Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, ասել է, թե «պետք է դուրս շպրտվի» արատահայտությանը չի պատասխանի, միայն կասի՝ «տեսե՛ք, թե մենք ում ենք ընտրել ՀՀ վարչապետ», հայտնում է Panorama.am-ը։
Հոկտեմբերի 1–ին ԱԺ կառավարություն հարցուպատասխանի ժամին Փաշինյանը հայտարարել է. «Արդեն 6 ամիս է, որ Գյումրին կառավարում է մի կլան, որի ղեկավարը, կամ շատերն են ճանաչում՝ Վարդանիկը, կամ ըստ մեղադրանքի համայնքային բրուշատկաներ գողացողի հայրը այս ընթացքում այնքան է իրեն արդեն թույլ տվել արտահայտություններ, որ վերջերս հրապարակային կերպով կասկածի տակ դրեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Ես կարծում եմ, որ ՀՀ ինքնիշխանության դեմ հայտարարություն անողներին մենք պետք է ուղղակի դուրս շպրտենք քաղաքական ու հանրային դաշտից։ Դա պետք է անենք քաղաքական մեթոդներով և բոլոր այն մեթոդներով, որոնք կարելի է կիրառել ժողովրդավարական երկրում։ Ես համոզված եմ, որ դա տեղի կունենա»։
Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել․ «Ես չեմ իջնի նրանց մակարդակի, «շպրտվի» բառին համահունչ չեմ պատասխանի, բայց նրանց մեկ առ մեկ կարող եմ պատասխանել։ Եթե ՀՀ վարաչապետը 6 անգամ քաղաքապետ ընտրված, 2 անգամ ԱԺ պատգամավոր ընտրված մարդուն ասում է՝ «պետք է դուրս շպրտվի», ուղղակի հայ ժողովրդին ուզում եմ ասել՝ տեսե՛ք, թե մենք ում ենք ընտրել ՀՀ վարչապետ»։
Ղուկասյանը տարակուսանք է հայտնել՝ ինչո՞ւ են քաղաքական ուժերը ժամանակ կորցնում նման քննարկումների վրա, երբ երկիրը բախվել է լուրջ արտաքին և ներքին մարտահրավերների։
«Սրանք երկու օր է խառնվել են իրար, ասում են՝ Վարդան Ղուկասյանը չի իջնում ամբիոնից։ Ես ուզում եմ հասկանալ՝ սրանք ուրիշ բան ու գործ չունեն, մեր երկիրը արտաքին ու ներքին խնդիրների առաջ է կանգնած։ Վարդան Ղուկասյանն ի՞նչ վատ բան է ասել, այդ ո՞վ է անկախության, Հայաստանի պետականության հետ կապված որևէ բան ասել։
Երբ ասում եմ միություն, այդ միությունը Հայաստանի պետականությունն է պաշտպանելու։ Եթե Ռուսաստանը, ԱՄՆ–ն կամ որևէ այլ երկիր հայոց պետականության նկատմամբ ոտնձգություն անի, իմ ոխերիմ թշնամին կդառնա։ Բայց ես հիմա նորից նույն խոսքերն եմ ասում՝ հայոց պետականությունը պահելու համար, մենք պետք է որևիցե մի միության մեջ։ Ոչ այն սկզբունքով, որ դառնանք գուբերնիա։ Ես ասել եմ՝ ով իմ այս խոսքերին հակադարձի, քոմենթներ գրի փողով, սրիկա շան որդի է, թուրքահպատակ։ Ես դա եմ ասել ու չեմ փոշմանել»,–ասել է նա։
Իր արձագանքում Ղուկասյանը հիշեցրել է՝ իշխող թիմը պարտություն է կրել Գյումրու ընտրություններում:
«Արցախը տվեցիք, Արցախի անունը չեք տալիս, Գյումրու ընտրություններում պարտվել եք, օր ու գիշեր Գյումրիի մասին եք խոսում։ Ասում եք ընտրակաշառք, ո՞վ չգիտի, որ դուք եք ընտրակաշառք բաժանել։ Բոլոր լրագրողները տեսել են, ամբողջ քաղաքը ձեր ընրակաշառք բաժանելու մասին է խոսում։ Դեպքեր են եղել, երբ մի մարդուն 60 հազար դրամ փող եք տվել»,-ասել է Վարդան Ղուկասյանը։
Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ իշխանություններին թույլ չեն տալու Հայաստանը դարձնել թուրքական վիլայեթ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Միտումնավոր եք անում, որ մարդ չմնա էստեղ, որ երկիրը դարձնեք թուրքական վիլայեթ։ Չի՛ ստացվելու»,- իշխանության սխալները թվարկելուց հետո՝ ասել է Ղուկասյանը:
Նա հայտարարել է, որ Գյումրիից են սկսելու հեղափոխությունը։
«Իրենցից ոչ վախեցող կա, ոչ քաշվող կա, մենք պատրաստ ենք։ Եթե ուզում է (Փաշինյանը-խմբ․)՝ հեղափոխությունը սկսվի Գյումրի քաղաքից, ես դա իրենց խոսք եմ տալիս, ինչ ուզում է, թող լինի, ինչ ուզում են, թող անեն։ Կտեսնենք, թե ժողովուրդը ինչ կանի, մնացածը թողնում եմ ժողովրդին։ Սա արդեն վերջն է, սրանից էն կողմ էլ չափ ու սահման չկա»,- ասաց նա։
