ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն հյուրընկալել է Հայաստանում Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մահմեդգելդի Այազովին՝ Թուրքմենստանի անկախության օրվա կապակցությամբ։ Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին ազգային տոնի առթիվ՝ փոխանցելով իր բարեմաղթանքները Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովին և Ժողովրդական խորհրդի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին։
Դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ Վահագն Խաչատուրյանը երախտագիտություն է հայտնել դեսպան Այազովին հայ-թուրքմենական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված նրա արդյունավետ աշխատանքի համար, ընդգծելով նրա ներդրումը երկկողմ համագործակցության առաջմղման գործում և մաղթելով հետագա հաջողություններ մասնագիտական գործունեությունում։
Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ եթե կյանքի կոչվի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, ապա Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև համագործակցությունն ունակ է նոր հնարավորություններ ստեղծել ոչ միայն տնտեսության, այլև սոցիալական ու մշակութային ոլորտներում՝ խորացնելով երկու երկրների միջև կապերը։
Կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի ու Թուրքմենստանի միջև քաղաքական երկխոսությունը մշտապես եղել է բարձր մակարդակի վրա, ինչպես նաև նշել են միջազգային հարթակներում ձևավորված վստահելի ու արդյունավետ փոխգործակցության կարևորությունը։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan received Turkmenistan’s Ambassador to Armenia, Mahmetgeldi Ayazov, on the occasion of Turkmenistan’s Independence Day. He congratulated the ambassador and extended well wishes to Turkmen President Serdar Berdimuhamedov and Chairman of the People’s Council Gurbanguly Berdimuhamedov.
As Ayazov concludes his diplomatic mission, Khachaturyan thanked him for his efforts to strengthen Armenian-Turkmen relations and acknowledged his contributions to advancing bilateral cooperation. He wished the ambassador continued success in his future endeavors.
Khachaturyan noted that the proposed Crossroads of Peace project could create new opportunities for Armenia-Turkmenistan cooperation, not only in the economy but also in the social and cultural spheres, deepening the ties between the two countries.
Both sides affirmed that political dialogue between Armenia and Turkmenistan has always been conducted at a high level, and highlighted the importance of reliable and effective cooperation in international forums.
The Armenian government has presented the Crossroads of Peace initiative, focused on developing transport and energy infrastructure between Armenia, Turkey, Azerbaijan, and Iran, including roads, railways, pipelines, cables, and power lines. All infrastructures will operate under the jurisdiction and sovereignty of the countries they traverse.