Մերձավանի տարածքում կատարված սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքին զուգահեռ՝ սպանությանն օժանդակելու հատկանիշներով ձերբակալված անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ նրա նկատմամբ կալանք կիրառելու միջնորդությունը ներկայացվել է դատարան, որն էլ բավարարվել է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերված սպորտային պայուսակի մեջ հայտնաբերվել է մարզասրահի այցեքարտ, որը փոխանցվել է հետաքննություն իրականացնող մարմնին։ Հետագա քննությամբ պարզվել է, որ այցեքարտը պատկանում է սպանություն կատարած անձին։
ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է նաև, թե ով է հանցանքը կատարած խմբի մյուս անդամը։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել և բացահայտվել է ենթադրյալ սպանություն կատարած խմբի երկրորդ անդամի ինքնությունը, ով ձերբակալվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմնին։
«Վերջինս տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ և մատնանշել հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգի գտնվելու վայրը: Քննիչի կողմից առգրավվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգը: Սպանություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) (սպանությունը), 44-155-րդ 1-ին մասով (սպանության փորձը), 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը)»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ։
Ըստ տեղեկությունների՝ սպանություն իրականացրած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ այդ թվում 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկու դրվագներով (սպանություն), 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձ), ինչպես նաև 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի զենքի և ռազմամթերքի շրջանառություն)։
Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23։50-ին, Մերձավանում տեղի ունեցած զինված հարձակման արդյունքում սպանվել են Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանը և ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը։ Նույն հարձակման ժամանակ հրազենային վնասվածք է ստացել Արծրուն Գալստյանը։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Վալոդյա Գրիգորյանի և Կարեն Աբրահամյանի սպանության մեջ կասկածվող անձը՝ Նարեկ Օհանյանը, հայտնաբերվել և ձերբակալվել է։ Նա 2024 թվականի փետրվարին սպանված 29-ամյա Գրիգոր Օհանյանի եղբայրն է։
Քրեական վարույթի նախաքննության փուլում իրականացված անհետաձգելի միջոցառումներով՝ Նարեկ Օհանյանին պատկանող շինությունում հայտնաբերվել են ապացույցներ, որոնք վկայում են նրա հնարավոր մասնակցությունը հանցագործությանը։ Դրանց թվում են՝ հանցագործության ժամանակ օգտագործված դիմակ, ձեռնոցներ, կոշիկներ, բաճկոն և գիշերային տեսանելիության սարք։ Նա փորձել է այդ իրերը ոչնչացնել այրման միջոցով։

29 Сентябрь 2025 - 07:09 AMT
Следственные органы выяснили все основные обстоятельства убийства, произошедшего 23 сентября в Мердзаване.
Параллельно с предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному по факту убийства в районе Мердзавана, в отношении задержанного по признакам соучастия в убийстве лица возбуждено публичное уголовное преследование. Как сообщили в Следственном комитете, в суд было направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста, которое было удовлетворено, передаёт «Арменпресс».
В результате следственных действий в спортивной сумке была обнаружена визитная карточка фитнес-клуба, переданная следственным органам. В ходе дальнейшего расследования установлено, что карточка принадлежит лицу, совершившему убийство.
Благодаря оперативно-розыскным мероприятиям, проведённым сотрудниками МВД, также была установлена личность другого участника преступной группы.
Следственный комитет сообщил, что в результате проведённых мероприятий установлена и раскрыта личность второго предполагаемого участника убийства, он был задержан и передан следственным органам.
«Он дал признательные показания и указал местонахождение автомата, использованного в преступлении. Следователь изъял оружие, которое было орудием преступления. В отношении подозреваемого возбуждено уголовное преследование по статье 155, часть 1 (два эпизода) УК РА (убийство), статье 44-155, часть 1 (покушение на убийство), а также статье 335, часть 1 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов и иных предметов)», — говорится в сообщении.
В отношении подозреваемого возбуждено уголовное преследование по нескольким статьям Уголовного кодекса Армении, включая два эпизода по статье 155, часть 1 (убийство), статью 44-155, часть 1 (покушение на убийство), а также статью 335, часть 1 (незаконный оборот оружия и боеприпасов).
23 сентября в 23:50 в Мердзаване в результате вооружённого нападения были убиты глава общины Паракар Володя Григорян и сотрудник полиции Карен Абраамян. Арцрун Галстян получил огнестрельные ранения.
Позже стало известно, что подозреваемый в убийстве Володя Григоряна и Карена Абрамяна — Нарек Оганян — был задержан. Он является братом 29-летнего Григора Оганяна, убитого в феврале 2024 года.
На этапе предварительного расследования в принадлежащем Нареку Оганяну здании были обнаружены доказательства его возможной причастности к преступлению. Среди них — маска, перчатки, обувь, куртка и прибор ночного видения, использованные при совершении преступления. Он пытался уничтожить эти предметы с помощью поджога.