Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման։ Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը հրապարակել է դատավճիռը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սեպտեմբերի 24-ին դատարանը մեղադրական վերդիկտ կայացրեց Միքայել սրբազանի նկատմամբ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով առաջադրած մեղադրանքով։ Իսկ սեպտեմբերի 29-ին՝ լրացուցիչ դատալսման ժամանակ, դատախազը միջնորդել էր սրբազանին ազատազրկել 2 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։ Նա կալանավորվել է հունիսի 28–ին։

Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese, has been sentenced to two years in prison. The verdict was delivered by Judge Armine Meliksetyan of the court of first instance, according to Sputnik Armenia.
On September 24, the court found Ajapahyan guilty under Article 422, Part 2 of Armenia’s Criminal Code. At a follow-up hearing on September 29, the prosecutor had requested a prison sentence of two years and six months.
Ajapahyan was charged with making public calls aimed at usurping power, violating territorial integrity, renouncing sovereignty, or overthrowing the constitutional order by force. He was arrested on June 28.