Իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը, ով արդեն 25 տարի զբաղվում է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ և «Նժար»սահմանադրական շարժման հիմնադիրներից է, շարժման վարչապետի թեկնածուն է լինելու:
Այդ մասին հայտարարել է շարժման համահիմնադիրներից՝ գյուտարար Արտաշես Իկոնոմովը: Նրա խոսքով՝ իրենց թեկնածուն իր ամբողջ կյանքով ապացուցել է օրենքի ու իրավունքի նկատմամբ իր կայուն մոտեցումները, հայտնում է Aravot.am-ը։
Իկոնոմովն ընդգծել է, որ իրենց թեկնածուն՝ Նինա Կարապետյանցը, տարիների ընթացքում գործնականում հաստատել է իր հետևողական դիրքորոշումը օրենքի և իրավունքի նկատմամբ։
«Պետք է մտնենք օրենքի դաշտ, վերականգնենք մեր ժողովրդավարությունը»,- ասել է Իկոնոմովը՝ նշելով, որ Կարապետյանցի նման անձի առաջադրումը որպես վարչապետի թեկնածու, նշանակալի պահ է մեր պետության պատմության համար։
Շարժման մեկ այլ անդամ՝ Գարեգին Միսկարյանը, հավելել է, որ Կարապետյանցն արդեն քառորդ դար հավատարմություն է ցուցաբերել արժեքներին, կարողացել է դիմակայել համակարգային ճնշումներին և հավատարիմ է մնացել իր գաղափարական սկզբունքներին։ Նա ընդգծել է, որ քաղաքական ուժերի առաջին համարների դերակատարները հիմնականում կուսակցական շրջանակից են, մինչդեռ երկրի առջև ծառացած խնդիրները հնարավոր չէ հաղթահարել միայն կուսակցական մեխանիզմներով։ Դրա փոխարեն, ըստ նրա, պահանջվում են խորքային, համակարգային լուծումներ։
Մինչ շարժման ներկայացուցիչները կհայտարարեն իրենց կառավարության կազմը, Միսկարյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է քաղաքական ուժերի լայն համագործակցություն և համախմբում։ Այդ իսկ պատճառով, ըստ նրա, այս պահին նպատակահարմար չէ քննարկել նախարարների կամ այլ պաշտոնյաների անունները։ Սակայն, նա հավելել է, որ մոտ մեկուկես ամսվա ընթացքում շարժումը կներկայացնի իր կառավարական թիմը, որը կբացատրի, թե ինչպես է ծրագրում կազմակերպել Հայաստանի զարգացումը։
«Նժարի» անդամներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ մասնակցելու են 2026 –ի խորհրդարանական ընտրություններին:

Human rights advocate Nina Karapetyants, with 25 years of experience in defending human rights and a founding member of the Nzhar constitutional movement, has been nominated as the movement’s candidate for prime minister.
The announcement was made by inventor Artashes Ikonomov, one of the movement’s co-founders, who said their candidate has consistently demonstrated unwavering commitment to law and justice, Aravot.am reported.
“We must return to the field of law and restore our democracy,” Ikonomov stated, describing Karapetyants’ nomination as a significant moment in the nation’s history.
Another movement member, Garegin Miskaryan, stressed that Karapetyants has shown loyalty to values for a quarter century, endured systemic pressure, and remained faithful to her principles. He noted that unlike traditional party leaders, Karapetyants represents a different approach, as Armenia’s challenges require deep, systemic solutions beyond party mechanisms.
Miskaryan said the movement will announce its proposed government within about six weeks, explaining how it plans to organize Armenia’s development. For now, he called for broad political cooperation and unity, saying it is premature to discuss ministerial appointments.
The Nzhar movement had earlier announced its intention to participate in Armenia’s 2026 parliamentary elections.