Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը ֆեյսբուքում եթերում հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 3–ին ցիկլոնը կհեռանա ՀՀ տարածքից, աստիճանաբար կտաքանա մոտ 8-10 աստիճանով։
«Առաջիկա օրերին կտրուկ կտաքանա»,–նշել է նա։
Սև ծովի ցիկլոնի ներթափանցման պատճառով վերջին երկու օրերին Հայաստանի տարածքում նկատվել է օդի ջերմաստիճանի նվազում, տեղումներ։
«Բայց ունենք շատ լավ լուր։ Սկսած հոկտեմբերի 3-ից այդ ցիկլոնն ամբողջությամբ դուրս է գալու մեր տարածաշրջանից՝ իր տեղը զիջելով հարավ-արևմուտքից ներթափանցող արևադարձային տաք օդային հոսանքներին։
Հոկտեմբերի 3-6 ը մեր երկիրը գտնվելու է այդ տաք հոսանքների ազդեցության գոտում:
Հանրապետության ամբողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանն, հոկտեմբերի 1–ի համեմատ, աստիճանաբար բարձրանալու է մոտ 8-10 աստիճանով»,- ասել է Սուրենյանը:

Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян сообщил в эфире Facebook, что 3 октября циклон полностью покинет территорию Армении, и температура начнет постепенно повышаться на 8–10 °C.
«В ближайшие дни ожидается резкое потепление», — отметил он.
Из-за проникновения циклона с Черного моря в последние два дня на территории Армении наблюдалось понижение температуры и осадки.
«Но есть очень хорошие новости. Начиная с 3 октября, циклон полностью покинет наш регион, уступив место теплым тропическим воздушным массам, поступающим с юго-запада.
С 3 по 6 октября наша страна будет находиться под их воздействием.
На всей территории республики температура воздуха по сравнению с 1 октября постепенно повысится примерно на 8–10 °C», — сообщил Суренян.