Հոկտեմբերի 2-ին, Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցած հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան քննարկել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության ընթացքը և դրա ընդլայնման հեռանկարները։
Կողմերն ընդգծել են համատեղ ծրագրերի իրագործման կարևորությունը ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, տարածաշրջանում կայունության և տնտեսության զարգացման ուղղություններով։
Փաշինյանն արժևորել է Եվրոպական խորհրդարանի հետևողական ուշադրությունն ու աջակցությունը Հայաստանի հանդեպ՝ շեշտելով ԵՄ-ի հետ համագործակցային կապերի խորացման և գործընկերային օրակարգի կարևորությունը։
Մեցոլան վերահաստատել է Եվրոպական խորհրդարանի պատրաստակամությունը՝ շարունակաբար օժանդակելու Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման, ինստիտուցիոնալ ներուժի զարգացման և խաղաղության օրակարգի առաջմղման հարցում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել նաև տարածաշրջանային իրադրության, Վաշինգտոնում անցկացված խաղաղության գագաթնաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման և «TRIPP» նախագծի շուրջ։

On October 2, during the 7th European Political Community summit in Copenhagen, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with European Parliament President Roberta Metsola to discuss ongoing Armenia–European Union cooperation and prospects for its expansion.
Both sides highlighted the importance of implementing joint projects aimed at strengthening democracy, the rule of law, regional stability, and economic development.
Pashinyan emphasized the European Parliament’s consistent attention and support for Armenia, underlining the importance of deepening ties with the EU and advancing the partnership agenda.
Metsola reaffirmed the European Parliament’s readiness to continue supporting Armenia in carrying out democratic reforms, enhancing institutional capacity, and advancing the peace agenda.
The meeting also included discussions on the regional situation, the implementation of agreements reached during the Washington peace summit, and the TRIPP initiative.
On March 26, Armenia’s National Assembly passed a bill in its second and final reading to initiate the process of joining the EU. The government approved the draft on January 9, submitted by the civil initiative Eurovote. However, the EU has not yet extended an official invitation for accession. Opposition parties have criticized the legislation as legally unsound. The President of Armenia signed the bill into law.