Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ ԵԽԽՎ–ի սեպտեմբերի 29-ի լիագումար նիստում ասել է, որ հայ ժողովրդին խնդրում են հավատալ, որ Վաշինգտոնի հայտարարություններից հետո խաղաղությունն արդեն հաստատվել է, սակայն «Վաշինգտոնյան խաղաղությունը» հակամարտության ավարտը չէ, այլ տարածաշրջանային անորոշության նոր փուլի սկիզբ։
«Երբ վաղը այս դահլիճում լսեք խաղաղության նոր դարաշրջանի մասին խոսակցություններ, ես կոչ եմ անում ձեզ մտորել. ինչո՞ւ այս դարաշրջանը չի ազատել Բաքվի հայ բանտարկյալներին, չի բացել հայ-թուրքական սահմանը, չի հանգեցրել ադրբեջանական ուժերի դուրսբերմանը օկուպացված հայկական տարածքներից, չի կանգնեցրել Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմականացումը։ Հենց այս խաղաղության դարաշրջանում է, որ իմ ժողովուրդը լսում է, թե ինչպես է Իլհամ Ալիևը պահանջում սահմանադրական փոփոխություններ Հայաստանում և այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը։
Հարցրեք ինքներդ ձեզ. ի՞նչ միջազգային կանոնների և ժողովրդավարական ավանդույթների համաձայն կարող են թյուրք առաջնորդները պահանջել ադրբեջանցիների վերադարձը Հայաստան և մեսխեթցի թուրքերի վերադարձը Վրաստան՝ միաժամանակ մերժելով Ղարաբաղի հայերի նույն իրավունքը։ Կարո՞ղ է նման անարդարությունը տարածաշրջանում ապահովել երկարատև և կայուն խաղաղություն»,–ասել է նա։
Գևորգյանը նշել է, որ խաղաղությունը պարզապես պատերազմի բացակայություն չէ, այլ անվտանգության համարժեք համակարգ։
«Եվրոպան սիրում է «հաշտեցման հաջողության պատմությունները», բայց այս դեպքում այն չպետք է ծափահարի պաշտոնական փաստաթղթերին. այն պետք է պահանջի իրական երաշխիքներ և հավասարակշռություն։ Խաղաղության նոր հայկական մոդելը չի կարող ստերիլ լինել։ Հենց սա է պատճառը, որ Հայաստանը չի կարող և չպետք է հրաժարվի իր առկա կապերից և կարողություններից՝ պատրանքների հետևից ընկնելով։
Մենք ականատես ենք լինում Արևմուտքի անկարողությանը՝ դադարեցնելու Ուկրաինայում պատերազմը։ ԱՄՆ ամենամեծ ռազմական բազան չի պաշտպանել Կատարին պարբերական ռմբակոծություններից։ Ամբողջ արաբական աշխարհը չի կարողացել կանխել Գազայի հատվածում շարունակվող աղետը։ Ժողովրդավարական աշխարհի արժեքներն ու ավանդույթները չեն կարողացել պաշտպանել Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտումներից։ Այս ամենը միայն հաստատում է իմ համոզմունքը, որ Հայաստանի նման երկրները չեն կարող բախվել կեղծ ընտրության։ Ներկայիս միջազգային միջավայրում իրական խաղաղությունը հիմնված է զսպման, կանոնների և հարկադրանքի վրա, այլ ոչ թե հույսի։
Ես կոչ եմ անում ձեզ օգնել Հայաստանին ամրապնդել և լրացնել իր ներկայիս անվտանգության շերտերը՝ իրականացնելով այն, ինչը կարելի է անվանել անվտանգության կուտակման դոկտրին։ Մենք պետք է հիշենք. արհեստական խաղաղությունը հետաձգված պատերազմ է»,–ասել է նա։
Սեպտեմբերի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ չորրորդ նստաշրջանի լիագումար նիստում։ Այցի շրջանակում նա արդեն հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։ Հանդիպումներ են նախատեսված նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։

At the September 29 plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Armenian MP Armen Gevorgyan from the Hayastan parliamentary group stated that while the Armenian people are being asked to believe peace has been achieved following declarations in Washington, in reality, the “Washington peace” does not signify an end to conflict but rather the start of a new phase of regional uncertainty.
“When tomorrow you hear speeches in this hall about a new era of peace, I urge you to reflect: why has this era not freed the Armenian prisoners in Baku, not opened the Armenia–Turkey border, not resulted in the withdrawal of Azerbaijani forces from occupied Armenian territories, and not halted Azerbaijan’s military buildup? It is in this so-called era of peace that my people hear Ilham Aliyev demand constitutional changes in Armenia and the so-called Zangezur corridor,” Gevorgyan said.
“Ask yourselves: according to what international norms or democratic traditions can Turkic leaders demand the return of Azerbaijanis to Armenia and Meskhetian Turks to Georgia, while simultaneously denying the same right to the Armenians of Karabakh? Can such injustice bring lasting and sustainable peace to the region?”
He stressed that peace is not simply the absence of war, but the existence of a credible security system.
“Europe loves 'success stories of reconciliation,' but in this case, it should not applaud official declarations, but it should demand real guarantees and balance. The new Armenian model of peace cannot be sterile. That is why Armenia cannot and must not abandon its existing ties and capabilities in pursuit of illusions.
We are witnessing the West’s failure to end the war in Ukraine. The largest U.S. military base could not protect Qatar from periodic shelling. The entire Arab world could not stop the ongoing catastrophe in Gaza. The values and traditions of the democratic world have failed to protect the Armenians of Karabakh from ethnic cleansing. All this only reinforces my belief that countries like Armenia cannot afford a false choice. In today’s global environment, real peace relies on deterrence, rules, and pressure—not hope.
I call on you to help Armenia strengthen and expand its current security layers by implementing what may be called a doctrine of security accumulation. Let us remember: artificial peace is merely war postponed,” he concluded.
On September 30, Prime Minister Pashinyan is scheduled to address the fourth session of the PACE plenary. During the visit, he has already met with Council of Europe Secretary General Alain Berset, and is set to hold meetings with European Court of Human Rights President Síofra O’Leary and Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O’Flaherty.