Ազգային ժողովը 1-ին ընթերցմամբ մերժել է «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած օրենսդրական նախագիծը, որով առաջարկվում էր քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը։
Նախագծին կողմ է քվեարկել 26 պատգամավոր, դեմ՝ 58, ձեռնպահ՝ 2։
Քվեարկությունից առաջ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտարարել է, որ իշխող ուժը դեմ է հանդես գալու նախաձեռնությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել էր, որ առաջարկվում է սահմանել պատիժ՝ նվազագույն աշխատավարձի 100–300-ապատիկ տուգանքով կամ 150–250 ժամ հանրային աշխատանքներով, կամ մեկ ամսից մինչև 4 տարի ժամկետով ազատության սահմանափակմամբ։
Հարակից զեկուցող, ՔՊ-ական պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը նշել է, որ Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի գնահատմամբ՝ նախագծի ընդունման անհրաժեշտություն չկա, քանի որ Քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածն արդեն ներառում է նմանատիպ արարքների պատասխանատվություն։
Կառավարությունն էլ դեռ մայիսի 22-ին բացասական եզրակացություն էր տվել նախագծին՝ հիմնավորելով, որ առաջարկվող փոփոխությունների նպատակահարմարությունը բացակայում է։
Ապրիլի 22-ին խորհրդարանում այս հարցի շուրջ արդեն եղել էին բուռն քննարկումներ։ Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ընդառաջ իրենց խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել ցեղասպանության ուրացումը քրեականացնելու օրինագիծ։

Национальное собрание отклонило в первом чтении проект закона, внесенный оппозиционной фракцией «Армения», которым предлагалось уголовно наказать отрицание Геноцида армян.
За проект проголосовали 26 депутатов, против — 58, воздержались — 2.
Перед голосованием руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян заявил, что правящая сила выступит против инициативы, передает Sputnik Армения.
Представляя проект, секретарь фракции «Айастан» Арцвик Минасян отметил, что предлагалось установить наказание в виде штрафа в размере 100–300-кратного минимальной зарплаты, 150–250 часов общественных работ либо ограничения свободы сроком от одного месяца до четырех лет.
Соавтор доклада, депутат от «Гражданского договора» Алхас Газарян, подчеркнула, что, по оценке Комитета по государственно-правовым вопросам, необходимости в принятии проекта нет, так как статья 136 Уголовного кодекса уже предусматривает ответственность за аналогичные действия.
Правительство также еще 22 мая дало отрицательное заключение, указав, что предлагаемая поправка нецелесообразна.
22 апреля парламент уже проводил бурные обсуждения по этому вопросу. Арцвик Минасян тогда заявил, что их фракция внесла законопроект о криминализации отрицания геноцида в преддверии 110-й годовщины Геноцида армян.