Բաքվում պահվող հայ գերիների և պատանդների իրավունքներին նվիրված քննարկման ընթացքում Միջազգային համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը մեկնաբանել է Դավիթ Մանուկյանի, Դավիթ Բաբայանի և Ռուբեն Վարդանյանի ներկայացրած միջնորդությունների հնարավոր նպատակները՝ կապված Բաքվի դատարանում վերջինների կողմից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներին ու Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներին որպես վկաներ ներգրավելու առաջարկներին։
«Ես այստեղ ավելի տակտիկական հարց եմ տեսնում, չեմ կարծում, որ միջնորդություն անելիս ակնկալիք են ունեցել, որ այն բավարարվելու է կամ բավարարված միջնորդության հիման վրա փաստացի հարցաքննություն է իրականացվելու»,- ընդգծել է Սահակյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, այդ միջնորդություններն ավելի շատ հռետորական բնույթ ունեին:
«Նշված անձինք մեղադրում են այնպիսի օրինական գործողությունների համար, որոնք կապված են եղել ԼՂՀ-ում պաշտոն զբաղեցնելու և պաշտոնի ուժով գործողություններ իրականացնելու հետ։ Ինքնուրույն, այլ արարքներ նշված անձանց չեն վերագրում։ Ինքնին Արցախի իշխանություն կրող պետական միավորների գործունեությունը որակում են որպես ահաբեկչություն, զինված խմբավորումներ։
Այս հարցադրման հետևում դա է կանգնած՝ եթե չի եղել ինքնահռչակման ապօրինություն հաստատող, դատապարտող գործողություն, ավելին՝ ստեղծվել է լեգիտիմ մեխանիզմ, որի շրջանակում հակամարտությունը պետք է ամբողջական լուծում ստանար, արդյո՞ք դրա շրջանակում կատարվող գործողությունները երբևէ կարող են հանցավոր լինել։ Եթե դրանք հանցավոր են, ուրեմն ունենք հանցակիցներ»,- ընդգծել է Սահակյանը։
Նա հավելել է, որ նման տրամաբանությամբ՝ աշխարհի բազմաթիվ պաշտոնյաներ, որոնք առնչվել են Արցախի իշխանությունների հետ կամ բանակցել են նրանց հետ, ըստ այդ դատական պնդումների, դուրս են գալիս որպես հանցակիցներ՝ սկսած Բակո Սահակյանի հետ հանդիպած ներկայացուցիչներից մինչև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները։
«Ցանկացած պետության ներկայացուցիչ, որը բանակցել է Արցախի նախագահների հետ, օրինակ Բակո Սահակյանի հետ, նշանակում է, հանցակից է, Մինսկի խումբը, որը լուծումներ է քննարկել, փորձել համաձայնեցնել Արցախի վարչակազմի հետ, հանցագործ է, այլ պետությունների կողմից, այդ թվում ԱՄՆ, Արցախին եղել է ֆինանսական աջակցություն, այսինքն այս պետությունները ֆինանսավորել են ահաբեկչությո՞ւն», ասել է նա։
Այս համատեքստում, ըստ Սահակյանի, միջնորդությունների բուն իմաստը եղել է միջազգային հանրությանը փաստացի ուղերձ հղել այն մասին, որ Արցախում ինքնորոշման գործընթացն ինքնին չի կարող դիտարկվել որպես հանցագործություն։
«Այդ միջնորդությունների բովանդակությունը հետևյալն էր՝ աշխարհին ցուցադրել, որ ինքնորոշման իրավունքը չի կարող համարվել հանցագործություն, եթե այդպիսին համարվի, ապա պետք է նաև մյուս հանցակիցներին ի հայտ բերելու ջանքեր գործադրվեն»,- եզրափակել է Սահակյանը։

На обсуждении, посвященном правам армянских пленных и заложников в Баку, президент Центра международного сравнительного права Сирануш Саакян прокомментировала ходатайства Давида Манукяна, Давида Бабаяна и Рубена Варданяна о вызове свидетелями премьера Никола Пашиняна, министра иностранных дел Арарата Мирзояна, членов Минской группы ОБСЕ и представителей Красного Креста.
«Я вижу здесь тактический шаг. Не думаю, что они ожидали удовлетворения ходатайств или реального допроса свидетелей», – отметила Саакян, передает «Panorama.am ». По ее словам, ходатайства носили преимущественно риторический характер.
Саакян подчеркнула, что обвиняемых винят исключительно в действиях, связанных с исполнением государственных функций в Арцахе, а сама деятельность органов власти приравнивается к терроризму или деятельности незаконных вооруженных формирований.
«В основе стоит вопрос: если никогда не было международного акта, признающего или осуждающего самоопределение Арцаха как незаконное, а наоборот — существовал легитимный механизм урегулирования конфликта, то как официальные действия могут считаться преступлением? Если это преступления, значит есть соучастники», – подчеркнула она.
По ее словам, исходя из этой логики, «преступниками» становятся десятки международных чиновников, которые встречались или вели переговоры с руководством Арцаха — от делегаций, встречавшихся с Бако Саакяном, до сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Любой представитель государства, который вел переговоры с президентами Арцаха, например с Бако Саакяном, выходит соучастником. Минская группа, обсуждавшая решения с администрацией Арцаха, — преступник. Другие государства, в том числе США, оказывали финансовую помощь Арцаху, значит, по этой логике, они финансировали терроризм?» – заявила Саакян.
В этом контексте, отметила она, смысл ходатайств заключался в послании международному сообществу: процесс самоопределения Арцаха не может считаться преступлением.
«Содержание этих ходатайств было простым — показать миру, что право на самоопределение нельзя квалифицировать как преступление. Если это так, тогда нужно выявить и остальных «соучастников», – заключила Саакян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, что привело к массовому исходу более 100 тысяч армян в Армению. 1 января 2024 года Нагорно-Карабахская Республика официально прекратила существование, хотя позже указом президента это решение было оспорено.