Վարշավայում կայացած հանդիպման ժամանակ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Լիտվայի իր գործընկեր Կեստուտիս Բուդրիսը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման նոր հեռանկարները։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան–Լիտվա գործընկերային հարաբերություններին՝ առանձնացնելով երկկողմ քաղաքական երկխոսության դրական ընթացքն ու այն հիմնող ընդհանուր արժեքների վրա կառուցված բարեկամական կապերը։
Միրզոյանn իր երախտագիտությունն է հայտնել Լիտվային՝ Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին, դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ինչպես նաև Եվրամիության հետ համագործակցության խորացման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ԵՄ շրջանակում սպասվող շփումներին, ինչպես նաև ոլորտային համագործակցության խթանման առկա մեխանիզմներին։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանն ու Կեստուտիս Բուդրիսը կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ։ Լիտվայի արտգործնախարարը ողջունել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ներառյալ Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը, իր հերթին, կարևորել է համաձայնեցված հիմնական սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների բացումը՝ նշելով, որ այդ ճանապարհով հնարավոր է բարձրացնել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության մակարդակը։
Սեպտեմբերի 29-ին Վարշավայի անվտանգության ֆորումի մեկնարկին Արարատ Միրզոյանին ողջունել են նախագահ Կատաժինա Պիսարսկայան և ֆորումի հիմնադիր, «Կազիմիր Պուլասկի» հիմնադրամի նախագահ Զբիգնև Պիսարսկին։
Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Զբիգնև Պիսարսկիի հետ։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել «Երևանյան երկխոսություն» ֆորումի և «Վարշավայի անվտանգության ֆորումի» միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ։

The ministers reviewed the current state of Armenia–Lithuania partnership, highlighting the positive momentum of bilateral political dialogue and the friendly relations built on shared values.
Mirzoyan expressed gratitude to Lithuania for supporting Armenia’s democratic agenda, resilience-building initiatives, and efforts to deepen cooperation with the European Union.
The sides also discussed upcoming engagements within the EU framework, as well as existing mechanisms for promoting sectoral cooperation.
Mirzoyan and Budrys exchanged views on current regional developments. The Lithuanian minister welcomed the August 8 agreements reached in Washington, including the preliminary signing of the peace treaty.
The Armenian Foreign Minister, in turn, stressed the importance of opening communications based on agreed fundamental principles, noting this could enhance regional connectivity.
*On September 29, at the opening of the Warsaw Security Forum, Ararat Mirzoyan was welcomed by President Katarzyna Pisarska and the forum’s founder, Kazimierz Pułaski Foundation President Zbigniew Pisarski.
Mirzoyan also met with Zbigniew Pisarski to discuss opportunities for expanding cooperation between the Yerevan Dialogue and the Warsaw Security Forum.*