ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուստամ Բաքոյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է հարցին, թե ինչու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից ասել «Երկարամյա կոնֆլիկտի բերումով անազատության մեջ հայտնված անձինք» և ոչ թե ուղղակի՝ «գերիներ և պատանդներ»։
«Երկարամյա կոնֆլիկտի բերումով անազատության մեջ հայտնված անձինք» արտահայտությունը ինքնին նշանակում է, որ մենք Բաքվում պահվող գերիներ ունենք։ Վարչապետի փոխարեն են չեմ կարող մեկնաբանություն տալ, բայց վստահ կարող եմ ասել, որ ինչ վերաբերում է գերիներին՝ մեր միջազգային գործընկերների հետ բոլոր հանդիպումներին, բոլոր ձևաչափերով, բոլոր հնարավոր տարբերակներով մենք առաջինը խոսում ենք մեր գերիների մասին»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Բաքոյանը նաև արձագանքել է դիտարկմանը, թե արդյո՞ք խոսույթի փոփոխությունը հետքայլ կամ զիջում է։ Նա նշել է, որ նման տրամաբանություն չի տեսնում։
«Բոլոր դեպքերում ստացվում է, որ Բաքվում մեր հայրենակիցներն են, որոնք պետք է վերադառնան Հայաստան և որի մասին նաև վարչապետը ՄԱԿ ամբիոնից խոսել է»,–ասել է նա։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք օգոստոսի 8-ից հետո Ադրբեջանի հայտարարություններում փոփոխություն նկատում է, Բաքոյանը պատասխանել է, որ «անկախ նրանից, թե նրանք ինչ հայտարարություն կանեն՝ մենք գնում ենք խաղաղության»։
«Այդ ճանապարհը հեշտ չի, այն սկզբունքները որ արձանագրվել են օգոստոսի 8-ի Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրմամբ՝ դրանք խոսում են խաղաղության մասին»,–ասել է նա։

Chairman of the National Assembly’s Standing Committee on Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan responded to questions in parliament about why Prime Minister Nikol Pashinyan said “persons deprived of liberty due to a long-standing conflict” at the UN General Assembly instead of using the term “captives and hostages.”
“That expression itself means we have captives held in Baku. I cannot comment on behalf of the prime minister, but I can state with certainty that whenever it comes to the issue of captives, in all meetings with our international partners and in all formats, we always speak first about our captives,” Bakoyan told reporters, as cited by Pastinfo.
Asked whether the change in terminology was a step back or a concession, Bakoyan said he does not see it that way.
“In any case, the fact remains that our compatriots are in Baku, they must return to Armenia, and the prime minister raised this at the UN podium,” he added.
When asked if he noticed a shift in Azerbaijan’s rhetoric since August 8, Bakoyan responded: “Regardless of what they declare, we are moving toward peace.”
“The path is not easy, but the principles recorded in the preliminary signing of the August 8 Peace Treaty show a commitment to peace,” he stated.
In September 2023, following a nine-month blockade of Artsakh and the ethnic cleansing of its Armenian population, Azerbaijan captured former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, as well as former state minister Ruben Vardanyan, foreign minister Davit Babayan, and several other ex-officials. The fabricated charges against them could result in life imprisonment. On January 17, a show trial began in Baku against the former Artsakh leaders.