Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, ասել է, թե «պետք է դուրս շպրտվի» արատահայտությանը չի պատասխանի, միայն կասի՝ «տեսե՛ք, թե մենք ում ենք ընտրել ՀՀ վարչապետ», հայտնում է Panorama.am-ը։
Հոկտեմբերի 1–ին ԱԺ կառավարություն հարցուպատասխանի ժամին Փաշինյանը հայտարարել է. «Արդեն 6 ամիս է, որ Գյումրին կառավարում է մի կլան, որի ղեկավարը, կամ շատերն են ճանաչում՝ Վարդանիկը, կամ ըստ մեղադրանքի համայնքային բրուշատկաներ գողացողի հայրը այս ընթացքում այնքան է իրեն արդեն թույլ տվել արտահայտություններ, որ վերջերս հրապարակային կերպով կասկածի տակ դրեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Ես կարծում եմ, որ ՀՀ ինքնիշխանության դեմ հայտարարություն անողներին մենք պետք է ուղղակի դուրս շպրտենք քաղաքական ու հանրային դաշտից։ Դա պետք է անենք քաղաքական մեթոդներով և բոլոր այն մեթոդներով, որոնք կարելի է կիրառել ժողովրդավարական երկրում։ Ես համոզված եմ, որ դա տեղի կունենա»։
Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել․ «Ես չեմ իջնի նրանց մակարդակի, «շպրտվի» բառին համահունչ չեմ պատասխանի, բայց նրանց մեկ առ մեկ կարող եմ պատասխանել։ Եթե ՀՀ վարաչապետը 6 անգամ քաղաքապետ ընտրված, 2 անգամ ԱԺ պատգամավոր ընտրված մարդուն ասում է՝ «պետք է դուրս շպրտվի», ուղղակի հայ ժողովրդին ուզում եմ ասել՝ տեսե՛ք, թե մենք ում ենք ընտրել ՀՀ վարչապետ»։
Ղուկասյանը տարակուսանք է հայտնել՝ ինչո՞ւ են քաղաքական ուժերը ժամանակ կորցնում նման քննարկումների վրա, երբ երկիրը բախվել է լուրջ արտաքին և ներքին մարտահրավերների։
«Սրանք երկու օր է խառնվել են իրար, ասում են՝ Վարդան Ղուկասյանը չի իջնում ամբիոնից։ Ես ուզում եմ հասկանալ՝ սրանք ուրիշ բան ու գործ չունեն, մեր երկիրը արտաքին ու ներքին խնդիրների առաջ է կանգնած։ Վարդան Ղուկասյանն ի՞նչ վատ բան է ասել, այդ ո՞վ է անկախության, Հայաստանի պետականության հետ կապված որևէ բան ասել։
Երբ ասում եմ միություն, այդ միությունը Հայաստանի պետականությունն է պաշտպանելու։ Եթե Ռուսաստանը, ԱՄՆ–ն կամ որևէ այլ երկիր հայոց պետականության նկատմամբ ոտնձգություն անի, իմ ոխերիմ թշնամին կդառնա։ Բայց ես հիմա նորից նույն խոսքերն եմ ասում՝ հայոց պետականությունը պահելու համար, մենք պետք է որևիցե մի միության մեջ։ Ոչ այն սկզբունքով, որ դառնանք գուբերնիա։ Ես ասել եմ՝ ով իմ այս խոսքերին հակադարձի, քոմենթներ գրի փողով, սրիկա շան որդի է, թուրքահպատակ։ Ես դա եմ ասել ու չեմ փոշմանել»,–ասել է նա։
Իր արձագանքում Ղուկասյանը հիշեցրել է՝ իշխող թիմը պարտություն է կրել Գյումրու ընտրություններում:
«Արցախը տվեցիք, Արցախի անունը չեք տալիս, Գյումրու ընտրություններում պարտվել եք, օր ու գիշեր Գյումրիի մասին եք խոսում։ Ասում եք ընտրակաշառք, ո՞վ չգիտի, որ դուք եք ընտրակաշառք բաժանել։ Բոլոր լրագրողները տեսել են, ամբողջ քաղաքը ձեր ընրակաշառք բաժանելու մասին է խոսում։ Դեպքեր են եղել, երբ մի մարդուն 60 հազար դրամ փող եք տվել»,-ասել է Վարդան Ղուկասյանը։
Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ իշխանություններին թույլ չեն տալու Հայաստանը դարձնել թուրքական վիլայեթ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Միտումնավոր եք անում, որ մարդ չմնա էստեղ, որ երկիրը դարձնեք թուրքական վիլայեթ։ Չի՛ ստացվելու»,- իշխանության սխալները թվարկելուց հետո՝ ասել է Ղուկասյանը:
Նա հայտարարել է, որ Գյումրիից են սկսելու հեղափոխությունը։
«Իրենցից ոչ վախեցող կա, ոչ քաշվող կա, մենք պատրաստ ենք։ Եթե ուզում է (Փաշինյանը-խմբ․)՝ հեղափոխությունը սկսվի Գյումրի քաղաքից, ես դա իրենց խոսք եմ տալիս, ինչ ուզում է, թող լինի, ինչ ուզում են, թող անեն։ Կտեսնենք, թե ժողովուրդը ինչ կանի, մնացածը թողնում եմ ժողովրդին։ Սա արդեն վերջն է, սրանից էն կողմ էլ չափ ու սահման չկա»,- ասաց նա։
