ԵՊՀ Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Եղիշե Կիրակոսյանը, անդրադառնալով Բաքվում պահվող հայ գերիների և պատանդների իրավունքներին, ընդգծել է միջազգային դատական գործընթացների կենսական դերը։
«Միջազգային դատական գործընթացների կարևորությունն առանցքային են։ Երբ որ դու միջազգային դատական գործընթացները հանում ես ամբողջ պատկերի միջից, մնում է Բաքվի դատավարությունը»,– նշել է Կիրակոսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, ակնհայտ է, որ Բաքվի դատավարությունները շարունակվելու են, պարտադրվելու է միակողմանի ճշմարտությունը։
Միաժամանակ նա հույս է հայտնել, որ միջազգային դատական գործընթացները կլինեն շարունակական, քանի որ կարևոր անվտանգային երաշխիքներ են պարունակում իրենց մեջ, առաջին հերթին պահվող անձանց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։
«Իմ անձնական նեղ մասնագիտական ընկալմամբ, խաղաղությունն առաջին հերթին նաև ենթադրում է հումանիտար հարցերի ուղիղ հասցեագրում։ Ես այդպես եմ պատկերացնում»,- ասել է Կիրակոսյանը։

Yeghishe Kirakosyan, head of the International Courts and Arbitration Master's Program at Yerevan State University, emphasized the essential role of international legal mechanisms in protecting the rights of Armenian captives and hostages held in Baku.
“International judicial processes are crucial. Once you remove them from the broader picture, all you're left with is the Baku trial,” Kirakosyan said, as reported by Panorama.am .
He warned that trials in Baku are set to continue, pushing a one-sided narrative.
Kirakosyan expressed hope that international legal proceedings will remain ongoing, as they provide vital security guarantees, primarily by safeguarding the rights of detained individuals.
“In my professional view, peace must also involve directly addressing humanitarian issues. That’s how I see it,” he added.
In September 2023, following a nine-month blockade and the ethnic cleansing of Artsakh's Armenian population, Azerbaijan captured former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, along with former state minister Ruben Vardanyan, foreign minister David Babayan, and other former officials. The fabricated charges against them could lead to life imprisonment. On January 17, a politically motivated trial began in Baku against Artsakh’s former leadership.