Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանը կազատազրկվի։ Նա պատիժը կկրի համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկում:
Վճռաբեկ դատարանը հրապարկել է սեպտեմբերի 26-ին կայացրած որոշումը, որով ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2025–ի հունիսի 18–ի որոշման դեմ մեղադրյալ Ջալալ Հարությունյանի և նրա պաշտպան Ապրեսյանի վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելը մերժել է, հայտնում է Panorama.am-ը։
Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ Վերաքննիչ դատարանի կողմից թույլ չեն տրվել քրեադատավարական օրենքի այնպիսի խախտումներ, որոնք կարող էին ազդել վարույթի ելքի վրա կամ խաթարել արդարադատության բուն էությունը։
Սյունիքի ընդհանուր իրավասության դատարանը Ջալալ Հարությունյանին մեղավոր էր ճանաչել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասին) նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակվել ազատազրկում՝ 5 (հինգ) տարի 6 (վեց) ամիս ժամկետով։ Վերաքննիչն անփոփոխ էր թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։
Դատարանը մեղավոր է ճանաչել Ջալալ Հարությունյանին 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 12-ին Ֆիզուլիի ուղղությամբ՝ Ջուվառլու կոչվող բնակավայրի մոտակայքում «Ցորի» զորամասի 20 զինծառայողների մահվան համար, ովքեր սխալ հրամանի պատճառով հայտնվել էին ադրբեջանական զինուժի շրջապատման մեջ և սպանվել։ Ըստ իրավապահների՝ Ջալալ Հարությունյանիսխալ հրամանի պատճառով են զինվորները հայտնվել հակառակորդի թիրախում՝ 20 զինծառայողներ զոհվել են, 7-ը՝ վիրավորվել, զորամասն էլ անցել է Ադրբեջանի հսկողության տակ։
Զոհված զինծառայողների ծնողները պնդում էին, որ Ջալալ Հարությունյանը չարաշահում էր իրավունքը՝ փորձելով գործը ձգձել մինչև կլրանար վաղեմության ժամկետն ու ինքը կազատվեր պատիժը կրելուց։ Վաղեմության Ժամկետը լրանում է մի քանի օրից՝ հոկտեմբերի 12-ին։

Former commander of the Artsakh Defense Army, Lieutenant General Jalal Harutyunyan, will serve a prison sentence of 5 years and 6 months in a designated correctional facility.
On September 26, the Court of Cassation rejected the appeals filed by Harutyunyan and his lawyer Apresyan against the June 18, 2025 ruling of the Court of Criminal Appeals. The ruling was made public by Panorama.am .
The court found that the appellate ruling did not involve procedural violations significant enough to alter the case outcome or undermine justice.
The Syunik General Jurisdiction Court had previously found Harutyunyan guilty under Part 3 of Article 376 of Armenia’s 2003 Criminal Code (corresponding to Part 3 of Article 550 in the current Code), sentencing him to 5 years and 6 months in prison. The Court of Appeals upheld that verdict.
Harutyunyan was convicted over the deaths of 20 Armenian servicemen on October 12, 2020, during the 44-day war. The soldiers were killed near the village of Juvarlu in the Fizuli region after reportedly receiving a flawed command that led them into an Azerbaijani ambush. Seven others were wounded, and the military unit was subsequently captured by Azerbaijani forces.
Relatives of the fallen soldiers claim Harutyunyan tried to delay proceedings until the statute of limitations expired, which it is set to do in a few days, on October 12.