Ղուկասյանը հավելել է նաև, որ պատրաստվում է դատական գործընթաց սկսել իշխանության դեմ։
«Պատրաստվում եմ մոտ օրերս դատի տալ ՀՀ կառավարությանը։ Անկախությունից հետո նման քաղաքապետ չի եղել այս երկրում, ով դատի կտար կառավարությանը։
58 միլիարդ դրամ Գյումրիից տանում են պետական բյուջե, վերադարձնում են 4 միլիարդը։ Նրանք մեր քաղաքին պետք է 27 միլիարդ դրամ բյուջե հատկացնեն, բայց 4 միլիարդն են միայն տալիս։ Դրա համար դատի եմ տալու կառավարությանը»,-ասել է նա։

Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan, responding to Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent comments, said he would not reply to the PM’s use of the phrase “must be expelled,” stating instead, “Look whom we’ve elected as Armenia’s Prime Minister,” according to Panorama.am .
On October 1, during a parliamentary Q&A session, Pashinyan accused Ghukasyan of heading a local clan and referenced public remarks allegedly questioning Armenia’s sovereignty. “I believe that those who speak against Armenia’s sovereignty should be expelled from political and public life, using democratic methods,” Pashinyan said.
Speaking to reporters, Ghukasyan responded: “I won’t stoop to their level. I won’t react to the term ‘expelled,’ but I can answer them one by one. If the Prime Minister of Armenia says such a thing to someone elected mayor six times and MP twice, I only want to tell the Armenian people — look who we’ve chosen as our PM.”
He questioned why political forces waste time on such disputes while Armenia faces serious internal and external challenges. “For two days now they’ve been attacking me, saying I won’t leave the podium. Don’t they have other work? The country faces crises. What wrong did I say? Who has spoken against independence or Armenia’s statehood?”
Clarifying past remarks, Ghukasyan stated, “When I speak of unity, I mean protecting Armenian statehood. If Russia, the U.S., or any other country threatens that, they become my enemy. I stand by what I said — to preserve our statehood, we need an alliance, but not to become a province. I said those who attack my words with paid comments are traitors and I haven’t regretted it.”
He reminded journalists that the ruling party lost the recent municipal elections in Gyumri. “You gave away Artsakh, won’t even say its name, and you lost in Gyumri. Now you talk about us all day. Everyone knows it’s you who handed out vote bribes — the whole city talks about it. There are cases where you gave people 60,000 drams,” Ghukasyan claimed.
In remarks to Aysor.am , Ghukasyan warned that the authorities would not be allowed to “turn Armenia into a Turkish vilayet.” “You’re doing this deliberately, making people leave the country so it becomes a Turkish vilayet. It won’t work,” he said.
He also declared that a revolution would begin in Gyumri: “We’re ready. If Pashinyan wants a revolution to start from Gyumri, I give him my word, whatever happens, happens. The people will decide. This is the end. There are no more limits after this.”
Ghukasyan added he intends to sue the Armenian government. “I’m planning to take legal action against the government soon. Since independence, no mayor has sued the government. They take 58 billion drams from Gyumri and return only 4 billion. They owe us 27 billion drams in budget funding, but only allocate four. That’s why I’m going to court.”