Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանն այցելել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ կառավարման կենտրոն և հետևել ծառայության ընթացքին։
Այցի ընթացքում կենտրոնի ղեկավարությունը ներկայացրել է ծառայության կառուցվածքն ու գործառույթները՝ նշելով, որ կենտրոնի աշխատանքը հիմնված է նախարարության 2023-2026 թվականների ռազմավարական ծրագրերի վրա։
Արփինե Սարգսյանն իր հերթին անդրադարձել է ՀՀ ՆԳՆ մի շարք նախաձեռնություններին, մասնավորապես՝ Ոստիկանության, Փրկարար ծառայության և Շտապօգնության միասնական զանգերի կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքներին։
Քննարկվել են տարբեր ծառայությունների ոլորտում ստացվող զանգերի մշակման մեխանիզմները, դրանց փոխանցման ու կառավարման եղանակները։ Ընդգծվել է նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության գործնական կիրառման կարևորությունը հանցագործությունների կանխման, աղետների ռիսկի կառավարման, բնակչության նախազգուշացման և պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման գործում։
Պատվիրակությանը ներկայացվել են արտակարգ իրավիճակներում գործող ծառայողների վերապատրաստման գործընթացները, ինչպես նաև կենտրոնի տեխնիկական հագեցվածությունը։
Կողմերը համաձայնության են եկել համագործակցությունը շարունակելու և փորձի փոխանակման նպատակով փոխադարձ այցելություններ կազմակերպելու շուրջ։
Նույն օրը Արփինե Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև ԱՄԷ ՆԳՆ փոխադրամիջոցների և վարորդների լիցենզավորման ստորաբաժանման ղեկավարության հետ։ Մասնակիցները ներկայացրել են վարորդական վկայականի տրամադրման քննական ընթացակարգերը։ Քննարկման շրջանակում անդրադարձ է եղել գործընթացներում մասնավոր հատվածի ներգրավմանը, լիցենզավորման պահանջներին և քաղաքացիների սպասարկման որակին։

3 Октябрь 2025 - 08:35 AMT
29 сентября министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян посетила Центр оперативного управления Министерства внутренних дел Объединённых Арабских Эмиратов и ознакомилась с процессом работы службы.
Руководство центра представило структуру и функции службы, подчеркнув, что ее деятельность основывается на стратегических программах министерства на 2023–2026 годы.
Саргсян рассказала о ряде инициатив армянского МВД, в частности, о создании единого центра приема вызовов для полиции, спасательной службы и скорой помощи. Обсуждались механизмы обработки вызовов, передачи и управления информацией.
Была подчеркнута важность применения информационных технологий и искусственного интеллекта для предотвращения преступлений, управления рисками бедствий, оповещения населения и повышения уровня готовности.
Делегации также представили процессы переподготовки сотрудников, задействованных в чрезвычайных ситуациях, а также техническое оснащение центра.
Стороны договорились продолжить сотрудничество и организовать взаимные визиты с целью обмена опытом.
В тот же день делегация во главе с Арпине Саргсян встретилась с руководством подразделения МВД ОАЭ по лицензированию транспорта и водителей. Обсуждались процедуры выдачи водительских удостоверений, участие частного сектора в процессах, требования к лицензированию и качество обслуживания граждан.