Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ զեկույցը կներկայացվի ոչ թե ԱԺ լիագումար նիստում, այլ փակ լսումների ընթացքում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Տեղի կունենան փակ լսումներ, և փաստաթուղթը կներկայացվի հենց այդ ձևաչափով, քիչ առաջ ենք խորհրդում քննարկել և նման որոշում ընդունել»,– ասել է Սիմոնյանը։
Նա շեշտել է, որ զեկույցը լիագումար նիստում քննարկելու իրավական հիմքեր չկան։ Սիմոնյանը նաև հիշեցրել է, որ նախօրեին արդեն հայտարարել էր՝ փաստաթուղթը լիագումար չի մտնելու, սակայն այն կքննարկվի այլ ձևաչափով։
Այս որոշումը դժգոհություն է առաջացրել քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի մոտ։ Նա պնդել է, որ սպասում է զեկույցի ներառմանը ԱԺ օրակարգում, հակառակ դեպքում իրավաբանները պետք է հստակ պարզաբանեն իրավիճակը։
«Փակ լսումներ այդ ֆորմատը որ ասվում էր … ըստ Կանոնակարգ օրենքի, որ ասում են ժամկետը խախտվել է, ուրեմն զեկույցը չկա, իհարկե դա վիճահարույց է, էն էլ ոնց։ Եթե ընդունում ենք, որ զեկույցը կա, գնում է փակ լսումների, ապա լիագումար ինչո՞ւ չի գնում։ Եթե լիագումար չի գնում, նշանակում է՝ զեկույցը չկա»,– ասել է Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ սպասում է Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահի վերադարձին՝ իրավական վեճի շուրջ հստակ պատասխան ստանալու համար։
Սիմոնյանը, սակայն, պնդում է, որ Պետաիրավական հանձնաժողովն արդեն տվել է իր եզրակացությունը՝ ըստ որի զեկույցը չի կարող ներառվել ԱԺ լիագումար նիստի օրակարգում։ Նույն դիրքորոշումն է հայտնել նաև խորհրդարանի իրավաբանական վարչությունը և քարտուղարությունը։
Քոչարյանը նշել է, որ լուծման ճանապարհները հենց Կանոնակարգ օրենքում են ամրագրված, և նախադեպ արդեն գոյություն ունի:
«Իրավիճակի լուծումը տրված է իմ բացատրությունների մեջ, որը ես նամակով ուղարկել եմ ԱԺ նախագահին։ Չէ որ զեկույցի ժամանակ ևս ժամկետների խախտման խնդիր կար, այսինքն, նախադեպ կար։ Ցանկացած իրավաբանի եթե հարցնեք՝ էդ նախադեպը գոյություն ունի, իսկ նախադեպը ժողովրդավարական երկրներում լրջագույն ինստիտուտ է»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա ընդգծել է, որ խորհրդակցել է սահմանադրական իրավունքի մասնագետների հետ և ինքն էլ իրավաբանական կրթություն ունի։
«Ես հո երեխա չեմ, նաև քառօրյայի ժամանակ եմ քննարկել, որովհետև այնտեղ էլ կար ժամկետի խնդիր»,–ասել է նա։
Քոչարյանի գնահատմամբ՝ Սիմոնյանի մեկնաբանությունը վիճահարույց է, և անհրաժեշտ է հստակ իրավական լուծում։
Ավելի վաղ Հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանն ասել էր, որ պետք է հնարավոր լինի զեկույցի այն կարևորագույն հատվածները, որոնք չեն պարունակում պետական գաղտնիք կամ անվտանգային ռիսկեր, հասանելի դարձնել հանրությանը։

National Assembly Speaker Alen Simonyan announced that the report on the 44-day war will be presented not in a plenary session but during closed hearings, RFE/RL reported.
“There will be closed hearings, and the document will be presented in that format. We just discussed this in the council and made such a decision,” Simonyan said.
He stressed that there is no legal basis for debating the report in a plenary sitting. Simonyan reminded that he had already stated earlier that the document would not be brought to plenary but would be reviewed in another format.
This decision drew criticism from the chairman of the inquiry committee, Andranik Kocharyan, who insisted that the report should be included in the parliament’s agenda, otherwise lawyers must provide a clear explanation.
“If they say the closed hearing format applies, but also claim the deadline was missed and therefore the report doesn’t exist, that’s extremely problematic. If we accept that the report exists and goes to closed hearings, why not to plenary? If it’s not going to plenary, does that mean it doesn’t exist?” Kocharyan argued.
He added that he expects clarification from the head of the State and Legal Affairs Committee on this legal dispute.
Simonyan, however, maintained that the State and Legal Committee has already issued its conclusion that the report cannot be placed on the plenary agenda. The same position was expressed by the parliament’s legal department and secretariat.
Kocharyan countered that solutions are enshrined in the Rules of Procedure law and that precedent already exists.
“The solution is in my explanations, which I sent in a letter to the Speaker. There were also deadline violations during the report preparation, which means there is a precedent. Ask any lawyer, precedent is a major institution in democratic countries,” he said, according to Pastinfo.
He emphasized that he has consulted constitutional law experts and has legal training himself.
“I’m not a child. I also raised this during the four-day session because there too we had a deadline issue,” Kocharyan said.
In his view, Simonyan’s interpretation is disputable and a precise legal resolution is needed.
Earlier, committee member Vahagn Aleksanyan suggested that key sections of the report that do not contain state secrets or security risks should be made accessible to the public.