ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոպենհագենում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի փակման նստաշրջանում հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով մի շարք քաղաքական և ռազմավարական ուղղությունների։ Նա մասնավորապես ընդգծել է.
Նա հայտարարել է, որ ԵՔՀ Երևանի գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը կլինի կապակցվածությունը։
«Թույլ տվեք շնորհավորել Դանիային Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովը գերազանց մակարդակով կազմակերպման համար: Այսօր մենք քննարկեցինք մեր բոլոր պետությունների քաղաքական, անվտանգության և տնտեսական օրակարգն առաջ մղող հրատապ հարցեր: Հիմնվելով ԵՔՀ բոլոր գագաթնաժողովների հաջողության վրա՝ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել հաջորդ՝ 8-րդ գագաթնաժողովը Երևանում:
ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովը Հայաստանում հյուրընկալելը կամրապնդի մեր ինտեգրումը եվրոպական ընտանիքին և հնարավորություն կտա ցուցադրել մեր առաջընթացը ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում:
Ասելով սա՝ ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել յուրաքանչյուրիդ՝ ձեզ Երևանում հյուրընկալելու պատվի համար։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար Եվրոպայի հետ ավելի սերտ կապը ռազմավարական նշանակություն ունի։ ԵՔՀ գագաթնաժողովները նույնպես կարևոր դեր են խաղացել մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խթանման գործում։ Հատկանշական է, որ 2022 թվականին Պրահայում անցկացված հենց այս գագաթնաժողովի շրջանակներում էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատեցին միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։ Այս համաձայնագիրը ձեռք է բերվել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ և ակտիվ մասնակցությամբ։
Անցյալ տարի, կրկին ԵՔՀ շրջանակներում, Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցեցին միմյանց թեկնածությունը՝ հյուրընկալելու ԵՔՀ առաջիկա գագաթնաժողովներից մեկը։
Այս համաձայնագրերը, ըստ էության, հիմք հանդիսացան Վաշինգտոնում կայացած պատմական գագաթնաժողովի համար, որտեղ ես և նախագահ Ալիևը խաղաղություն հռչակեցինք։ Եվ այժմ, երբ այցելեք Երևան 2026 թ.-ին և Բաքու` 2027 թ-ին, դուք կտեսնեք երկու պետություն, որոնք աշխատում են խաղաղության և կապակցվածության ամրապնդման և ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով սա, ԵՔՀ Երևանի գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը կլինի կապակցվածությունը։ Միջին միջանցքի իրականացումը և Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև ապրանքների, էներգիայի, օպտիկամանրաթելային մալուխների անխոչընդոտ կապը ներկայացնում են փոխադարձ հետաքրքրություն։
Բացի այդ, ես կարծում եմ, որ հատկապես այսօր կարևոր է ամրապնդել Եվրոպայի կարողությունը՝ պայքարելու մեր առջև ծառացած հիբրիդային սպառնալիքների դեմ և, միևնույն ժամանակ, պահպանելու ժողովրդավարական կառավարման ամբողջականությունը, օրենքի գերակայությունը, ազատ և արդար ընտրությունները և քաղաքական բազմակարծությունը, նույնիսկ ներքին կամ արտաքին ճնշումների պայմաններում։
Քանի որ Հայաստանը հաջորդ տարի հյուրընկալելու է նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը` COP17-ը, մենք հույս ունենք, որ ԵՔՀ-ն կարող է նաև ծառայել որպես հարթակ՝ կանաչ տնտեսության անցման օրակարգը քննարկելու համար, այն գիտակցմամբ, որ մեր քննարկման արդյունքները հետագայում կներկայացվեն համաշխարհային ասպարեզ COP17-ի ընթացքում։
Հայաստանն արդեն սկսել է ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ Եվ առաջիկա ամիսներին մենք կկիսվենք որոշ նոր գաղափարներով և նախաձեռնություններով, որոնք ուղղված են Եվրոպական քաղաքական համայնքի հետագա ամրապնդմանը և նոր խթան հաղորդելուն»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա բոլորին հրավիրել է Երևան2026 թվականի մայիսի 4-ին։
«Բայց մենք պատրաստում ենք ոչ պաշտոնական, բարեկամական ընդունելության երեկույթ մայիսի 3-ին կիրակի երեկոյան։ Այսպիսով, հուսով եմ տեսնել բոլորիդ այնտեղ։ Մեծ պատիվ և հաճույք կլինի բոլորիդ հյուրընկալելը»,–ասել է նա։

3 Октябрь 2025 - 06:44 AMT
Ереван примет 8-й саммит Европейского политического сообщества (ЕПС) 4 мая 2026 года, и одной из его ключевых тем станет связанность, сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заключительном заседании проходящего в Копенгагене саммита ЕПС.
«Позвольте поздравить Данию с отличной организацией 7-го саммита Европейского политического сообщества. Сегодня мы обсудили актуальные вопросы, способствующие продвижению политической, безопасности и экономической повесток всех наших стран. Основываясь на успехе предыдущих саммитов ЕПС, Армения готовится принять следующий, 8-й саммит в Ереване», — отметил Пашинян.
По его словам, проведение саммита в Армении укрепит интеграцию страны в европейскую семью и станет возможностью продемонстрировать достижения в области демократических реформ.
«Я хотел бы еще раз поблагодарить каждого из вас за честь принимать вас в Ереване. Более тесные связи с Европой имеют стратегическое значение для региона Южного Кавказа. Саммиты ЕПС сыграли важную роль в продвижении мира и стабильности в нашем регионе. Примечательно, что именно в рамках саммита в Праге в 2022 году Армения и Азербайджан подтвердили уважение к суверенитету и территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Это соглашение было достигнуто при активном участии и в присутствии президента Франции Эммануэля Макрона и бывшего председателя Европейского совета Шарля Мишеля», — напомнил он.
Пашинян также отметил, что в прошлом году Армения и Азербайджан в рамках ЕПС взаимно поддержали кандидатуры друг друга для проведения будущих саммитов ЕПС.
«Эти договоренности фактически стали основой для исторического саммита в Вашингтоне, где я и президент Алиев провозгласили мир. И теперь, когда вы посетите Ереван в 2026 году и Баку в 2027 году, вы увидите две страны, работающие над институционализацией и укреплением мира и связанности», — добавил он.
Он подчеркнул, что связанность станет одной из ключевых тем ереванского саммита. Реализация Среднего коридора и обеспечение беспрепятственного движения товаров, энергии и оптоволоконных кабелей между Европой, Южным Кавказом и Центральной Азией представляют взаимный интерес.
Кроме того, по его мнению, сегодня особенно важно укрепить способности Европы к противодействию гибридным угрозам при одновременном сохранении принципов демократического управления, верховенства права, свободных и справедливых выборов и политического плюрализма, даже в условиях внешнего или внутреннего давления.
Армения, которая также примет в следующем году 17-ю Конференцию сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), рассчитывает, что саммит ЕПС может стать платформой для обсуждения перехода к «зеленой» экономике с учетом того, что итоги этих обсуждений будут представлены на глобальном уровне в рамках COP17.
Пашинян подтвердил, что подготовка к ереванскому саммиту ЕПС уже началась, и пообещал в ближайшие месяцы представить новые идеи и инициативы, направленные на дальнейшее укрепление Европейского политического сообщества.
Он пригласил всех участников саммита в Ереван 4 мая 2026 года и добавил: «Мы также готовим неформальный, дружеский прием вечером в воскресенье, 3 мая. Надеюсь увидеть всех вас там. Это будет большая честь и радость — принять вас у себя».