Երկու գիշեր անընդմեջ՝ հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին, տեսանելի կլինի տարվա ամենագեղեցիկ լուսիններից մեկը՝ առաջին աշնանային գերլուսինը: Այդ մասին ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նա նշել է, որ լիալուսինը իր ուղեծրով կգտնվի Երկրին ամենամոտ կետում և, համապատասխանաբար, երկնքում կհայտնվի իր առավելագույն չափին մոտ։
«Չնայած այս փոփոխությունները համեմատաբար փոքր են (ամենամեծ լուսինը ընդամենը 13%-ով մեծ է ամենափոքրից)՝ պայծառության տարբերությունը կարող է հասնել 25%-ի կամ ավելիի, ինչը սովորաբար բավականին նկատելի է։
Լիալուսնի ճշգրիտ պահը ընկնում է հոկտեմբերի 7-ին՝ Երևանի ժամանակով ժամը 07:47-ին։ Սա նշանակում է, որ ՀՀ տարածքի համար հոկտեմբերի 6-7-ի և հաջորդող հոկտեմբերի 7-8-ի գիշերները միատեսակ բարենպաստ կլինեն լուսինը դիտարկելու համար Լուսնի լուսավորության և բավական ցածր ամպամածության առումով։
Միայն Լոռու և Տավուշի մարզերում ամսի 6-ին ամպամածությունը կարող է խանգարել վայելել այդ գեղեցկությունը, իսկ 7-ին պայմանները առավել բարենպաստ կլինեն գերլուսինը դիտելու համար
Հ.Գ. Անգլիական ավանդույթում՝ հոկտեմբերյան լուսինը կոչվում է Բերքահավաքի լուսին։ Այսպիսով, եթե որևէ մեկը դեռ չի հանել իր կարտոֆիլը, ապա դրա համար իսկական ժամանակն է»,- ասվում է գրառման մեջ»,–ասվում է գրառման մեջ։
«ՌԱՀ Տիեզերագիտության ինստիտուտի Արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիան» տեղեկացրել է, որ այս անգամ դիտման պայմանները գրեթե իդեալական կլինեն․ «այն տեսանելի կլինի ամբողջ գիշերը՝ բարձր դիրքից», գրում է Gazeta.ru-ն։
Խորհուրդ է տրվում ուշադիր լինել արևամուտի կետին ու նայել հակառակ ուղղությամբ․ Լուսինը կբարձրանա գրեթե անմիջապես արևի մայր մտնելուց հետո։
Գերլուսնի սեզոնը սովորաբար տևում է 3-4 լիալուսին անընդմեջ։ Լուսինը կհասնի ավելի մեծ պայծառության նոյեմբերին (5-ին) և դեկտեմբերին (4-ին), չնայած խոսքը ընդամենը 2-3% տարբերության մասին է, իսկ վերջին ձևական գերլուսինը տեղի կունենա հունվարի 3-ին։

Одно из самых красивых лунных явлений года — первое осеннее суперлуние — будет видно две ночи подряд: 6 и 7 октября. Об этом сообщил директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Левон Азизян на своей странице в Facebook.
По его словам, полнолуние достигнет точки своей орбиты, ближайшей к Земле, и появится на небе в максимально возможных визуальных размерах.
«Хотя эти различия относительно незначительны (самая большая Луна лишь на 13% больше самой маленькой), различие в яркости может достигать 25% и более, что обычно хорошо заметно», — говорится в публикации.
Точный момент полнолуния наступит 7 октября в 07:47 по ереванскому времени. Это означает, что ночи с 6 на 7 октября и с 7 на 8 октября будут одинаково благоприятны для наблюдения Луны на территории Армении благодаря высокой степени освещённости и относительно низкой облачности.
Лишь в Лорийской и Тавушской областях 6 октября возможна облачность, мешающая наблюдению, но 7 октября условия также улучшатся и там.
В шуточной форме в публикации добавлено: «В английской традиции октябрьская Луна называется Луна Урожая. Так что если кто-то ещё не выкопал свою картошку, сейчас самое время».
По информации Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований НАН РА, на этот раз условия для наблюдения будут практически идеальными. Как пишет Gazeta.ru , «она будет видна всю ночь с высокой позиции».
Рекомендуется обратить внимание на точку захода солнца и смотреть в противоположную сторону — Луна взойдёт почти сразу после заката.
Сезон суперлуний обычно длится 3–4 полнолуния подряд. В последующие месяцы Луна будет ещё ярче — 5 ноября и 4 декабря (разница составит всего 2–3%), а последнее формальное суперлуние ожидается 3 января.