Բաքվում պահվող հայ գերիների և պատանդների իրավունքներին նվիրված քննարկման ժամանակ Միջազգային համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը կարևորել է իրավական գործիքակազմը։
Նա հայտարարել է, որ, հրաժարվելով միջազգային ատյաններում Բաքվի դեմ գանգատներից՝ հետ ենք քաշվում մի դաշտից, որտեղ հաղթող ենք եղել, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Իրավական գործընթացներն այնքան կարևոր են, որ խաղաղության նախաստորագրված պայմանագրի տեքստում դրա մասին դրույթ կա»,- նշել է Սահակյանը՝ ընդգծելով, որ միջպետական գանգատներից հրաժարվելու շուրջ բանակցությունները եղել են երկարատև և ռազմավարական։
Նա ընդգծել է, որ Բաքուն այս դրույթն ամրագրելու համար գործադրել է իր բոլոր հնարավորությունները՝ գիտակցելով դրա ազդեցությունը։
«Ադրբեջանական կողմը, ըստ էության, երկու բան է արել. առաջին՝ գործադրել է իր բանակցային ներուժը՝ պարտադրելու համար միջպետական գանգատների հետկանչ, երկրորդ՝ դա ուժեղացնելու համար նախաձեռնել է նաև արհեստական դատական գործընթացներ, որպեսզի և ճնշում գործադրի այդ դրույթն ամրագրելու համար։
Սա արդեն ցուցադրում է, թե Ադրբեջանի շահերը որտեղ են, որ կարող են վնասվել։ Այսինքն, ցանկացած իրավական գործընթաց վնասում է Ադրբեջանի անվտանգությանը, որովհետև ճշմարտությունը չեզոքացնում է Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, ուստի մենք տեսնում ենք, որ այս ողջ գործելակերպի միակ հակաթույնը իրավականն է»,- նշել է իրավապաշտպանը։
Սահակյանի համոզմամբ՝ իրավական դաշտը եղել է այն եզակի ուղղությունը, որտեղ Հայաստանը կարողացել է իրական արդյունքի հասնել՝ ի տարբերություն ռազմական և քաղաքական ուղղությունների։
«Միակ ոլորտը, որտեղ մենք հաջողությամբ գործընթացներ ենք վարել՝ թե ընթացող միջպետական գործընթացները, թե անհատական, դա հենց իրավական է։ Ստացվում է՝ մենք հետ ենք քաշվում մի խաղադաշտից, որտեղ հաղթող ենք եղել, փորձում ենք մնալ մի խաղադաշտում, որտեղ մեզ շատ վատ ծեծել են, ավելին՝ ազգային ինքնասիրության հետ կապված հարցեր են դրել»,- հավելել է Սահակյանը։

Выступая на обсуждении прав армянских пленных и заложников в Баку, президент Центра международного сравнительного права Сирануш Саакян подчеркнула ключевое значение правовых механизмов.
По ее словам, отказываясь от международных жалоб против Азербайджана, Армения фактически уходит с того поля, где имела реальные победы, сообщает «Panorama.am ».
«Правовые процессы настолько важны, что в тексте предварительно подписанного мирного соглашения даже предусмотрен соответствующий пункт», – отметила она, добавив, что переговоры об отказе от межгосударственных жалоб были долгими и стратегическими.
Саакян подчеркнула, что Баку приложил все усилия, чтобы закрепить этот пункт, прекрасно осознавая его последствия.
«Азербайджан сделал по сути две вещи: во-первых, использовал переговорный ресурс, чтобы вынудить отказаться от межгосударственных жалоб; во-вторых, инициировал искусственные судебные процессы, усиливая давление для закрепления этого положения. Это показывает, где у Азербайджана уязвимое место. Любой правовой процесс наносит ущерб его безопасности, потому что истина нейтрализует агрессивную политику. Поэтому единственное реальное противоядие — это право», – заявила правозащитница.
Она добавила, что именно в правовой сфере Армения смогла добиться ощутимых результатов, в отличие от военной и политической.
«Единственная сфера, где мы успешно вели процессы, как межгосударственные, так и индивидуальные, это правовая. Сейчас же мы уходим с поля, где выигрывали, оставаясь на поле, где нас жестко били, включая вопросы национального достоинства», – заключила Саакян.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию. В присутствии лидеров министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».