ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից տեղեկացրել են, որ նախագործարկվել է քաղաքացիության գործերի կառավարման էլեկտրոնային հարթակը։
2026 թվականի հունվարի 1-ից սկսած՝ քաղաքացիության ձեռքբերման կամ դադարեցման համար դիմումների ընդունումն ու հերթագրումը կիրականացվեն բացառապես կայքի միջոցով։
Հարթակի միջոցով դիմող քաղաքացիներն արդեն կկարողանան՝
- գրանցվել առցանց,
- ձևավորել, խմբագրել և ուղարկել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու նախնական դիմում,
- ամրագրել Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն այցելության օր՝ ոչ շուտ, քան 2026 թվականի հունվարի 22-ը։
Վարչական գործընթացի որոշ փուլում դիմող անձից կպահանջվի մեկ անգամ անձամբ ներկայանալ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն՝ ֆիզիկական նույնականացման և փաստաթղթերի բնօրինակների ստուգման նպատակով։

7 Октябрь 2025 - 08:19 AMT
Министерство внутренних дел Армении сообщило о предварительном запуске новой электронной системы управления вопросами гражданства.
Начиная с 1 января 2026 года, подача заявлений на получение или прекращение гражданства, а также запись на приём будет осуществляться только через сайт.
Через платформу граждане уже могут:
Зарегистрироваться онлайн,
Сформировать, отредактировать и отправить предварительное заявление на получение или прекращение гражданства,
Забронировать дату визита в Службу миграции и гражданства (не ранее 22 января 2026 года).
На определённом этапе административной процедуры заявитель должен будет лично явиться в Службу миграции и гражданства для идентификации личности и проверки оригиналов документов.