Երևանում անցկացվում է ԱՊՀ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջպետական խորհրդի 10-րդ հոբելյանական նիստը՝ ներկայացված մի շարք երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներով։
Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի և Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազները, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեն, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության ղեկավարը և Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրենը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միջոցառմանը ներկա են նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Տաջիկստանի պետական ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության ղեկավար, ինչպես նաև Կոռուպցիայի հակազդման խորհրդի ներկայիս նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը, Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ալթինբաևը, Ղրղզստանի գլխավոր դատախազ Մակսատ Ասանալիևը, Ուզբեկստանի կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Աքմալ Բուրխանովը, Բելառուսի գլխավոր դատախազի տեղակալ Սերգեյ Խմառուկը, ինչպես նաև ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչ Իգոր Մալաշևիչը, ԱՊՀ ֆինանսական հետախուզության մարմինների խորհրդի ներկայացուցիչ Յուլիա Դենիսովան և այլք։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է խորհրդի նիստի մասնակից պատվիրակություններին Երևանում, շնորհակալություն հայտնելով նրանց՝ աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պայմաններում հրավերն ընդունելու համար։ Նա ընդգծել է, որ 7-ամյա ընդմիջումից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը կրկին հյուրընկալում է խորհրդի անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը իր խոսքում ողջունել է մասնակիցներին և նշել, որ խորհրդի ձևավորման պահից ի վեր դրա անդամներին հաջողվել է ստեղծել փոխվստահության վրա հիմնված կայուն երկխոսություն։
Նա շեշտել է, որ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը հանդիսանում է ԱՊՀ-ի կարևորագույն ոլորտային կառույցներից մեկը, որը առանցքային դերակատարություն ունի իրավակարգի ամրապնդման, անդամ պետությունների միջև համագործակցության խորացման, համատեղ գործողությունների համակարգման և հիմնական ուղղությունների ձևավորման գործընթացում։
«Տասներորդ նիստը հերթական փուլ չէ։ Սա լավ առիթ է գնահատելու ձեռքբերումները, ամփոփելու արդյունքները և սահմանելու հետագա համագործակցության և Խորհրդի գործունեության ուղղությունները», – նշել է փոխվարչապետը։
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ձևավորվել է 2013 թվականի հոկտեմբերի 25-ին՝ ԱՊՀ վեց անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրված «Կոռուպցիայի հակազդման Միջպետական խորհրդի կազմավորման մասին» համաձայնագրի հիման վրա։ Խորհուրդը հանդիսանում է ԱՊՀ ճյուղային համագործակցության մարմին և հաշվետու է պետությունների ղեկավարների խորհրդին։

The 10th anniversary session of the CIS Intergovernmental Council for Combating Corruption has officially opened in Yerevan, bringing together high-ranking officials from several member states.
Participating in the session are the Prosecutors General of Armenia, Russia, Belarus, and Kyrgyzstan; Kazakhstan’s National Security Committee; the head of Uzbekistan’s Anti-Corruption Agency; and the director of Tajikistan’s State Financial Control and Anti-Corruption Agency, Armenpress reports.
Also attending are Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Prosecutor General Anna Vardapetyan, the current Council Chair and head of Tajikistan’s anti-corruption agency Sulaymon Sultonzoda, Russian Deputy Prosecutor General Pyotr Gorodov, Kazakh First Deputy Head of the National Security Committee Ali Altynbaev, Kyrgyz Prosecutor General Maksat Asanaliev, Uzbek Anti-Corruption Agency Chairman Akmal Burkhanov, Belarusian Deputy Prosecutor General Sergey Khmaruk, and representatives from the CIS Executive Committee and the CIS Council of Financial Intelligence Units.
In her remarks, Vardapetyan welcomed the delegations to Yerevan and thanked them for attending despite their busy schedules. She noted that after a seven-year break, the Armenian capital is once again hosting representatives of the Council's member states.
Deputy PM Grigoryan welcomed the participants and stated that since its formation, the Council has fostered a stable dialogue based on mutual trust.
He emphasized that the Anti-Corruption Council is one of the CIS’s most important sectoral bodies, playing a key role in strengthening the rule of law, deepening intergovernmental cooperation, coordinating joint efforts, and shaping strategic directions.
“This tenth session is not just another stage—it is a valuable opportunity to assess achievements, summarize outcomes, and define the Council’s future directions,” Grigoryan said.
The CIS Intergovernmental Council for Combating Corruption was established on October 25, 2013, through an agreement signed by six CIS member states. It functions as a branch cooperation body accountable to the Council of Heads of State.