Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում հանրային մեղադրող Արման Բաղդասարյանը միջնորդել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ազատազրկել 2 տարի 6 ամիս ժամկետով։
«Քննարկվող դեպքում մեղադրյալին մեղսագրվում է դիտավորությամբ սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված միջին ծանրության հանցագործության կատարում։ Ելնելով պատժի նպատակներն ապահովելու արդարացի նկատառումներից՝ միջնորդում եմ Միքայել Աջապահյանին նշանակել ազատազրկում 2 տարի 6 ամիս ժամկետով՝ հաշվարկելով նաև նրա կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը»,-hայտարարել է Բաղդասարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Դատարանը վճիռը կհրապարակի հոկտեմբերի 3-ին, ժամը 17։30-ին։
Ավելի վաղ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մեղավոր էր ճանաչել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։
Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որը վերաբերում է իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերին։

At a session of the Yerevan Court of General Jurisdiction, public prosecutor Arman Baghdasaryan requested a sentence of two years and six months’ imprisonment for Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church.
“In this case, the defendant is accused of deliberately committing a medium-gravity crime against the foundations of constitutional order and state security. Considering the aims of punishment, I request sentencing Mikael Ajapahyan to two years and six months in prison, factoring in the time already spent in custody,” Baghdasaryan stated, Armenpress reported.
The court will announce its verdict on October 3 at 17:30.
Earlier, the Yerevan Court of General Jurisdiction found Archbishop Ajapahyan guilty.
The cleric was charged under Article 422, Part 2 of Armenia’s Criminal Code, relating to public calls for usurping power, violating territorial integrity, renouncing sovereignty, or violently overthrowing constitutional order. He has been in custody since June 28 and denies the charges.