Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ԱՊՀ վարչապետների հերթական նիստին հեռավար մասնակցությամբ ելույթի ժամանակ, արձագանքելով Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովին, հորդորել է ձեռնպահ մնալ «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինի օգտագործումից։
«Հարկ է ձեռնպահ մնալ «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինի օգտագործումից»։ Երկրների միջև ստորագրված բարձր մակարդակի փաստաթղթերի համաձայն՝ ապաշրջափակման համատեքստում պետք է օգտագործել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» սահմանումը»,–ասել է նա։
Փոխվարչապետն իր խոսքում ընդգծել է նաև, թե առանց ժամանակակից ենթակառուցվածքների ստեղծման ու արդյունավետ տրանսպորտային և հաղորդակցության լոգիստիկայի հնարավոր չէ հասնել կայուն և ամբողջական տնտեսական առաջընթացի։
«Այս առումով կցանկանայի նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառու է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության օրակարգին», – նշել է նա։
Ելույթում փոխվարչապետը հայտնել է, որ 2025 թվականի առաջին կեսին Հայաստանի և ԱՊՀ անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Նա արձանագրել է, որ ցուցանիշներն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ փոքր-ինչ նվազել են։ Այս ֆոնին նա շեշտադրել է տնտեսությունների արդիականացմանը, նորարարությունների ներդրմանը և համագործակցության խորացմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի ժամանակին ընդունման անհրաժեշտությունը։
Ելույթի ավարտին Գրիգորյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ԱՊՀ շրջանակում կառուցողական գործընկերության շարունակական խորացման և փոխշահավետ ու հեռանկարային նախագծերի կյանքի կոչման հարցում։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян в ходе очередного заседания Совета глав правительств СНГ, проходившего в режиме видеоконференции, в ответ на выступление премьер-министра Азербайджана Али Асадова призвал воздержаться от использования термина «Зангезурский коридор».
«Следует воздержаться от использования термина “Зангезурский коридор”. В соответствии с подписанными на высоком уровне документами, в контексте разблокировки коммуникаций следует применять формулировку “транспортный путь ради международного мира и процветания”», — отметил Григорян.
В своей речи вице-премьер подчеркнул, что без создания современных инфраструктур и эффективной логистики в сфере транспорта и связи невозможно достичь устойчивого и всеобъемлющего экономического развития.
«В этом контексте хочу подчеркнуть, что Республика Армения привержена повестке региональной взаимосвязанности», — добавил он.
По его словам, в первом полугодии 2025 года товарооборот между Арменией и странами СНГ составил около 4 миллиардов долларов США. Он отметил, что этот показатель немного снизился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. На этом фоне он подчеркнул важность своевременного утверждения плана действий, направленного на модернизацию экономики, внедрение инноваций и углубление сотрудничества.
В завершение своего выступления Григорян подтвердил готовность Армении продолжать конструктивное партнёрство в рамках СНГ и реализовывать взаимовыгодные и перспективные проекты.
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, комментируя заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, подчеркнул, что выражение «Зангезурский коридор» воспринимается как территориальная претензия к Армении. По его словам, несмотря на установленный Вашингтонской декларацией мир между Арменией и Азербайджаном, остаётся множество нерешённых вопросов, а риторика азербайджанского лидера противоречит логике построения мира.