Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ զեկույցը կներկայացվի ոչ թե ԱԺ լիագումար նիստում, այլ փակ լսումների ընթացքում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Տեղի կունենան փակ լսումներ, և փաստաթուղթը կներկայացվի հենց այդ ձևաչափով, քիչ առաջ ենք խորհրդում քննարկել և նման որոշում ընդունել»,– ասել է Սիմոնյանը։
Նա շեշտել է, որ զեկույցը լիագումար նիստում քննարկելու իրավական հիմքեր չկան։ Սիմոնյանը նաև հիշեցրել է, որ նախօրեին արդեն հայտարարել էր՝ փաստաթուղթը լիագումար չի մտնելու, սակայն այն կքննարկվի այլ ձևաչափով։
Այս որոշումը դժգոհություն է առաջացրել քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի մոտ։ Նա պնդել է, որ սպասում է զեկույցի ներառմանը ԱԺ օրակարգում, հակառակ դեպքում իրավաբանները պետք է հստակ պարզաբանեն իրավիճակը։
«Փակ լսումներ այդ ֆորմատը որ ասվում էր … ըստ Կանոնակարգ օրենքի, որ ասում են ժամկետը խախտվել է, ուրեմն զեկույցը չկա, իհարկե դա վիճահարույց է, էն էլ ոնց։ Եթե ընդունում ենք, որ զեկույցը կա, գնում է փակ լսումների, ապա լիագումար ինչո՞ւ չի գնում։ Եթե լիագումար չի գնում, նշանակում է՝ զեկույցը չկա»,– ասել է Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ սպասում է Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահի վերադարձին՝ իրավական վեճի շուրջ հստակ պատասխան ստանալու համար։
Սիմոնյանը, սակայն, պնդում է, որ Պետաիրավական հանձնաժողովն արդեն տվել է իր եզրակացությունը՝ ըստ որի զեկույցը չի կարող ներառվել ԱԺ լիագումար նիստի օրակարգում։ Նույն դիրքորոշումն է հայտնել նաև խորհրդարանի իրավաբանական վարչությունը և քարտուղարությունը։
Քոչարյանը նշել է, որ լուծման ճանապարհները հենց Կանոնակարգ օրենքում են ամրագրված, և նախադեպ արդեն գոյություն ունի:
«Իրավիճակի լուծումը տրված է իմ բացատրությունների մեջ, որը ես նամակով ուղարկել եմ ԱԺ նախագահին։ Չէ որ զեկույցի ժամանակ ևս ժամկետների խախտման խնդիր կար, այսինքն, նախադեպ կար։ Ցանկացած իրավաբանի եթե հարցնեք՝ էդ նախադեպը գոյություն ունի, իսկ նախադեպը ժողովրդավարական երկրներում լրջագույն ինստիտուտ է»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա ընդգծել է, որ խորհրդակցել է սահմանադրական իրավունքի մասնագետների հետ և ինքն էլ իրավաբանական կրթություն ունի։
«Ես հո երեխա չեմ, նաև քառօրյայի ժամանակ եմ քննարկել, որովհետև այնտեղ էլ կար ժամկետի խնդիր»,–ասել է նա։
Քոչարյանի գնահատմամբ՝ Սիմոնյանի մեկնաբանությունը վիճահարույց է, և անհրաժեշտ է հստակ իրավական լուծում։
Ավելի վաղ Հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանն ասել էր, որ պետք է հնարավոր լինի զեկույցի այն կարևորագույն հատվածները, որոնք չեն պարունակում պետական գաղտնիք կամ անվտանգային ռիսկեր, հասանելի դարձնել հանրությանը։

2 Октябрь 2025 - 11:16 AMT
Председатель Национального собрания Ален Симонян сообщил, что доклад о 44-дневной войне будет представлен в формате закрытых слушаний, передает «Азатутюн».
«Состоятся закрытые слушания, и документ будет представлен именно в этом формате. Мы только что обсудили это в совете и приняли такое решение», — сказал Симонян.
Он подчеркнул, что юридических оснований для обсуждения доклада на пленарном заседании нет. Симонян напомнил, что ранее уже заявлял: документ не будет внесен в пленарную повестку, но его рассмотрят в другом формате.
Это решение вызвало недовольство председателя следственной комиссии Андраника Кочаряна, который настаивает, что доклад должен быть включён в повестку парламента, иначе юристы обязаны дать четкое разъяснение.
«Если говорят, что применяется формат закрытых слушаний, но в то же время утверждают, что срок был нарушен и доклад как бы не существует, то это спорно и крайне проблематично. Если мы признаем, что доклад существует и направляется в закрытые слушания, почему он не попадает в пленарное заседание? Если в пленарное не попадает, значит ли это, что доклада нет?» — задался вопросом Кочарян.
Он отметил, что ждёт возвращения председателя Комитета по государственно-правовым вопросам для получения разъяснений по этому юридическому спору.
Симонян же настаивает, что Комитет по государственно-правовым вопросам уже дал заключение, согласно которому доклад не может быть включён в повестку пленарного заседания. Той же позиции придерживаются юридическое управление и секретариат парламента.
Кочарян подчеркнул, что пути решения закреплены в Законе о регламенте, и подобный прецедент уже существует.
«Решение изложено в моих пояснениях, которые я направил письмом спикеру. Тогда тоже были проблемы со сроками, то есть прецедент уже есть. Любой юрист скажет: прецедент в демократических странах — важнейший институт», — заявил он в комментарии «Пастинфо».
Он добавил, что консультировался со специалистами по конституционному праву и сам имеет юридическое образование.
«Я ведь не ребёнок. Я поднимал эту тему и во время четырёхдневной сессии, потому что там тоже были проблемы со сроками», — сказал Кочарян.
По его мнению, трактовка Симоняна спорна и необходимо чёткое правовое решение.
Ранее член комиссии Ваагн Алексанян заявил, что ключевые части доклада, не содержащие гостайну или риски для безопасности, должны быть доступны общественности.