Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը նշանակվել է 2026 թվականի մայիսի 4-ին, անցկացվելու է Հայաստանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ՝ 8-րդ գագաթնաժողովը 2026թ. մայիսի 4-ին տեղի կունենա Հայաստանում։ Մասնակից երկրների ղեկավար գործընկերներիս պաշտոնապես հրավիրեցի Երևան։ Մեծ պատիվ է հյուրընկալել նրանցից յուրաքանչյուրին»,– նշել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոպենհագենում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի փակման նստաշրջանում հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով մի շարք քաղաքական և ռազմավարական ուղղությունների։ Նա մասնավորապես ընդգծել է.

The 8th European Political Community (EPC) summit will take place in Armenia on May 4, 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan announced on his official Facebook page.
“The next, 8th summit of the European Political Community will be held in Armenia on May 4, 2026. I officially invited our partner heads of participating states to Yerevan. It is a great honor to host each of them,” Pashinyan stated.
During the closing session of the European Political Community summit in Copenhagen, Prime Minister Nikol Pashinyan addressed several political and strategic issues. He particularly noted that one of the main themes of the upcoming ECH summit in Yerevan will be connectivity.