Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանըֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ռազմական բյուջեի կրճատումը, հատկապես Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացման ֆոնին, մեղմ ասած մտահոգիչ է:
«Ակնհայտ է, որ սա արվում է ոչ թե ելնելով անհրաժեշտությունից և ռազմավարական հաշվարկներից, այլ «խաղաղության օրակարգը» հրամցնելու համար՝ ինչպես ներսի, այնպես էլ դրսի լսարանի համար»,–գրել է նա։
Սարգսյանը հավելել է, որ սա տեղի է ունենում գլոբալ և տարածաշրջանային ցնցումների ժամանակաշրջանում, «երբ աշխարհը այլ ճանապարհով է գնում»։
Նա ընդգծել է, որ համաշխարհային մակարդակով ձևավորվում է նոր ռազմական տրամաբանություն, որի արտահայտությունն է նաև ԱՄՆ-ի պաշտպանական քաղաքականության փոփոխությունը։
«Օրինակ ԱՄՆ-ն ամբողջապես փոխում է իր ռազմական տրամաբանությունը: «Պաշտպանության դեպարտամենտի» անվանափոխումը «Պատերազմի դեպարտամենտի» զուտ տեխնիկական փոփոխություն չէ. սա ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն վերանայում է իր մոտեցումը աշխարհում տիրող իրավիճակին՝ գնահատելով ապագայի զարգացումներն ու մարտահրավերները: ԱՄՆ Պատերազմի քարտուղարը օրեր առաջ հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է պատերազմի և առաջ է մղելու «Խաղաղություն ուժի միջոցով» սկզբունքը: Հեգսեթը բառացիորեն նշեց, որ Պատերազմի դեպարտամենտի միակ առաքելությունը պատերազմ վարելն է լինելու:
Իր հերթին, Թրամփը հայտարարեց, որ 2026թ. նախատեսում է ռազմական կարիքների համար տրամադրել 1 տրիլիոն դոլար, ինչը աննախադեպ մեծ բյուջե է:
Այս ամենի ֆոնին Հայաստանի պաշտպանական բյուջեի կրճատումը ցուցադրական արկածախնդրության է նման»,-գրել է նա։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեն 2026–ին կազմելու է 563.1 միլիարդ դրամ։ 2026-ի պետական բյուջեի նախագիծը հաստատվել է սեպտեմբերի 25-ին կայացած կառավարության նիստում։ 2025-ին պաշտպանության ոլորտի բյուջեն եղել է 664.6 միլիարդ դրամ, այսինքն՝ հաջորդ տարվա համար նախատեսվում է 101.5 միլիարդ դրամով պակաս ֆինանսավորում:
Ի հակադրություն՝ Ադրբեջանը ընդլայնում է իր ռազմական ծախսերը։ Բաքուն 2026 թվականին պաշտպանության ոլորտին կհատկացնի 5 միլիարդ 120 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 90 միլիոն դոլարով գերազանցում է 2025 թվականի բյուջեն։

Political analyst Suren Sargsyan has criticized the Armenian government’s decision to cut the country’s defense budget, calling it “alarming” in the context of Azerbaijan’s rising military spending and recent statements from U.S. leaders, including President Donald Trump.
“It’s evident this is not being done out of necessity or strategic planning, but to promote a so-called peace agenda both domestically and internationally,” Sargsyan wrote on his Facebook page.
He emphasized that these reductions are happening during a time of global and regional turbulence, “when the world is headed in the opposite direction.”
Sargsyan pointed out that a new military mindset is forming globally, including within U.S. defense policy. “The U.S. is completely reshaping its military strategy. Renaming the Department of Defense to the ‘Department of War’ is not just symbolic. It signals a reassessment of global challenges,” he said.
He cited U.S. Secretary of War Grant Hegseth’s recent remarks that the country is preparing for conflict and will advance the principle of “peace through strength.” Hegseth reportedly stated that the Department of War’s only mission will be to conduct war.
Sargsyan also referenced Donald Trump’s announcement of plans to allocate $1 trillion for military needs in 2026, calling it an unprecedented budget.
“Against this backdrop, Armenia’s defense budget cuts resemble a display of reckless adventurism,” he concluded.
Armenia’s defense budget for 2026 is set at 563.1 billion drams, down from 664.6 billion drams in 2025—a decrease of 101.5 billion drams, as per the draft budget approved on September 25.
In contrast, Azerbaijan plans to increase its defense spending to $5.12 billion in 2026—$90 million more than in 2025.