ՔԿ նախագահ Արթուր Պողոսյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Մերձավանում Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության մեջ մեղադրվողն ասել է, որ պատճառը վրեժխնդրությունն է եղել:
«Մեղադրվողը մտերիմ է եղել Գրիգոր և Նարեկ Օհանյանների հետ, իր կարծիքով, իր ընկերը սպանվել է Վալոդյա Գրիգորյանի մտերիմների կողմից և այդ ամենի մեջ մեղադրում է Վալոդյա Գրիգորյանին»,–պասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
ՔԿ նախագահի փոխանցմամբ՝ իրավապահները ցուցմունքներ ունեն, ըստ որոնց՝ դեպքից մեկ ժամ առաջ Նարեկ Օհանյանն իրեն պատկանող շինության տարածքում կրակ է արել, այն տարայում, որտեղ հետո հայտնաբերվել են հագուստները։
«Նարեկ Օհանյանը, գիտակցելով, որ առաջին կասկածյալն ինքն է լինելու, ամբողջ ընթացքում եղել է տեսախցիկների առջև, որ հերքվի այդ վարկածը։ Մենք այնուհետև հայտնաբերեցինք մարզասրահի քարտը, քարտի տերը ցուցմունք տվեց, որ դեպքից օրեր առաջ պայուսակը տվել է հանցանք կատարած անձին։ Մեղադրյալը մեկ ամիս հետևել է, իմացել է՝ տան որ մասն է տեսագրվում։ Նարեկ Օհանյանը հրաժարվում է ցուցմունք տալ, նշում է՝ որևէ առնչություն չի ունեցել», – նշել է Արթուր Պողոսյանը։
Սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան՝ ժամը 23։52-ին, ՆԳՆ ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել Արմավիրի մարզի Մերձավան բնակավայրի Երևանյան խճուղուց՝ կրակոցների վերաբերյալ։ Հարձակման արդյունքում զոհվել են Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանը և ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը։

В интервью Общественному телевидению председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян сообщил, что человек, обвиняемый в убийстве главы общины Паракар Володи Григоряна в Мердзаване, заявил, что мотивом была месть.
«Обвиняемый был близок с Григором и Нареком Оганянами. По его мнению, его друг был убит людьми из окружения Володи Григоряна, и он возложил вину на самого Григоряна», — сообщил Погосян, передаёт Auroranews.am.
По его словам, у следствия есть показания свидетелей, согласно которым за час до убийства Нарек Оганян стрелял в принадлежащем ему здании, где впоследствии были найдены вещи подозреваемого.
«Понимая, что его первым заподозрят, Нарек Оганян всё время находился под камерами наблюдения, чтобы исключить подозрения. Позже мы нашли абонемент в спортзал, владелец которого дал показания, что за несколько дней до преступления передал сумку обвиняемому. Подозреваемый следил за домом в течение месяца и знал, какие зоны снимаются. Нарек Оганян отказывается давать показания и утверждает, что не имеет отношения к случившемуся», — добавил Погосян.
23 сентября в 23:52 в полицию поступило сообщение о стрельбе на Ереванском шоссе в селе Мердзаван Армавирской области. В результате нападения погибли глава общины Паракар Володя Григорян и сотрудник полиции Карен Абрамян.