ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ ԵԽԽՎ նիստում չի հաջողվել հնչեցնել իր պատրաստած հարցը։
«Ես հարցեր չունեմ Նիկոլ Փաշինյանին՝ թողնելով դա քննչական մարմիններին ապագայում, սակայն, օգտվելով այն փաստից, որ այս շաբաթ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանն ուշադրության կենտրոնում է, ցանկանում եմ դիմել Ձեզ, պարոն նախագահ, գլխավոր քարտուղարին և անդամ երկրներից ներկայացուցիչներին:
Խնդրում եմ հանձնարարել Բաքվում Ձեր դեսպաններին այցելել ադրբեջանական բանտերում պահվող հայ գերիներին։ Կարմիր խաչի գրասենյակի փակվելուց ի վեր մենք և նրանց հարազատները որևէ տեղեկություն չունենք մեր հայրենակիցների որպիսության մասին։ Դա նվազագույնն է, ինչ կարող եք անել նրանց համար։ Խնդրում եմ, արեք դա անհապաղ՝ ապացուցելու, որ Եվրոպայում դեռ հավատում են մարդասիրությանը»։
Սա այն «հարցն» էր, որը պատրաստվում էի տալ Փաշինյանին ԵԽԽՎ-ում, բայց քանի որ իր ելույթի և հարց ու պատասխանի տևողություն/բովանդակություն հարաբերակցությունը չէր տարբերվում Ազգային ժողովի հարց ու պատասխանից՝ գրանցված պատգամավորներից ոչ մեկին հարցի իրավունք չտրվեց (միայն քաղաքական խմբերից հարցերը)։

30 Сентябрь 2025 - 14:29 AMT
Руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян на своей странице в Facebook написал, что не смог задать подготовленный вопрос на заседании ПАСЕ.
«У меня нет вопросов к Николу Пашиняну — это дело следственных органов в будущем. Но, пользуясь тем, что на этой неделе Армения в центре внимания ПАСЕ, хотел обратиться к вам, господин президент, к генеральному секретарю и представителям стран-членов.
Прошу поручить вашим послам в Баку навестить армянских пленных, содержащихся в азербайджанских тюрьмах. С момента закрытия офиса Красного Креста ни мы, ни их родственники не имеем никакой информации об их состоянии. Это минимум, что вы можете для них сделать. Прошу, сделайте это немедленно, чтобы доказать, что в Европе всё еще верят в гуманизм», — написал он.
Мамиджанян отметил, что именно этот вопрос он собирался задать Пашиняну, однако формат «вопрос–ответ» не позволил депутатам выступить, так как право задавать вопросы имели только политические группы.
«Тем не менее я найду каналы для поднятия и решения этого вопроса», — подчеркнул он.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки всего армянского населения, Азербайджан захватил бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, экс-госминистра Рубена Варданяна, главу МИД Давида Бабаяна и ряд других руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут повлечь пожизненное заключение. 17 января в Баку начался показательный суд над бывшим руководством Арцаха.