Սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ են մտել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների արագ արձագանքման նոր հնարավորություններ, որոնք էապես հեշտացնում են վարորդների գործողությունները պարզ վթարների դեպքում։
Նախաձեռնության նպատակն է աջակցել վարորդներին կատարել օրենսդրական փոփոխություններով սահմանված պահանջը՝ պատահարից հետո ճանապարհը ազատել առավելագույնը 20 րոպեում՝ խուսափելով խցանումներից և հնարավոր տուգանքներից, հայտնում է Հայաստանի Ավտոպահովագրողների բյուրոն։
Նոր հնարավորության շնորհիվ վարորդները կարող են․
- դեպքի վայրում ASWA բջջային հավելվածով լուսանկարել ավտոմեքենաների վնասվածքները և փոխադարձ դիրքերը՝ առանց ինտերնետ կապի,
- արագ ազատել ճանապարհը,
- 3 ժամվա ընթացքում ապահով վայրում, արդեն ինտերնետ հասանելիությամբ, լրացնել մնացած տվյալները։
Նշվում է, որ այս գործառույթը միաժամանակ նվազեցնում է խցանումները, բարձրացնում է երթևեկության անվտանգությունը, խնայում է վարորդների ժամանակը։

С 1 сентября вступили в силу новые правила быстрого реагирования на дорожно-транспортные происшествия, которые значительно упрощают действия водителей при мелких авариях.
Инициатива направлена на то, чтобы помочь водителям выполнять требование закона — освободить дорогу в течение максимум 20 минут после ДТП, избегая пробок и возможных штрафов, сообщает Бюро автостраховщиков Армении.
Благодаря новой функции водители могут:
- на месте происшествия с помощью мобильного приложения ASWA фотографировать повреждения автомобилей и их взаимное расположение, даже без доступа к интернету,
- быстро освободить дорогу,
- в течение 3 часов в безопасном месте, уже с интернетом, внести остальные данные.
Отмечается, что эта функция одновременно снижает заторы, повышает безопасность движения и экономит время водителей.