«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի գործով դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում քննադատել էր ընթացող գործընթացը։
«Արդեն իսկ դատարանն իր կողմնակալությունը ցույց է տվել վերդիկտի միջոցով, երբ բոլորովին քրեաիրավական հիմք չունեցող գործով Միքայել Սրբազանին ճանաչեց մեղավոր։ Դատում են ոչ թե Միքայել սրբազանին, այլ մեր խիղճն ու հավատը»,- ասել է Վարդանյանը։
Նա նշել էր, որ այս իրավիճակում դատարանից որևէ դրական արդյունք ակնկալելը պարզապես միամտություն է։
«Այն փաստական հիմքերը, որոնք դրվել են այս գործի հիմքում, դրանք ամենևին չեն ապացուցում այն հանցանքը, որ վերագրվել է Միքայել Սրբազանին։ Եթե այսօր պատիժ նշանակեն ու լինի ազատազրկման ձևով, ինչը միջնորդել է դատախազությունը, բոլորս պետք է ընդունենք, որ դատում են ոչ թե Միքայել Սրբազանին, այլ մեր խիղճն ու հավատը։ Հակառակ պարագայում այսպիսի շինծու, կարած գործով մարդուն տանել ու միջնորդել ազատազրկում՝ նշանակում է զուտ քաղաքական պատվեր կատարել»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Վարդանյանը հավելել է, որ ներկայիս դատավորների մեծ մասը գործադրում է իշխանության կամքը՝ ընդունելով նրանց համար ցանկալի վճիռներ։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի գործով դատարանը արդեն իսկ մեղավոր է ճանաչել նրան ՔՕ 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով առաջադրված մեղադրանքում, որը վերաբերում է իշխանության զավթման, տարածքային ամբողջականության խախտման, ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու ուղղված հրապարակային կոչերին։
Հանրային մեղադրողը պահանջել էր նշանակել 2 տարի 6 ամիս ազատազրկում։ Դատավճիռը կհրապարակվի առաջիկայում։

3 Октябрь 2025 - 15:04 AMT
Депутат фракции «Армения» Элинар Варданян в беседе с журналистами перед судебным заседанием резко раскритиковала процесс по делу архиепископа Микаэла Аджапахяна.
«Суд уже проявил свою предвзятость, вынеся обвинительный вердикт по делу, которое не имеет никакой уголовно-правовой основы. Судят не архиепископа Микаэла — судят нашу совесть и веру», — сказала Варданян.
Она отметила, что рассчитывать на положительный исход в нынешней судебной системе — наивно.
«Те фактические основания, которые легли в основу дела, никак не доказывают преступление, вменяемое архиепископу. Если сегодня будет назначено наказание в виде лишения свободы, как просил прокурор, это будет означать, что судят не владыку, а нашу совесть и веру. В противном случае лишать человека свободы по такому сфабрикованному делу — это выполнение политического заказа», — подчеркнула депутат.
Варданян добавила, что большинство нынешних судей выполняют волю властей, вынося решения, удобные для них.
Напомним, что архиепископ Микаэл Аджапахян, возглавляющий Ширакскую епархию, уже признан виновным по части 2 статьи 422 УК РА — «публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя».
Гособвинитель потребовал назначить наказание в виде 2 лет и 6 месяцев лишения свободы. Aрхиепископa осудили на 2 года.