ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Անալենա Բերբոքի հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են միջազգային համակարգում ՄԱԿ-ի դերի, բազմակողմ փոխգործակցության ամրապնդման և այդ ուղղությամբ առկա մարտահրավերների հարցերը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ բազմակողմանի համագործակցության համար այս բարդ ժամանակներում Հայաստանը շարունակում է սատարել Միավորված ազգերի կազմակերպությանը, նրա Կանոնադրությամբ ամրագրված հիմնարար սկզբունքներին և աջակցում է 2030 թվականի օրակարգի իրականացմանը։
Նախարար Միրզոյանը և Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը կարևորել են Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի և եռակողմ հռչակագրով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների նշանակությունը։

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan met in New York with Annalena Baerbock, President of the United Nations General Assembly.
During their meeting, the two discussed the UN’s role in the international system, the strengthening of multilateral cooperation, and the challenges currently facing this agenda.
Ararat Mirzoyan emphasized that in these difficult times for multilateral cooperation, Armenia continues to support the United Nations, its Charter’s fundamental principles, and the implementation of the 2030 Agenda.
Minister Mirzoyan and the General Assembly President highlighted the significance of the peace agreement preliminarily signed between Armenia and Azerbaijan and the arrangements reached through the trilateral declaration adopted in Washington.
As part of the 80th session of the UN General Assembly, Foreign Minister Ararat Mirzoyan also participated in the G20 ministerial meeting.