Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում մասնակցություն է ունեցել Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուն նպաստող համաժողովին և հանդես է եկել ելույթով։
Ելույթի ընթացքում ԱԳ փոխնախարարը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը միջուկային չտարածման օրակարգին և միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի նպատակներին աջակցելու հարցում։
Նա շեշտել է, որ ներկայիս անվտանգային միջավայրի պայմաններում կարևորվում է համարժեք միջազգային արձագանքի ապահովումն ու հանձնառությունների ստանձնումը՝ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար։
Իր խոսքում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը նաև կոչ է հղել այն պետություններին, որոնք դեռ չեն ստորագրել և վավերացրել Պայմանագիրը, հնարավորինս արագ կատարել այդ քայլը։ Այս համատեքստում նա հիշատակել է Հայաստանի կողմից համահեղինակած և ՄԱԿ շրջանակում ընդունված բանաձևը, որը վերաբերում է Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման մասին պայմանագրին։
ԱԳ փոխնախարարը նաև կարևորել է կարողությունների զարգացման նախաձեռնությունների խթանումը՝ պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների արդյունավետ իրականացման նպատակով։
Մոսկվայում Փաշինյանը մասնակցել է «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» համաժողովին և հանդիպում ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

Armenia’s Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan participated in the Conference on Facilitating the Entry into Force of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT) in New York and delivered a speech.
In his remarks, he reaffirmed Armenia’s position in support of the nuclear non-proliferation agenda and the goals of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty.
He stressed that in the current security environment it is essential to ensure adequate international responses and commitments to address existing challenges.
Abisoghomonyan also urged states that have not yet signed or ratified the Treaty to do so as soon as possible. In this context, he recalled the UN resolution on the CTBT co-sponsored by Armenia.
The deputy minister further emphasized the importance of promoting capacity-building initiatives to ensure effective implementation of obligations under the treaty.
In Moscow, Prime Minister Pashinyan took part in the World Atomic Week conference and met with Russian President Vladimir Putin.