Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը հերքել է շրջանառվող լուրը, թե պատվաստումից հետո 16-ամյա տղան ծանր վիճակով տեղափոխվել է Վանաձորի հիվանդանոց, ապա սանավիացիայով՝ Երևան։
«Լրատվամիջոցներով տարածվում է «Պատվաստված 16-ամյա տղան ծանր վիճակով տեղեփոխվել է Վանաձորի հիվանդանոց, որտեղից սանավիացիայով Երևան» վերտառությամբ տեղեկատվություն:
Առողջապահության նախարարությունը նշված դեպքի վերաբերյալ տեղեկացնում է, որ 06.10.2025թ. պացիենտը շտապ օգնությամբ տեղափոխվել է «Վանաձոր» բժշկական կենտրոն, որտեղ բժիշկներին հաջողվել է տղայի վիճակը մասամբ կայունացնե, ապա սանավիացիայով՝ Երևան: Վանաձորի ԲԿ-ից Երևան տեղափոխված դեռահասի մոտ նախնական ախտորոշվել է ուղեղի այտուց, սինուս թրոմբոզ, սուբարախնոիդալ արյունազեղում:
Պացիենտի վիճակը ծանր է, գիտակցությունը պահպանված, ստանում է համապատասխան բուժօգնություն, իրականացվում են անհրաժեշտ հետազոտություններ:
Տեղեկացնում ենք, որ որևէ բժշկական կազմակերպությունից պացիենտի մոտ հետպատվաստումային անբարեհաջող երևույթների վերաբերյալ հաղորդում չի ստացվել:
Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ մինչ այս պացիենտը ստացել է իր տարիքային բոլոր պատվաստումները և որևէ հետպատվաստումային երևույթներ չեն դիտվել: Վերջին պատվաստումը պնևմակոկային վարակի դեմ (PCV-13) ստացել է 30.09.2025թ.: Հարկ է նշել, որ PCV-13 պատվաստումից հետո հետպատվաստումային երևույթները սովորաբար թեթև են, կարճատև և անցողիկ: Ներարկման տեղում կարող է դիտվել այտուց, կարմրություն, ցան, ինչպես նաև ջերմության բարձրացում և դյուրագրգռություն:
Առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում չտարածել ապատեղեկատվություն: Իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները պացիենտի լիարժեք բժշկական օգնության կազմակերպման և ախտորոշման հետագա հստակեցման նպատակով»,-ասվում է պարզաբանման մեջ։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 16-ամյա դեռահասի ծայրահեղ ծանր վիճակը կապելը պատվաստման հետ ապատեղեկատվություն և մանիպուլյացիա է։
«Հրապարակումն իր մեջ ներառում է ապատեղեկատվություն, մանիպուլիացիա, հուզականություն և միայն մի նպատակ է հետապնդում` խարխլել մարդկանց մոտ հավատը պատվաստումների և ընդհանրապես պետության կողմից իրականացվող առողջապահական գործառույթների հանդեպ»,– գրել է Ավանեսյանը:
Նախարարը շեշտել է, որ մասնագիտական խումբը՝ դեպքը բազմակողմանիորեն ուսումնասիրելով, հանգել է այն եզրակացության, որ տվյալ անձի ախտորոշումը, ներկայիս բուժման ընթացքը, պատվաստման օրերի հերթականությունը և նախկինում ստացած պատվաստումների պատմությունը հետպատվաստումային բնույթի չեն։
«Եվ ի՞նչ օգուտ մեր հերքումներից. «տաք- տաք» հրապարակումն իր հուզախեղդ ապատեղեկատվական տեռորն արել է….Միակ փրկությունը մեր իրազեկվածությունն ու ճանաչողությունն է»,–հավելել է նա։

7 Октябрь 2025 - 07:17 AMT
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний опроверг распространяемую информацию о том, что 16-летний подросток оказался в тяжёлом состоянии после вакцинации. По сообщению Минздрава, 6 октября 2025 года пациент был доставлен в Ванадзорский медицинский центр, где его состояние частично стабилизировали, после чего он был эвакуирован в Ереван санавиацией.
У подростка предварительно диагностированы отёк мозга, синус-тромбоз и субарахноидальное кровоизлияние. Его состояние остаётся тяжёлым, сознание сохранено, проводится необходимое лечение и обследования.
Минздрав подчёркивает, что ни одна медицинская организация не сообщала о нежелательных реакциях после вакцинации у этого пациента. До этого случая подросток получил все возрастные прививки, без каких-либо побочных эффектов. Его последняя вакцинация — против пневмококковой инфекции (PCV-13) — была проведена 30 сентября 2025 года.
Отмечается, что побочные эффекты от PCV-13 обычно лёгкие, кратковременные и проходят самостоятельно: могут возникать припухлость, покраснение, сыпь в месте инъекции, повышение температуры и раздражительность.
Министерство здравоохранения призывает не распространять дезинформацию, заверяя, что предпринимаются все меры для оказания пациенту полноценной медицинской помощи и уточнения диагноза.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян на своей странице в Facebook написала, что связывание тяжёлого состояния подростка с прививкой является дезинформацией и манипуляцией.
«Публикация содержит дезинформацию, манипуляции, излишнюю эмоциональность и направлена лишь на подрыв доверия к вакцинации и в целом к функциям системы здравоохранения», — подчеркнула министр.
Она добавила, что профессиональная группа, всесторонне изучив случай, пришла к выводу, что диагноз, лечение, график прививок и прививочная история не указывают на поствакцинальный характер.
«И что толку от наших опровержений? Эмоционально заряжённая публикация уже успела распространить дезинформационный террор… Наше спасение — в информированности и осведомлённости», — заключила Аванесян.