Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման։ Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը հրապարակել է դատավճիռը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սեպտեմբերի 24-ին դատարանը մեղադրական վերդիկտ կայացրեց Միքայել սրբազանի նկատմամբ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով առաջադրած մեղադրանքով։ Իսկ սեպտեմբերի 29-ին՝ լրացուցիչ դատալսման ժամանակ, դատախազը միջնորդել էր սրբազանին ազատազրկել 2 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։ Նա կալանավորվել է հունիսի 28–ին։

Архиепископ Микаэл Аджапахян, возглавляющий Ширакскую епархию, приговорен к 2 годам лишения свободы. Приговор огласила судья Армине Меликсетян суда первой инстанции, сообщает «Спутник Армения».
24 сентября суд признал владыку Микаэла виновным по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Армении. На дополнительном заседании 29 сентября прокурор ходатайствовал о назначении наказания в виде 2 лет и 6 месяцев лишения свободы.
В отношении Аджапахяна возбуждено уголовное дело по статье о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного порядка. Он был арестован 28 июня.