ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում, պատասխանելով «Թրամփի ուղի» նախագծում ԵՄ-ի ներգրավվածության հնարավորության վերաբերյալ հարցին, ասել է, որ ընդգծելով, որ TRIPP-ը քննարկվում է ՀՀ–ԱՄՆ ձևաչափով։
«TRIPP–ը քննարկվում է Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ ձևաչափով: Կարող է ներգրավվել ցանկացած երրորդ կողմ, որի շուրջ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ձեռք կբերեն համաձայնություն»,-ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետը հավելել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի համար վստահելի գործընկեր է և իշխանությունները շահագրգռված են, որ նման վստահելի գործընկերների շրջանակը ընդլայնվի։
«Եվ մենք շահագրգռված ենք, որ մեզ համար վստահելի ավելի ու ավելի շատ գործընկերներ ներգրավվեն: Զուտ կոռեկտության առումով ֆիքսվել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն են թեման քննարկում: Եվ երրորդ կողմերը կարող են ներգրավվել երկու կողմերի համաձայնության դեպքում»,-նշել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan, responding to a question about possible EU participation in the Trump Route project, stressed that TRIPP is discussed in an Armenia-U.S. bilateral format, Armenpress reported.
“TRIPP is discussed within the Armenia-U.S. framework. Any third party can be involved if Armenia and the U.S. reach an agreement on it,” he said.
The Prime Minister added that the EU is a reliable partner for Armenia, and the government is interested in expanding the circle of such trusted partners.
“We want more and more reliable partners involved. For accuracy, it should be noted that the discussion is between Armenia and the U.S., and third parties may join only with the consent of both sides,” Pashinyan stated.
Earlier at the UN General Assembly, Pashinyan responded to President Ilham Aliyev’s rhetoric, stressing that the phrase “Zangezur corridor” is perceived as a territorial claim against Armenia, contradicting the logic of peacebuilding despite the Washington Declaration.