ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ լիագումար նիստում բարձրաձայնել է ադրբեջանական բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հարցը։
Նա կոչ է արել ԵԽԽՎ պատգամավորներին «չթողնել հայ գերիներին բռնապետի հետ մեն-մենակ», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Բաքվում Կարմիր խաչի գրասենյակի փակվելուց հետո պատանդների հարազատները և մենք չունենք որևէ տեղեկություն մեր հայրենակիցների որպիսության մասին։ Դուք կարող եք ասել, թե բա մեծ քաղաքականություն է, հակամարտություն, միջազգային պայմանագրեր և այլն, և այլն, բայց դա այդպես չէ․ սա մարդկանց կյանքեր են, մարդկային ողբերգություններ։ Առկա են տեղեկություններ պատանդների ինքնասպանության փորձերի և հացադուլների մասին։ Դա մեծագույն ամոթ է, բայց մենք նույնիսկ չգիտենք անգամ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող մեր եղբայրների ճշգրիտ թիվը։ Հնարավոր է, որ նրանցից ոմանք այլևս ողջ չեն»,–ասել է Մամիջանյանը։
Նա դիմել է ԵԽԽՎ նախագահին, ԵԽ գլխավոր քարտուղարին և անդամ երկրների պատվիրակություններին՝ կոչ անելով իրենց դեսպաններին ուղարկել Բաքու, որպեսզի նրանք այցելեն գերիներին։ Մամիջանյանը շեշտել է, որ այս քայլը կվկայի, թե Եվրոպայում դեռ հավատում են մարդասիրության սկզբունքներին։
Քննչական կոմիտեի վերջին պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանը հաստատել է 23 հայ գերիների առկայությունը, որոնցից 17-ը գերեվարվել են 2023 թվականին։ Նրանց թվում են նաև Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարները։
Միաժամանակ հայկական կողմը փաստերով ունի 44-օրյա պատերազմից հետո 32 անհետացած անձանց մասին տեղեկություն, որը Բաքուն հերքում է։ Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի գնահատմամբ՝ այդ թիվը իրականում հասնում է 80-ի։

Руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) поднял вопрос о содержании армянских пленных в Азербайджане, а также бывших военных и политических лидеров Арцаха.
Он обратился к депутатам с призывом «не оставлять армянских пленных один на один с диктатором», сообщает «Спутник Армения».
«После закрытия офиса Красного Креста в Баку семьи заложников и мы сами не имеем никакой информации о состоянии наших соотечественников. Кто-то может сказать: это большая политика, конфликт, международные договоры. Но это не так. Это человеческие жизни, человеческие трагедии. Есть сведения о попытках самоубийств и голодовках среди заложников. Это величайший позор, и при этом мы даже не знаем точного числа наших братьев, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Возможно, некоторые из них уже не живы», — заявил Мамиджанян.
Он обратился к председателю ПАСЕ, генеральному секретарю Совета Европы и делегациям стран-членов с призывом направить своих послов в Баку для посещения пленных. По его словам, такой шаг подтвердил бы, что Европа все еще верит в гуманитарные принципы.
По последним официальным данным Следственного комитета Армении, Азербайджан подтвердил наличие 23 армянских пленных, из которых 17 были захвачены в 2023 году. Среди них — бывшие военные и политические руководители Арцаха.
В то же время армянская сторона располагает сведениями о 32 пропавших без вести после 44-дневной войны, которые Баку отрицает. По оценке Центра международного и сравнительного права, реальное число может достигать 80.