Ղուկասյանը հավելել է նաև, որ պատրաստվում է դատական գործընթաց սկսել իշխանության դեմ։
«Պատրաստվում եմ մոտ օրերս դատի տալ ՀՀ կառավարությանը։ Անկախությունից հետո նման քաղաքապետ չի եղել այս երկրում, ով դատի կտար կառավարությանը։
58 միլիարդ դրամ Գյումրիից տանում են պետական բյուջե, վերադարձնում են 4 միլիարդը։ Նրանք մեր քաղաքին պետք է 27 միլիարդ դրամ բյուջե հատկացնեն, բայց 4 միլիարդն են միայն տալիս։ Դրա համար դատի եմ տալու կառավարությանը»,-ասել է նա։

2 Октябрь 2025 - 08:18 AMT
Мэр Гюмри Вардан Гукасян, комментируя высказывания премьер-министра Никола Пашиняна, заявил, что не будет отвечать на выражение «должен быть вышвырнут». Вместо этого он сказал: «Посмотрите, кого мы избрали премьер-министром Армении», сообщает Panorama.am .
1 октября, в ходе правительственного часа в парламенте, Пашинян заявил, что Гюмри уже полгода управляется кланом, лидером которого является либо «Варданик», как его многие знают, либо отец, обвиняемый в краже коммунального имущества. Он отметил, что Гукасян допустил высказывания, ставящие под сомнение суверенитет страны, и добавил: «Тех, кто выступает против суверенитета Армении, мы должны просто вышвырнуть из политического и общественного поля демократическими методами».
В беседе с журналистами Гукасян ответил: «Я не опущусь до их уровня. Не буду отвечать на слово “швырнуть”, но могу ответить каждому по отдельности. Если премьер-министр называет так человека, шесть раз избиравшегося мэром и дважды — депутатом, я хочу сказать армянскому народу: посмотрите, кого мы избрали премьером».
Он выразил недоумение, почему политические силы теряют время на подобные дискуссии, когда страна сталкивается с серьёзными внешними и внутренними вызовами. «Два дня уже носятся, что Вардан Гукасян не сходит с трибуны. Разве им нечем больше заняться? Страна в кризисе. Что я плохого сказал? Кто высказывался против независимости или государственности Армении?»
Он пояснил, что под «союзом» имел в виду защиту армянской государственности: «Если Россия, США или любая другая страна посягнет на государственность, она станет моим врагом. Я снова повторяю: ради сохранения государственности мы должны быть в каком-то союзе, но не с той целью, чтобы стать губернией. Я сказал: кто критикует мои слова, пишет комментарии за деньги — тот подлый ублюдок, туркофил. Я это сказал и не жалею».
Гукасян напомнил, что правящая сила проиграла выборы в Гюмри. «Вы сдали Арцах, не упоминаете его имя, проиграли выборы в Гюмри, и теперь целыми днями говорите о Гюмри. Говорите о подкупе. Все знают, что подкупом занимались вы. Все журналисты это видели. Весь город говорит, что вы раздавали деньги — одному человеку дали 60 тысяч драмов».
В беседе с Aysor.am он заявил, что не позволит властям «превратить Армению в турецкий вилайет»: «Вы делаете это намеренно, чтобы никого не осталось, и страну можно было превратить в турецкий вилайет. У вас не получится».
Он также заявил, что революция начнётся в Гюмри: «Мы не боимся. Мы готовы. Если Пашинян хочет, чтобы революция началась в Гюмри, я ему это обещаю. Пусть происходит что угодно, посмотрим, что скажет народ. Это уже конец — дальше границ нет».
Гукасян также сообщил, что готовится подать в суд на правительство: «Скоро я подам в суд на правительство. С момента независимости ещё не было мэра, который бы судился с правительством. Из Гюмри забирают 58 миллиардов драмов, возвращают 4. По расчетам, должны выделить 27 миллиардов, а дают только 4. Поэтому я и подаю в суд».