ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը և Անիի համայնքապետարանն անդրադարձել են Սոֆիայի օդանավակայանում հայկական պատվիրակության հետ տեղի ունեցած միջադեպին։
Ըստ որոշ տեղեկությունների, ՀՀ պատվիրակությանը ենթարկել են նվաստացուցիչ զննության։
Հ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ասել է, որ տեղի ունեցածը «չի որակվում որպես «դիվանագիտական սկանդալ» և որ Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը կապի մեջ է եղել պատվիրակության ղեկավարի հետ և, տեղեկանալով միջադեպի մասին, քայլեր է ձեռնարկել ընդունող երկրից պարզաբանումներ ստանալու և հետագայում նման միջադեպերից խուսափելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Տեղի ունեցածը չի որակվում որպես «դիվանագիտական սկանդալ», ինչպես տարածվել է ԶԼՄ-ների կողմից, այդուհանդերձ, օտարերկրյա այցերի ժամանակ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես գտնվում է ՀՀ դիվանագիտական ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում, և ձեռնարկվում են իրավիճակին համապատասխան քայլեր»,- հայտնել է ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը։
Իր հերթին՝ Անիի համայնքապետարանը հայտնել է, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները, ըստ որոնց հոկտեմբերի 1-4-ը Բուլղարիայում գտնվելու ընթացքում Անի համայնքի պատվիրակության մասնակցությամբ Սոֆիայի «Վասիլ Լևսկի» օդանավակայանում տեղի է ունեցել աղմկահարույց դիվանագիտական սկանդալ, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Նշվում է, որ այդ լուրերը հղվում են բուլղարական աղբյուրներին։
Անիի համայնքապետարանը հավելել է, որ «սույն թվականի հոկտեմբերի 1-ին Բուլղարիա ժամանած հայկական պատվիրակությունը՝ Անի համայնքի ղեկավար Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, օդանավակայանի անցակետում կատարված միջադեպը որակում է թյուրիմացություն։ Նշվում է, որ ատարվածի մասին տեղյակ է Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը։ Դիվանագիտական կառույցը կդրսևորի հետևողականություն և դեպքին կտա համապատասխան գնահատական»։
Ըստ համայնքապետարանի, միջադեպից հետո անեցի պատվիրակներին Սոֆիայի օդանավակայանում դիմավորել են Նովի Պազարի փոխքաղաքապետն ու մի շարք այլ պաշտոնյաներ։ Հաջորդաբար, Նովի Պազարի քաղաքապետ Գեորգի Գեորգիևի հրավերով Բուլղարիա այցելած Անիի համայնքի պատվիրակությունը՝ համայնքի ղեկավար Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, արժանացել է ջերմ ընդունելության։ Քառօրյա պաշտոնական այցն անցել է սրտաբաց և անկաշկանդ մթնոլորտում՝ հագեցած ու տպավորիչ օրակարգով։
Ավելի վաղ որոշ ԶԼՄ–ներ, հղում անելով բուլղարական մամուլին, գրել էին, որ հոկտեմբերի 1-ին Բուլղարիա ժամանած հայկական պատվիրակությունը՝ Անիի համայնքապետ Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, ենթարկվել է նվաստացուցիչ զննության։ Ըստ հաղորդումների` նրանց ստիպել են ամբողջությամբ մերկանալ, հարցաքննել են և մի քանի ժամ պահել ծառայողական տարածքներում։

The press spokesperson of Armenia’s Foreign Ministry and the Ani community administration have commented on the incident at Sofia airport involving the Armenian delegation.
According to reports, the Armenian delegation was subjected to humiliating searches.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said the incident “cannot be characterized as a ‘diplomatic scandal’” and that the Armenian Embassy in Bulgaria was in contact with the delegation’s head. Upon learning of the incident, the mission “took steps to obtain clarifications from the host country and to avoid such incidents in the future,” Armenpress reports.
“Although media outlets labelled the event a ‘diplomatic scandal,’ it is not so,” the spokesperson said, “nevertheless, protecting the rights of Armenian citizens during foreign visits is always central to our diplomatic service, and appropriate measures are taken depending on the situation.”
Meanwhile, the Ani municipal administration stated that media reports claiming a sensational diplomatic scandal occurred at Sofia’s Vasil Levski airport during October 1–4, involving the Ani delegation, are inaccurate. They said those reports cite Bulgarian sources.
Ani administration added that the Armenian delegation arriving in Bulgaria on October 1, led by Ani community head Arman Saribekyan, considers the airport checkpoint incident a misunderstanding. They said the Armenian Embassy in Bulgaria is aware of the events. The diplomatic mission will show perseverance and give the incident an appropriate assessment.
According to the municipality, after the event, the Ani delegation was welcomed at Sofia airport by the deputy mayor of Novi Pazar and other officials. Later, upon invitation by Novi Pazar mayor Georgi Georgiev, the Ani delegation, led by Saribekyan, received a warm reception in Bulgaria. Their four‑day official visit proceeded in an open and relaxed atmosphere, with a busy and impressive agenda.
Earlier, some media outlets, citing the Bulgarian press, had reported that on October 1, the Armenian delegation arriving in Bulgaria under community head Saribekyan was forced to strip completely, interrogated, and held for several hours in service zones.