ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է 2008-2018թթ. Արցախյան հարցի շուրջ բանակցված բանակցված 2 տարբերակ` նշելով, որ հայկական կողմն ի դեմս ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, իր համաձայնությունը տվել էր երկու տարբերակին էլ։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 44-օրյա պատերազմից հետո ասում էր, որ «Քելբաջարը պետք է մնար հայերին»՝ սա էր բանակցում Սարգսյանը:
«Արցախ պահողը գնա Արցախ հանձնողի հետ ի՞նչ բանավիճի»։ Դեռևս 2022 -ի ապրիլին ՀՀԿ-ն պահանջել է Փաշինյանից հրապարակել 2019-ին իրեն ներկայացված բանակցային փաթեթը։
Կարող է հրապարակել նաև 2008-2018թթ. Սերժ Սարգսյանի կողմից բանակցվող փաթեթը.խնդիր չկա։ Թող հրապարակի ու բոլորդ կհամքզվեք,որ բանավիճելու թեմա չկա։
Իսկ ի՞նչ է բանակցել Սերժ Սարգսյանը,համառոտ ներկայացնեմ։
2008-2018թթ. Արցախյան հարցի բանակցությունների ժամանակ ՀՀ իշխանությունները բանակցել են հանրաքվեի միջոցով Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը,փաստացի Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման հարցը։
Ընդ որում,հ անրաքվեի կազմակերպման երկու տարբերակին էլ հայկական կողմը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ իր համաձայնությունը տվել էր.
Տարբերակ 1։
Որոշվում է պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեի անցկացման ժամկետ,որի արդյունքում կոնկրետ ժամկետներում Արցախում իրականացվում էր պարտադիր իրավան ուժ ունեցող հանրաքվե ,իսկ հայկական ուժերն էլ դուրս էին գալու 7 շրջաններից։
Տարբերակ 2։
Որոշվում է Արցախում պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեի անցկացման փաստը, առանց կոնկրետ ժամկետ նշելու, որի արդյունքում Լաչինի ու Քելբաջարի շրջանները մնալու էին հայկական վերահսկողության տակ մինչև հանրաքվեի անցկացումը, 5 շրջաններից էլ դուրս էին գալու հայկական ուժերը։
Այսինքն Լաչինի ու Քելբաջարի հարցը հանրաքվեի ժամկետ չնշելու պարագայում հստակ փոխկապակցված էր հանրաքվեի անցկացման հետ։
Հենց այդ պատճառով էր Իլհամ Ալիևը 44-օրյա պատերազմից հետո Քելբաջարում ասում, որ «Քելբաջարը պետք է մնար հայերին»։
Սա էր բանակցում Սերժ Սարգսյանը, որի բանակցած փաթեթին կապիտուլյանտ Փաշինյանն անուն էր կպցնում ու ասում ՝ երբ ուզեմ, կվերադառնամ Սերժ Սարգսյանի բանակցած փաթեթին։
Բա վերադարձիր,«զադերժկան» ինչո՞ւմ ա։
Վերադարձրու 5 հազար հայորդու կյանքեր, տասնյակ հազարավոր վիրավորների առողջությունը,150 հազար արցախահայերին իրենց տուն, գերիներին Բաքվից հայրենիք, Ստեփանակերտում հայկական շքերթները վերադարձրու…
Ու այսքանից հետո դեռ անամոթաբար խոսում են սրանք։
Դե հիմա համեմատեք Սերժ Սարգսյանի բանակցածն ու Փաշինյանի բանակցածի արդյունքում Արցախի կորուստն ու հայաթափումը։
Հ.Գ. Սրա մասին 2023-ի աշնանը հստակ ասեց նաև ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինը։ Նա ասեց. «Все предыдущие годы все крутилось вокруг статуса Карабаха.Пашинян закрыл эту тему»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբության իր էջում մի շարք հրապարակումներ էր արել, արձագանքելով նախկին նախագահների քննադատությանը, և կրկին բարձրացնելով բանավեճի թեման։ «Հիմա էն ասեք, բանավեճի գալու՞ եք, թե ոչ»,–գրել է նա։

6 Октябрь 2025 - 11:21 AMT
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов на своей странице в Facebook представил две версии переговоров по карабахскому урегулированию в 2008–2018 гг., отметив, что армянская сторона во главе с третьим президентом Сержем Саргсяном дала согласие на оба варианта.
По словам Шармазанова, президент Азербайджана Ильхам Алиев после 44-дневной войны заявлял, что «Кельбаджар должен был остаться армянам», что и отражает суть переговоров Саргсяна.
«Тот, кто удерживал Арцах, не будет спорить с тем, кто его сдал», — написал он.
Он также напомнил, что ещё в апреле 2022 года РПА потребовала от премьер-министра Пашиняна обнародовать пакет переговоров, представленный ему в 2019 году. Шармазанов отметил, что можно опубликовать и переговорные материалы 2008–2018 годов, «пусть опубликует, и все убедятся, что спорить не о чем».
Он кратко изложил содержание переговоров времён Саргсяна:
В 2008–2018 годах армянские власти обсуждали вопрос статуса Арцаха через обязательный референдум, фактически добиваясь международного признания независимости Арцаха.
Согласно Шармазанову, армянская сторона согласилась на оба варианта:
• Вариант 1: устанавливался конкретный срок проведения референдума с юридической силой, в рамках которого армянские силы покидали все 7 районов, а сам референдум проводился в определённые сроки.
• Вариант 2: фиксировался сам факт проведения референдума, без указания точной даты. В этом случае районы Лачин и Кельбаджар оставались под контролем армянской стороны до проведения референдума, а армянские силы покидали 5 других районов.
«То есть судьба Лачина и Кельбаджара была напрямую связана с проведением референдума при отсутствии чётких сроков».
«Именно поэтому Ильхам Алиев после войны говорил в Кельбаджаре, что “Кельбаджар должен был остаться армянам”, вот о чём шли переговоры Саргсяна. А капитулянт Пашинян называл это “пакетом Саргсяна” и утверждал, что может вернуться к нему в любой момент».
«Ну так вернись. Что тебе мешает? Верни жизни 5 тысяч армян, здоровье десятков тысяч раненых, 150 тысяч арцахцев — в их дома, пленных — из Баку, армянские парады — в Степанакерт…»
«И после всего этого они ещё смеют говорить».
«Сравните переговоры Саргсяна и “переговоры” Пашиняна, итогом которых стали утрата Арцаха и его этническая чистка».
P.S. «Об этом в 2023 году ясно высказался и президент РФ Владимир Путин: “Все предыдущие годы всё крутилось вокруг статуса Карабаха. Пашинян закрыл эту тему”».
Премьер-министр Никол Пашинян ранее опубликовал серию постов на Facebook в ответ на критику со стороны бывших президентов, вновь поднимая тему публичных дебатов. «Так скажите уже, придёте на дебаты или нет?» — написал он.