Միգրացիոն դատարանի որոշմամբ ԴՕԿ կուսակցության նախագահ Վարդան Ղուկասյանը չի արտահանձնվի Հայաստան։ Նման հայտարարություն է տարածել նրա կուսակցությունը։
«Միևնույն ժամանակ դատարանը գտել է, որ Վարդան Ղուկասյանի կողմից թույլ են տրվել միգրացիոն կարգի խախտումներ, ուստի պետք է լքի ԱՄՆ-ի սահմանները։ Դատարանի վճռի հետ կապված ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կտրվի երկուշաբթի փաստաբան Բաղդասարյանի կողմից մամլո ասուլիսի ընթացքում», – նշվում է ԴՕԿ կուսակցության հայտարարության մեջ։
Փետրվարի 21-ին տեղեկություններ տարածվեցին, թե ԱՄՆ–ում բնակվող Վարդան Ղուկասյանը հոսպիտալացվել է, սրտի հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի, վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Սակայն փետրվարի 27-ին «ԴՕԿ» կուսակցության լրատվական էջում հաղորդագրություն տարածվեց այն մասին, որ Ղուկասյանի գտնվելու վայրն անհայտ է, հիվանդանոցում լինելու մասին լուրերը չեն հաստատվում։ Փետրվարի 28-ին հայտնի դարձավ, որ նա ձերբակալված է և գտնվում է Լաս Վեգասում` ձերբակալվածների պահման վայրում։ Նա մինչ օրս կալանքի տակ է։

A U.S. immigration court has ruled that Vardan Ghukasyan, leader of Armenia’s DOK party, will not be extradited to Armenia. His party issued an official statement announcing the decision.
However, the court found that Ghukasyan committed immigration violations and, as a result, must leave U.S. territory.
“More detailed information regarding the court’s ruling will be provided during a press conference on Monday by attorney Baghdasaryan,” the party said in a Facebook post.
On February 21, reports circulated that Ghukasyan had been hospitalized in the U.S. due to severe heart issues. However, on February 27, the party stated his whereabouts were unknown, and the hospitalization claims were unconfirmed. The next day, it was revealed that he had been arrested and was being held in a Las Vegas detention facility, where he remains in custody.