Մերձավանի տարածքում կատարված սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքին զուգահեռ՝ սպանությանն օժանդակելու հատկանիշներով ձերբակալված անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ նրա նկատմամբ կալանք կիրառելու միջնորդությունը ներկայացվել է դատարան, որն էլ բավարարվել է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերված սպորտային պայուսակի մեջ հայտնաբերվել է մարզասրահի այցեքարտ, որը փոխանցվել է հետաքննություն իրականացնող մարմնին։ Հետագա քննությամբ պարզվել է, որ այցեքարտը պատկանում է սպանություն կատարած անձին։
ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է նաև, թե ով է հանցանքը կատարած խմբի մյուս անդամը։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել և բացահայտվել է ենթադրյալ սպանություն կատարած խմբի երկրորդ անդամի ինքնությունը, ով ձերբակալվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմնին։
«Վերջինս տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ և մատնանշել հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգի գտնվելու վայրը: Քննիչի կողմից առգրավվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգը: Սպանություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) (սպանությունը), 44-155-րդ 1-ին մասով (սպանության փորձը), 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը)»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ։
Ըստ տեղեկությունների՝ սպանություն իրականացրած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ այդ թվում 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկու դրվագներով (սպանություն), 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձ), ինչպես նաև 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի զենքի և ռազմամթերքի շրջանառություն)։
Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23։50-ին, Մերձավանում տեղի ունեցած զինված հարձակման արդյունքում սպանվել են Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանը և ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը։ Նույն հարձակման ժամանակ հրազենային վնասվածք է ստացել Արծրուն Գալստյանը։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Վալոդյա Գրիգորյանի և Կարեն Աբրահամյանի սպանության մեջ կասկածվող անձը՝ Նարեկ Օհանյանը, հայտնաբերվել և ձերբակալվել է։ Նա 2024 թվականի փետրվարին սպանված 29-ամյա Գրիգոր Օհանյանի եղբայրն է։
Քրեական վարույթի նախաքննության փուլում իրականացված անհետաձգելի միջոցառումներով՝ Նարեկ Օհանյանին պատկանող շինությունում հայտնաբերվել են ապացույցներ, որոնք վկայում են նրա հնարավոր մասնակցությունը հանցագործությանը։ Դրանց թվում են՝ հանցագործության ժամանակ օգտագործված դիմակ, ձեռնոցներ, կոշիկներ, բաճկոն և գիշերային տեսանելիության սարք։ Նա փորձել է այդ իրերը ոչնչացնել այրման միջոցով։

The investigative body has identified all key circumstances of the murder that occurred in Merdzavan on September 23.
Alongside the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated in connection with the murder in Merdzavan, a person arrested for assisting in the murder is now under public criminal prosecution. According to the Investigative Committee, a motion was submitted to the court to impose detention on this individual, which was granted, reports Armenpress.
During investigative actions, a gym membership card was discovered inside a sports bag. The card was handed over to the investigative authority, which later confirmed it belonged to the perpetrator of the murder.
Through operational-intelligence measures carried out by employees of the Ministry of Internal Affairs, the identity of another member of the group involved in the crime was also revealed.
According to the Investigative Committee, the identity of the second member of the group allegedly responsible for the murder has been confirmed, and the individual was arrested and handed over to the investigative authority.
"The latter gave a self-incriminating testimony and indicated the location of the assault rifle used in the crime. The investigator has since seized the firearm that served as the murder weapon. The perpetrator is being prosecuted under Article 155, Part 1 (two counts) of the Criminal Code (murder), Article 44-155, Part 1 (attempted murder), and Article 335, Part 1 (illegal circulation of firearms, their main parts, ammunition, and related items)," the statement read.
The suspect is being prosecuted under multiple articles of Armenia’s Criminal Code, including two counts of murder (Article 155, Part 1), attempted murder (Article 44-155, Part 1), and illegal weapons and ammunition circulation (Article 335, Part 1).
On September 23 at 11:50 p.m., a deadly armed attack took place in Merdzavan, resulting in the deaths of Volodya Grigoryan, head of the Parakar community, and police officer Karen Abrahamyan. Artzrun Galstyan was also injured by gunfire in the same attack.
It was later revealed that Narek Ohanyan, the suspect in the murder of Volodya Grigoryan and Karen Abrahamyan, had been located and arrested. He is the brother of Grigor Ohanyan, a 29-year-old man murdered in February 2024.
During the pretrial phase of the criminal proceedings, evidence linking Narek Ohanyan to the crime was found in a building belonging to him. These included a mask, gloves, shoes, jacket, and a night-vision device used during the crime. He had attempted to destroy these items by burning them.