Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպան Արա Զոհրաբյանը սրբազանի դատավճռի հրապարակումից հետո հայտարարել է, որ իրենց համար կանխատեսելի էր ինչպես պատժաչափը, այնպես էլ պատժատեսակը։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման։
Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ արդեն ստացել են վճռաբեկ դատարանի որոշումը, որով իրենց բողոքը՝ առաջին կալանքի հետ կապված, վարույթ ընդունելը մերժվել է, ուստի այս հարցով արդեն դիմելու են միջազգային ատյան։
Իսկ հոկտեմբերի 3–ին հրապարակված դատավճիռը բողոքարկվելու է վերաքննիչ ատյանում։
Զոհրաբյանը նաև ասել է, որ դատավորն այնքան էր շտապում, որ հոդվածի սխալ համար է հրապարակել՝ ՀՀ ՔՕ 442 հոդվածի 2–րդ մասով, որով պատիժ է նախատեսվում «ձեռնարկատիրական գործունեությանը պաշտոնյայի ապօրինի մասնակցության համար», այնինչ՝ արքեպիսկոպոսը մեղադրվում էր 422 հոդվածով, այն է՝ «Իշխանությունը զավթելու հրապարակյին կոչեր»։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։ Նա կալանավորվել է հունիսի 28–ին։

Ara Zohrabyan, legal counsel for Archbishop Mikael Ajapahyan, stated after the verdict was announced that both the sentence length and type had been anticipated.
He added that they have already received a decision from the Court of Cassation rejecting their appeal concerning Ajapahyan’s initial detention, and the matter will now be taken to international courts.
The October 3 ruling will also be appealed at the appellate court level.
Zohrabyan pointed out that the judge was in such a hurry that she cited the wrong article — Article 442, Part 2, which pertains to “illegal participation of an official in entrepreneurial activity.” However, Ajapahyan was charged under Article 422, which refers to “public calls for the usurpation of power.”