Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ ԵԽԽՎ–ի սեպտեմբերի 29-ի լիագումար նիստում ասել է, որ հայ ժողովրդին խնդրում են հավատալ, որ Վաշինգտոնի հայտարարություններից հետո խաղաղությունն արդեն հաստատվել է, սակայն «Վաշինգտոնյան խաղաղությունը» հակամարտության ավարտը չէ, այլ տարածաշրջանային անորոշության նոր փուլի սկիզբ։
«Երբ վաղը այս դահլիճում լսեք խաղաղության նոր դարաշրջանի մասին խոսակցություններ, ես կոչ եմ անում ձեզ մտորել. ինչո՞ւ այս դարաշրջանը չի ազատել Բաքվի հայ բանտարկյալներին, չի բացել հայ-թուրքական սահմանը, չի հանգեցրել ադրբեջանական ուժերի դուրսբերմանը օկուպացված հայկական տարածքներից, չի կանգնեցրել Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմականացումը։ Հենց այս խաղաղության դարաշրջանում է, որ իմ ժողովուրդը լսում է, թե ինչպես է Իլհամ Ալիևը պահանջում սահմանադրական փոփոխություններ Հայաստանում և այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը։
Հարցրեք ինքներդ ձեզ. ի՞նչ միջազգային կանոնների և ժողովրդավարական ավանդույթների համաձայն կարող են թյուրք առաջնորդները պահանջել ադրբեջանցիների վերադարձը Հայաստան և մեսխեթցի թուրքերի վերադարձը Վրաստան՝ միաժամանակ մերժելով Ղարաբաղի հայերի նույն իրավունքը։ Կարո՞ղ է նման անարդարությունը տարածաշրջանում ապահովել երկարատև և կայուն խաղաղություն»,–ասել է նա։
Գևորգյանը նշել է, որ խաղաղությունը պարզապես պատերազմի բացակայություն չէ, այլ անվտանգության համարժեք համակարգ։
«Եվրոպան սիրում է «հաշտեցման հաջողության պատմությունները», բայց այս դեպքում այն չպետք է ծափահարի պաշտոնական փաստաթղթերին. այն պետք է պահանջի իրական երաշխիքներ և հավասարակշռություն։ Խաղաղության նոր հայկական մոդելը չի կարող ստերիլ լինել։ Հենց սա է պատճառը, որ Հայաստանը չի կարող և չպետք է հրաժարվի իր առկա կապերից և կարողություններից՝ պատրանքների հետևից ընկնելով։
Մենք ականատես ենք լինում Արևմուտքի անկարողությանը՝ դադարեցնելու Ուկրաինայում պատերազմը։ ԱՄՆ ամենամեծ ռազմական բազան չի պաշտպանել Կատարին պարբերական ռմբակոծություններից։ Ամբողջ արաբական աշխարհը չի կարողացել կանխել Գազայի հատվածում շարունակվող աղետը։ Ժողովրդավարական աշխարհի արժեքներն ու ավանդույթները չեն կարողացել պաշտպանել Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտումներից։ Այս ամենը միայն հաստատում է իմ համոզմունքը, որ Հայաստանի նման երկրները չեն կարող բախվել կեղծ ընտրության։ Ներկայիս միջազգային միջավայրում իրական խաղաղությունը հիմնված է զսպման, կանոնների և հարկադրանքի վրա, այլ ոչ թե հույսի։
Ես կոչ եմ անում ձեզ օգնել Հայաստանին ամրապնդել և լրացնել իր ներկայիս անվտանգության շերտերը՝ իրականացնելով այն, ինչը կարելի է անվանել անվտանգության կուտակման դոկտրին։ Մենք պետք է հիշենք. արհեստական խաղաղությունը հետաձգված պատերազմ է»,–ասել է նա։
Սեպտեմբերի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ չորրորդ նստաշրջանի լիագումար նիստում։ Այցի շրջանակում նա արդեն հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։ Հանդիպումներ են նախատեսված նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։

30 Сентябрь 2025 - 07:55 AMT
На пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), состоявшемся 29 сентября, депутат фракции «Армения» Армен Геворгян заявил, что армянскому народу предлагают поверить, будто после заявлений в Вашингтоне мир уже установлен, однако «Вашингтонский мир» не означает конец конфликта, а представляет собой начало новой фазы региональной неопределенности.
«Когда завтра в этом зале вы услышите о начале новой эры мира, я призываю вас задуматься: почему эта эра не освободила армянских пленных в Баку, не открыла армяно-турецкую границу, не привела к выводу азербайджанских войск с оккупированных армянских территорий и не остановила милитаризацию Азербайджана? Именно в этой “эре мира” мой народ слышит, как Ильхам Алиев требует изменить Конституцию Армении и добиться создания так называемого Зангезурского коридора», — заявил он.
«Спросите себя: в соответствии с какими международными нормами и демократическими традициями тюркские лидеры могут требовать возвращения азербайджанцев в Армению и месхетинских турок в Грузию, одновременно отрицая аналогичное право армян Карабаха? Может ли такая несправедливость обеспечить долгосрочный и устойчивый мир в регионе?»
Геворгян отметил, что мир — это не просто отсутствие войны, а наличие адекватной системы безопасности.
«Европа любит “успешные истории примирения”, но в данном случае ей не следует аплодировать официальным документам. Следует требовать подлинных гарантий и баланса. Новая армянская модель мира не может быть стерильной. Именно поэтому Армения не может и не должна отказываться от своих существующих связей и возможностей в погоне за иллюзиями.
Мы наблюдаем неспособность Запада остановить войну в Украине. Самая большая военная база США не защитила Катар от периодических обстрелов. Весь арабский мир не смог предотвратить продолжающуюся катастрофу в секторе Газа. Ценности и традиции демократического мира не сумели защитить армян Карабаха от этнических чисток. Всё это только подтверждает мою убежденность: такие страны, как Армения, не могут сталкиваться с ложным выбором. В современном международном контексте реальный мир основан на сдерживании, правилах и принуждении, а не на надежде.
Я призываю вас помочь Армении укрепить и расширить её нынешние рубежи безопасности, реализуя то, что можно назвать доктриной накопления безопасности. Мы должны помнить: искусственный мир — это отсроченная война», — заключил он.
30 сентября премьер-министр Никол Пашинян выступит на пленарном заседании четвёртой сессии ПАСЕ. В рамках визита он уже провёл встречу с генеральным секретарём Совета Европы Аленом Берсе, а также запланированы переговоры с председателем Европейского суда по правам человека Сиофрой О’Лири и комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О’Флаэрти.