Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետի տեղակալ Ռուբեն Խոջայանը, անդրադառնալով Գնունու փողոցում շինանյութի շուկայի քանդմանը, հայտարարել է, որ Գնունու շուկայի ապամոնտաժման աշխատանքների վերաբերյալ քաղաքապետարանը 3-4 ամիս բանակցել է տնտեսվարողների հետ։
«Իրենց խնդրանքն ենք բավարարել, որպեսզի նրանց ժամանակ տրվի մինչև սեպտեմբերի 30–ը, և հնարավորություն ունենան իրենց ապրանքները տեղափոխելու, կրպակներն ու տաղավարները ազատելու համար։ Այն խոսակցությունները, թե կրպակներում ապրանքներ են եղել իրականությանը չի համապատասխանում , որովհետև չկա այդպիսի կրպակ, որն այս պահին ապամոնտաժվում է, և որի մեջ կա գույք»,–ասել է Խոջայանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ քաղաքապետարանը չի քննարկել կրպակատերերին նոր տարածքներ տրամադրելու հարցը։
«Այս պահին նման առաջարկ և պահանջարկ չի եղել։ Կան նաև կրպակների տնտեսվարողներ, որոնք ժամանակին ունեցել են հողի վարձակալության պայմանագրեր, բայց դրանց ժամկետներն ավարտված են։ Բայց քանի որ Կադաստրի պետական կոմիտեում այդ վարձակալության պայմանագրերը դեռ լուծված չեն, հետևաբար նրանց մասով այս պահին որևէ գործողություն չի իրականացվում»,–նշել է քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը։
Իր հերթին, կրպակատեր Սուրիկ Մանուկյանը, որը ավելի քան 20 տարի գործունեություն է ծավալել տվյալ տարածքում, հաստատել է, որ իրենք այլընտրանքային տարածք չեն ստացել։
«Տարածք չկա, մեզ որևէ այլ տարածք չեն խոստացել։ Պիտի գնանք մեր տներում նստեք։ Հազիվ գիշերը հասցրել ենք ապրանքը հանել, տանել տուն։ Բանկից վարկերը վերցրել ենք, հիմա ոնց ենք մուծելու, չգիտենք»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր՝ վաղ առավոտից Երևանի քաղաքապետարանը սկսել է ապամոնտաժման աշխատանքներ Գնունու շուկայում։

Власти Еревана заявили, что предприниматели на рынке стройматериалов на улице Гнуни были заранее уведомлены о сносе, причиной которого стали истекшие арендные договора.
Заместитель начальника управления градостроительства и земельного контроля мэрии Еревана Рубен Хожаян заявил, что мэрия вела переговоры с предпринимателями на протяжении 3–4 месяцев до начала демонтажных работ на рынке стройматериалов на улице Гнуни.
«Мы пошли им навстречу и дали срок до 30 сентября, чтобы они успели вывезти товар и освободить киоски. Информация о том, что внутри киосков оставался товар, не соответствует действительности. Ни в одном из демонтируемых объектов не обнаружено имущества», — сказал Хожаян, передает Sputnik Армения.
Он отметил, что вопрос предоставления новых площадок для предпринимателей не обсуждался.
«Таких предложений и запросов не поступало. Есть предприниматели, которые ранее имели договоры аренды земли, но они истекли. Поскольку в Комитете кадастра эти договоры официально еще не расторгнуты, по ним пока никаких действий не предпринимается», — уточнил представитель мэрии.
В свою очередь, владелец киоска Сурик Манукян, проработавший на рынке более 20 лет, подтвердил, что никакие альтернативные места им не были предложены.
«Нет площадки, нам ничего не пообещали. Придется сидеть дома. Едва успели ночью вывезти товар. У нас кредиты в банке — как платить, не знаем», — сказал он.
Ранее сообщалось, что с раннего утра мэрия Еревана начала демонтажные работы на рынке на улице Гнуни.