ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածելՊՆ վարչական համալիրի մոտ ակցիա իրականացրած քաղաքացիների վերաբերյալ տարածված տեղեկությունների վերաբերյալ:
Նշվում է, որ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է քաղաքացիներին, հանդիպումը տևել է մի քանի ժամ
«Իրավիճակին և տեղեկատվությանը չտիրապետող որոշ լրատվամիջոցներ պնդում են, թե, իբր, սեպտեմբերի 29–ին ՊՆ վարչական համալիրի մոտ ակցիա իրականացնող քաղաքացիների հետ Պաշտպանության նախարարությունում որևէ հանդիպում տեղի չի ունեցել:
Նշենք, որ ակցիայի անմիջապես մեկնարկին Պաշտպանության նախարարությունը հանդիպման առաջարկ է ներկայացրել նախարարի տեղակալ, միևնույն ժամանակ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արման Սարգսյանի, իսկ այնուհետև՝ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ-զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Թեմուր Շահնազարյանի հետ:
Ակցիայի մասնակիցները պնդել են, որ ցանկանում են հանդիպել ԳՇ պետի և ԶՈւ-ից զորացրված մի շարք անձանց հետ:ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է քաղաքացիներին, հանդիպումը տևել է մի քանի ժամ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ՝ ՊՆ ծառայողները դրսևորել են հարգալից վերաբերմունք, նրանց նկատմամբ բիրտ ուժի կիրառման դեպք չի արձանագրվել:
«Միաժամանակ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ ակցիայի որոշ մասնակիցներ ռազմական ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ շշեր են նետել, ինչպես նաև այլ առարկաներով տարբեր գործողությունների դիմել (տեսանյութերն առկա են), ինչին ի պատասխան՝ ՌՈ ծառայողների գործողությունները շարունակել են մնալ հարգալից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 29–ին 44-օրյա պատերազմից հետո անհետ կորած համարվող զինծառայողների ծնողները հավաքվել են նախարարության վարչական համալիրի դարպասների մոտ՝ պահանջելով հանդիպում ՀՀ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանի, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, ներկայում պաշտպանության նախարարի խորհրդական Կամո Վարդանյանի հետ:

30 Сентябрь 2025 - 11:20 AMT
Министерство обороны Армении распространило заявление в связи с информацией о гражданах, собравшихся 29 сентября у административного комплекса ведомства.
В сообщении отмечается, что начальник Генерального штаба Эдвард Асрян принял протестующих, и встреча продолжалась несколько часов.
«Некоторые СМИ, не владея полной информацией, утверждали, что якобы встречи с гражданами, проводившими акцию у здания Минобороны, не было. Между тем с самого начала акции министерство предложило встречу с заместителем министра обороны Арманом Саргсяном, который также является заместителем председателя межведомственной комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести, а затем с заместителем начальника Генштаба, генерал-майором Темуром Шахназаряном.
Участники акции настаивали на встрече именно с начальником Генштаба и рядом бывших военнослужащих. Начальник Генерального штаба Эдвард Асрян встретился с гражданами, и встреча длилась несколько часов», — говорится в заявлении.
Отмечается, что сотрудники Минобороны вели себя уважительно по отношению к протестующим, и случаев применения грубой силы не было.
«Одновременно считаем необходимым подчеркнуть, что некоторые участники акции бросали бутылки и другие предметы в сторону сотрудников военной полиции (имеются видеозаписи). Несмотря на это, действия военной полиции оставались корректными и уважительными», — добавили в министерстве.
29 сентября родители военнослужащих, пропавших без вести после 44-дневной войны, собрались у ворот административного комплекса Минобороны, требуя встречи с начальником Генштаба Эдвардом Асряном и Камо Варданяном, бывшим командующим Армии обороны Арцаха, ныне советником министра обороны.