Ֆիզիոլոգիայի կամ բժշկության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի 2025 թվականի դափնեկիրներն են ամերիկացիներ Մերի Բրունկոուն, Ֆրեդ Ռամսդելը և ճապոնացի Շիմոն Սակագուչին՝ «պերիֆերիկ իմունային հանդուրժողականության վերաբերյալ իրենց հայտնագործությունների համար»։
«Այս տարվա մրցանակակիրները հայտնաբերել են, թե ինչպես է վերահսկվում իմունային համակարգի աշխատանքը։ Մարմնի հզոր իմունային համակարգը պետք է կարգավորվի, հակառակ դեպքում այն կարող է հարձակվել մեր իսկ օրգանների վրա»,- ասվում է Նոբելյան մրցանակի հանձնաժողովի հայտարարության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բրունկոուն, Ռամսդելը և Սակագուչին մրցանակը ստացել են իմունային համակարգի կողմից մարմնին վնասելը կանխող պերիֆերիկ իմունային հանդուրժողականության հետ կապված նորարարական հայտնագործությունների համար։ Դափնեկիրները նույնականացրել են իմունային համակարգի «անվտանգության պահապաններին»՝ կարգավորող T բջիջները, որոնք կանխում են իմունային բջիջների հարձակումը մարմնի վրա։
Գիտնականների հայտնագործությունները սկիզբ են դրել պերիֆերիկ հանդուրժողականության ոլորտի զարգացմանը՝ խթանելով քաղցկեղի և աուտոիմուն հիվանդությունների բուժման նոր մեթոդների մշակումը, որոնցից մի քանիսն այժմ կլինիկական փորձարկումների փուլում են։
Նոբելյան մրցանակի հանձնաժողովը նշել է, որ սա կարող է հանգեցնել նաև ավելի հաջող փոխպատվաստանյութերի մշակմանը։
Մրցանակը, որը կազմում է 11 մլն շվեդական կրոն (ավելի քան 1 մլն դոլար), հավասարապես կբաշխվի դափնեկիրների միջև։
Մրցանակների հանձնման արարողություններն անցկացվում են ամեն տարի Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում (բացառությամբ Խաղաղության մրցանակի, որը հանձնվում է Նորվեգիայի մայրաքաղաք Օսլոյում)։ Յուրաքանչյուր մրցանակակիր կամ դափնեկիր ստանում է ոսկե մեդալ, դիպլոմ և գումար, որի չափը որոշվում է Նոբելյան հիմնադրամի կողմից։

Лауреатами Нобелевской премии по физиологии или медицине за 2025 год стали американцы Мэри Брункоу, Фред Рамсделл и японец Симон Сакагути за свои открытия в области периферической иммунной толерантности.
Как говорится в заявлении Нобелевского комитета, «в этом году лауреаты раскрыли механизмы контроля над работой иммунной системы. Без такой регуляции мощный иммунитет может начать атаковать собственные органы», передаёт «Арменпресс».
Учёные получили премию за новаторские открытия, связанные с предотвращением повреждения организма иммунной системой. Они идентифицировали так называемые регуляторные Т-клетки — «стражей безопасности» иммунной системы, препятствующих атаке на собственные ткани.
Эти открытия стали основой для развития нового направления — изучения периферической толерантности, что уже способствует созданию новых методов лечения рака и аутоиммунных заболеваний. Некоторые из этих разработок проходят клинические испытания.
Комитет также отметил, что данные открытия могут привести к созданию более эффективных вакцин.
Размер премии составляет 11 миллионов шведских крон (более 1 миллиона долларов) и будет поровну разделён между тремя лауреатами.
Церемонии вручения премий ежегодно проходят в столице Швеции Стокгольме (за исключением Премии мира, вручаемой в Осло, Норвегия). Каждый лауреат получает золотую медаль, диплом и денежное вознаграждение, сумма которого определяется Нобелевским фондом.