ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներն արդեն համաձայնության են եկել ու նախաստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, ինչի պատճառով խաղաղությունը կարելի է համարել փաստ։ Սակայն, ըստ նրա, այս ամենով գործընթացը չի ավարտվում։
Խանդանյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի անդադար նախապայմանն է, որ ՀՀ սահմանադրությունը փոփոխվի, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Խաղաղությունը չի կարող մնալ փաստ, պետք է անընդհատ այդ փաստը սնուցել բանակցություններով»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը՝ ընդգծելով, որ գործընթացը պետք է պահպանել ու ամրապնդել։
«Խաղաղությունը պրոցես է, այդ մեկ իրադարձությամբ չի ամփոփվում», — նշել է պատգամավորը։
Խանդանյանը հավելել է, որ «կան գործողություններ, որոնք պետք է արվեն, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի վերջնական ստորագրումն ու վավերացումը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2026–ին նոր Սահմանադրության ընդունման հարցով հանրաքվե է անցկացվելու, սակայն, մշտապես պնդում է, որ դա չի արվում Ադրբեջանի պահանջով։

Sargis Khandanyan, MP from the Civil Contract parliamentary faction, stated that the leaders of Armenia and Azerbaijan have already reached an agreement and initialed a peace treaty, which makes peace a factual reality. However, he noted that the process is far from complete.
Speaking to Aysor.am , Khandanyan emphasized that “Azerbaijan’s constant precondition is for Armenia to amend its Constitution.”
“Peace cannot remain a fact on its own. It must be continuously reinforced through negotiations,” Khandanyan said, adding that the process must be maintained and strengthened.
“Peace is a process; it’s not finalized by a single event,” he stressed.
He added that several steps remain, including the formal signing and ratification of the peace agreement.
Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that a referendum on a new Constitution will be held in 2026 but has repeatedly denied that this move is being made in response to Azerbaijan’s demands.