Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են փոքր թվով աշակերտներ ունեցող դպրոցների վերակազմակերպման ծրագրի հետ կապված հարցեր:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը նախ ներկայացրել է դպրոցների կառուցման և վերանորոգման ընթացիկ փուլերը՝ ընդգծելով, որ ընդհանուր առմամբ ավարտվել կամ տարբեր փուլերում են գտնվում 358 դպրոցի և կրթահամալիրի կառուցման ու նորոգման աշխատանքները։
Նա հավելել է, որ տասը մարզերում արդեն վերանորոգվել են 305 կմ երկարությամբ ճանապարհներ, որոնք կապում են համայնքները կլաստերային դպրոցների հետ՝ Կառավարության 2021-2025թթ․ ծրագրի շրջանակում։
Նշված տեղեկություններից հետո անդրադարձ է կատարվել կենտրոնացված կրթական համակարգի ներդրմանը։ Բացահայտվել է, որ 2026-2027թթ․ ուսումնական տարվանից կսկսվի ավելի քան 180 փոքրաթիվ դպրոցների աշակերտների ուսուցման գործընթացի կազմակերպում՝ մոտ 100 կենտրոնացված կրթօջախներում։ Այս համատեքստում քննարկվել են նաև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և տեղափոխման մոդելների հետ կապված մանրամասներ։
Քննարկումների արդյունքում որոշվել է ծրագիրն իրականացնել փուլերով։ Առաջին փուլը մեկնարկելու է 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ին՝ ութ մարզերում՝ այնտեղ, որտեղ արդեն բարեկարգ ճանապարհներ կան։ Նույն ամսաթվով շահագործման հանձնվող 59 նոր դպրոցներից 30-ը կդառնան կլաստերային կրթօջախներ։
Վարչապետը շեշտել է, որ այս ծրագիրը հանդիսանում է ռազմավարական բարեփոխումների մաս, որի նպատակը բոլոր երեխաների համար որակյալ կրթության և անհրաժեշտ պայմանների ապահովումն է։
Ծրագրի արդյունավետ իրագործման համար տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ պատասխանատու մարմիններին։

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, на котором обсуждалась программа реорганизации школ с небольшим количеством учеников.
Вице-премьер Тигран Хачатрян доложил о ходе строительства и ремонта школ, отметив, что в целом завершены или находятся на различных этапах работ 358 школ и учебных комплексов.
Он добавил, что в рамках программы правительства на 2021–2025 годы в десяти областях отремонтированы 305 километров дорог, соединяющих общины с кластерными школами.
Далее был рассмотрен вопрос внедрения централизованной системы образования. Сообщается, что с 2026–2027 учебного года обучение учащихся более чем из 180 малочисленных школ будет организовано в около 100 централизованных учебных заведениях.
Также обсуждались детали, связанные с транспортной инфраструктурой и моделями перевозки учеников.
По итогам обсуждений принято решение реализовать программу поэтапно. Первый этап стартует 1 сентября 2026 года в восьми областях, где уже имеются обновлённые дороги. Из 59 новых школ, сдаваемых в эксплуатацию в тот день, 30 станут кластерными учебными центрами.
Премьер-министр подчеркнул, что данная программа является частью стратегических реформ, направленных на обеспечение качественного образования и необходимых условий для всех детей в стране.