«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետի Նիկոլ Փշինյանի ելույթին ՄԱԿ–ում, որով նա արձագանքել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ՄԱԿ-ի ամբիոնից հնչեցված «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությանը։
Մարուքյանը հարց է բարձրացրել, թե «ի՞նչ են պայմանավորվել Փաշինյանը և Ալիևը, եթե անգամ տերմինների շուրջ կա բանավեճ»:
«Փաշինյանն, այնուամենայնիվ, արձագանքեց Ալիևին, որը օգտագործել էր «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը նաև ՄԱԿ-ի ամբիոնից․
«Նման արտահայտություն Վաշինգտոնում համաձայնեցված փաստաթղթերում չկա, ՀՀ–Ադրբեջան բանակցություններում երբեք չի եղել։ Կարծում եմ՝ իմաստ ունի, որ ադրբեջանցի գործընկերս պարզաբանի, թե ինչ նկատի ունի այդ արտահայտությունն օգտագործելով, որովհետև հայաստանյան իրականության մեջ այն ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ ՀՀ–ի նկատմամբ և կոնֆլիկտային խոսույթի հետ է ասոցացվում», – ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանին ելույթ ունենալով՝ հայտարարել է ՀՀ վարչապետը։
Ի՞նչ են պայմանավորվել Փաշինյանը և Ալիևը, եթե անգամ տերմինների շուրջ կա բանավեճ։ Բնականաբար, լինելու է բանավեճ նաև բովանդակության վերաբերյալ, որովհետև Ալիևի ընկալմամբ՝ նա միջանցք է ստացել, իսկ Փաշինյանի ընկալումները ոչ մեկի համար պարզ չեն։ Եվ այդ անհամաձայնությունները մեր ժողովրդին ներկայացվում ու վաճառվում են որպես «հաղթանակ» և «հաստատված խաղաղություն»։
Կարճ ասած՝
Փաշինյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուրջ կոնսենսուս չկա։
Այժմ, քանի որ Հայաստանն ի դեմս Փաշինյանի չի ստացել անվտանգության երաշխիքներ և չի պահանջել ստեղծել անվտանգության ապահովման ու վեճերի կարգավորման մեխանիզմներ, իսկ փաստացի առկա է ֆունդամենտալ խնդիր․ նա պարտավոր է զանգահարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Կարծես թե, հայտարարվել էր, որ դա է խնդիրների լուծման միակ միջոցը։
Վերջերս ինչ-որ մեկը գլուխ էր գովում, որ Թրամփի WhatsApp-ի համարը ունեք։ Բա զանգի՛ր… Հենց WhatsApp-ով էլ զանգիր»,–գրել է նա։

The leader of the Bright Armenia party, Edmon Marukyan, commented on Prime Minister Nikol Pashinyan’s speech at the UN, where he responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s use of the term “Zangezur corridor.”
Marukyan raised the question: “What exactly have Pashinyan and Aliyev agreed on, if there is even debate over terminology?”
He recalled Pashinyan’s UN remarks: “Such an expression does not exist in the documents agreed upon in Washington; it has never been in Armenia-Azerbaijan negotiations. I believe my Azerbaijani colleague should clarify what he means by this phrase, because in Armenia it is perceived as a territorial demand and is associated with conflict rhetoric,” Pashinyan said at the 80th session of the UN General Assembly.
Marukyan continued: “If there is debate over terms, naturally there will also be disagreement over content, because Aliyev thinks he has obtained a corridor, while Pashinyan’s position remains unclear. These disagreements are presented to our people as ‘victories’ and ‘established peace.’ In short, Pashinyan admitted at the UN that there is no consensus on agreements between Armenia and Azerbaijan.”
He added that since Pashinyan has neither secured security guarantees for Armenia nor demanded mechanisms for dispute resolution, he should call U.S. President Donald Trump. “Apparently, it was declared that this was the only way to resolve problems. Recently, someone bragged about having Trump’s WhatsApp number. Well then, call him — call him right on WhatsApp,” Marukyan wrote.
At the UN General Assembly, Prime Minister Nikol Pashinyan had said the phrase “Zangezur corridor” is perceived as a territorial claim on Armenia.