Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանըֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ռազմական բյուջեի կրճատումը, հատկապես Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացման ֆոնին, մեղմ ասած մտահոգիչ է:
«Ակնհայտ է, որ սա արվում է ոչ թե ելնելով անհրաժեշտությունից և ռազմավարական հաշվարկներից, այլ «խաղաղության օրակարգը» հրամցնելու համար՝ ինչպես ներսի, այնպես էլ դրսի լսարանի համար»,–գրել է նա։
Սարգսյանը հավելել է, որ սա տեղի է ունենում գլոբալ և տարածաշրջանային ցնցումների ժամանակաշրջանում, «երբ աշխարհը այլ ճանապարհով է գնում»։
Նա ընդգծել է, որ համաշխարհային մակարդակով ձևավորվում է նոր ռազմական տրամաբանություն, որի արտահայտությունն է նաև ԱՄՆ-ի պաշտպանական քաղաքականության փոփոխությունը։
«Օրինակ ԱՄՆ-ն ամբողջապես փոխում է իր ռազմական տրամաբանությունը: «Պաշտպանության դեպարտամենտի» անվանափոխումը «Պատերազմի դեպարտամենտի» զուտ տեխնիկական փոփոխություն չէ. սա ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն վերանայում է իր մոտեցումը աշխարհում տիրող իրավիճակին՝ գնահատելով ապագայի զարգացումներն ու մարտահրավերները: ԱՄՆ Պատերազմի քարտուղարը օրեր առաջ հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է պատերազմի և առաջ է մղելու «Խաղաղություն ուժի միջոցով» սկզբունքը: Հեգսեթը բառացիորեն նշեց, որ Պատերազմի դեպարտամենտի միակ առաքելությունը պատերազմ վարելն է լինելու:
Իր հերթին, Թրամփը հայտարարեց, որ 2026թ. նախատեսում է ռազմական կարիքների համար տրամադրել 1 տրիլիոն դոլար, ինչը աննախադեպ մեծ բյուջե է:
Այս ամենի ֆոնին Հայաստանի պաշտպանական բյուջեի կրճատումը ցուցադրական արկածախնդրության է նման»,-գրել է նա։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեն 2026–ին կազմելու է 563.1 միլիարդ դրամ։ 2026-ի պետական բյուջեի նախագիծը հաստատվել է սեպտեմբերի 25-ին կայացած կառավարության նիստում։ 2025-ին պաշտպանության ոլորտի բյուջեն եղել է 664.6 միլիարդ դրամ, այսինքն՝ հաջորդ տարվա համար նախատեսվում է 101.5 միլիարդ դրամով պակաս ֆինանսավորում:
Ի հակադրություն՝ Ադրբեջանը ընդլայնում է իր ռազմական ծախսերը։ Բաքուն 2026 թվականին պաշտպանության ոլորտին կհատկացնի 5 միլիարդ 120 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 90 միլիոն դոլարով գերազանցում է 2025 թվականի բյուջեն։

3 Октябрь 2025 - 08:33 AMT
Политолог Сурен Саргсян на своей странице в Facebook заявил, что решение армянских властей сократить военный бюджет вызывает серьёзное беспокойство на фоне увеличения военных расходов Азербайджана и недавних заявлений Дональда Трампа.
«Очевидно, что это делается не по необходимости или стратегическому расчету, а ради продвижения “повестки мира”, как для внутренней, так и для внешней аудитории», — написал он.
Саргсян подчеркнул, что это происходит в условиях глобальных и региональных потрясений, «когда весь мир движется в противоположном направлении».
По его словам, в мире формируется новая военная логика, что особенно заметно на примере пересмотра оборонной политики США. «США полностью меняют своё военное мышление. Переименование “Министерства обороны” в “Министерство войны” — не просто технический шаг, а отражение переоценки ситуации в мире», — отметил он.
Он сослался на недавнее заявление главы “Министерства войны” Гранта Хегсета, который заявил, что США готовятся к войне и будут продвигать принцип «мир через силу». Хегсет прямо сказал, что единственная миссия ведомства — ведение войны.
Саргсян также напомнил, что Трамп объявил о намерении выделить в 2026 году беспрецедентный военный бюджет — 1 триллион долларов.
«На этом фоне сокращение оборонного бюджета Армении похоже на демонстративную авантюру», — заключил он.
Согласно утверждённому 25 сентября проекту госбюджета, в 2026 году расходы Министерства обороны Армении составят 563,1 миллиарда драмов против 664,6 миллиарда в 2025 году — сокращение на 101,5 миллиарда драмов.
В то же время Азербайджан увеличивает военные расходы: в 2026 году Баку планирует выделить на оборону 5,12 миллиарда долларов, что на 90 миллионов больше, чем в 2025 году.