«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ «Հայաստան» խմբակցության ակնկալիքն այն է, որ իմպիչմենտի գործընթացն արագ է լինելու և ողջամիտ ժամկետում։ Նա ընդգծել է, որ հույս ունեն՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության գործընկերները մոտ ժամանակում կձեռնարկեն գործընթացի մեկնարկը։
«Տևական ժամանակ մեր գործընկերները հայտարարում էին, որ անհրաժեշտ աշխատանք է տարվել և կան նաև ՔՊ-ականներ, որոնք կմիանան իմպիչմենտին ուստի անհրաժեշտ է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը միասնական հանդես գա։ Մենք 3 ամիս առաջ էլ, հիմա էլ ասում ենք, որ այդ ստորագրությունները կան, և լսումների ժամանակ նաև փոխանցվեցին «Պատիվ ունեմին», – նշել է Մինասյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ վարչապետի նկատմամբ անվստահություն հայտնելու գործընթացը միակ տարբերակը չէ, որ օգտագործվում է իրենց կողմից։ Ըստ նրա՝ կան նաև այլ միջոցներ, որոնք ընդդիմությունն արդեն գործարկել է տարբեր շարժումների և գործողությունների ընթացքում։
«Ընդ որում՝ գործիքակազմերից մեկն էլ այլ կառույցների նկատմամբ հանրային ճնշման միջոցով ստիպելն է, որպեսզի այդ մարմինները գործողություններ ձեռնարկեն, խոսքը գնում է թե գլխավոր դատախազի, թե կառավարության անդամների մասին,, որոնք լիազորված են նաև Նիկոլ Փաշինյանի անգործությունը կամ անկարողությունը փաստելու, այնուհետև նրա լիազորությունները կասեցնելու միջոցով, քրեական գործ հարուցելու, ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար։ Այսինքն, իրենք նախաձեռնեն այդ փոփոխությունը և պաշտոնանկ անեն Փաշինյանին»,–ասել է նա։
Մինասյանը նշել է, որ նման գործողությունների համար անհրաժեշտ է լայն ներգրավվածություն՝ հանրային, քաղաքացիական և քաղաքական, որպեսզի այն ազդի իշխանությունների վրա՝ ստիպելով դիմել փոփոխությունների։
Բացի այդ, նա ուշադրություն է հրավիրել ընդդիմության նկատմամբ կիրառվող ճնշումների վրա՝ նշելով, որ իշխանությունները օրեցօր խստացնում են վերահսկողությունն ու քաղաքական հետապնդումները։
«Բայց մենք տեսնում ենք, որ բռնաճնշումները մարդկանց վրա օր օրի սաստկանում են, մի կողմից Փաշինյանը հայտարարում է՝ թող դուրս գան՝ հեղափոխություն անեն, մյուս կողմից թեթև քաղաքացիական անհնազանդությունը վերածվում է բռնաճնշումների։ Եթե որևէ անձ չի կիսում այս իշխանության հայացքները՝ նրա նկատմամբ սկսվում քրեական հետապնդում։ որքան էլ խոսեն՝ գոյություն ունի ընդդիմության նկատմամբ պետական ահաբեկչության առերևույթ դրսևորման դեպքեր», – եզրափակել է Արծվիկ Մինասյանը։

Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян заявил на брифинге в Национальном собрании, что его политическая сила ожидает быстрого и разумного по срокам запуска процедуры импичмента премьер-министра Никола Пашиняна. Он выразил надежду, что коллеги из фракции «Честь имею» вскоре начнут процесс.
«Долгое время наши партнеры заявляли, что необходимая работа уже проведена и есть даже представители правящей партии, готовые поддержать импичмент. Поэтому крайне важно, чтобы парламентская оппозиция выступала единым фронтом. Мы заявляли три месяца назад и говорим сейчас, что подписи собраны и переданы “Честь имею” во время слушаний», — сказал он, передает «Пастинфо».
Минасян отметил, что недоверие премьеру не является единственным способом политической борьбы. По его словам, оппозиция уже задействовала другие механизмы в рамках протестных движений.
«Один из инструментов — давление на уполномоченные органы, чтобы они начали действия. Речь идет как о Генеральной прокуратуре, так и о членах правительства, которые могут официально зафиксировать бездействие или неспособность Пашиняна, приостановить его полномочия и инициировать уголовное преследование по тяжким и особо тяжким статьям. Это приведет к его отстранению», — пояснил он.
Минасян добавил, что для достижения результата необходима широкая вовлеченность общества, гражданского сектора и политических сил, чтобы оказать реальное давление на власти.
Он также обратил внимание на усиливающееся давление на оппозицию, заявив, что в стране наблюдаются признаки политических репрессий.
«Мы видим, как с каждым днем усиливаются репрессии. Пашинян с одной стороны призывает к революции, с другой — даже за легкие формы гражданского неповиновения следуют жесткие меры. Если кто-то не разделяет взглядов власти, начинается уголовное преследование. Мы имеем дело с государственным террором против оппозиции», — заключил Минасян.
Депутаты фракции «Армения» передали свои подписи фракции «Честь имею» для инициирования процедуры импичмента. Для внесения проекта решения о недоверии премьеру необходимо не менее 36 подписей. Вместе обе оппозиционные фракции располагают 34 голосами. Для утверждения инициативы нужно 54 голоса, то есть к оппозиции должны присоединиться как минимум 20 депутатов от власти.