Արմավիրի մարզի Փարաքար խոշորացված համայնքի ղեկավար է ընտրվել «Միասնություն» դաշինքը ներկայացնող Օնիկ Ախվերդյանը։ Նա միակ թեկնածուն էր և ընտրվել է միաձայն։
Օնիկ Ախվերդյանը նախընտրական ցուցակում հաջորդում էր Փարաքար համայնքի սպանված ղեկավար Վալոդյան Գրիգորյանին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Միասնություն» կուսակցությունների դաշինքում ներառված են «Ապրելու երկիր» և «Հաղթանակ» կուսակցությունները։
Ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր և «Ազգային առաջընթաց» խմբակցուցությունների անդամները չեն մասնակցել ավագանու նիստին։
Նիստը մեկնարկել է մեկ րոպե լռությամբ` սպանված համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի հիշատակին։
Ախվերդյանը հայտարարել է, որ լիովին տիրապետում է համայնքին վերաբերող բոլոր խնդիրներին և պատրաստ է իր թիմի անունից կյանքի կոչել այն բոլոր ծրագրերը, որոնք նախատեսված են եղել Վալոդյա Գրիգորյանի ղեկավարությամբ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Բացի թիմակից լինելուց՝ ես նաև Վալոդյա Գրիգորյանի մտերիմ ընկերն եմ եղել, ցավում եմ եղածի համար, շնորհակալ եմ նրա ծնողներից, որ այս ազգին նման զավակ են պարգևել»,- ասել է նա։
Սեպտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան Մերձավանում, Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան հետևի հատվածում, դիմակավորված և ձեռնոցներով անհատը մոտեցել է այնտեղ կանգնած երեք անձանց, կրակահերթ արձակել և դիմել փախուստի։ Դեպքի հետևանքով զոհվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, ով հարձակման պահին ծառայողական պարտականություններ չի կատարել։ Եվս մեկ քաղաքացի՝ Արծրուն Գալստյանը, վնասվածքներ է ստացել դեպքի վայրում։
Հանցագործության կատարման կասկածանքով սեպտեմբերի 26-ին կալանավորվել է Նարեկ Օհանյանը՝ Մերձավանի նախկին համայնքապետ, ՔՊ-ական Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին, ինչպես նաև այս տարվա փետրվարին սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրը։ Սեպտեմբերի 28-ին կալանավորվել է նաև Գևորգ Հարությունյանը, ով խոստովանել է, որ հենց ինքն է իրականացրել սպանությունը, հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը։

Onik Hakhverdyan has been unanimously elected head of the community of Parakar in Armenia’s Armavir Province, representing the Unity alliance. He was the only candidate. Hakhverdyan had been next on the electoral list after the late mayor of Parakar, Volodya Grigoryan, who was killed in September, Sputnik Armenia reports.
The Unity alliance includes the Country to Live and Victory parties.
Members of the Civil Contract and National Progress factions of the municipal council did not attend the council meeting. The session began with a minute of silence in memory of Vоlodya Grigoryan.
According to Pastinfo, Hakhverdyan stated that he is fully aware of all the problems facing the community and is committed to implementing all the programs that were planned under Grigoryan’s leadership. “Besides being a teammate, I was also a close friend of Volodya Grigoryan. I regret what happened and thank his parents for raising such a son for this nation,” he said.
On the night of September 23 in the town of Merdzavan, a masked and gloved individual approached three people standing behind the newly built house of Mayor Grigoryan, opened fire, and fled. Grigoryan and Karen Abrahamyan, an officer of the General Department of Criminal Intelligence of the Armenian Police who was off duty at the time, were killed. A third man, Artsrun Galstyan, was wounded.
On September 26, Narek Ohanyan, a relative of Civil Contract member and former Merdzavan mayor Mher Akhtoyan, was arrested as a suspect. He is also the brother of Grigor Ohanyan, who was murdered earlier this year. Two days later, on September 28, Gevorg Harutyunyan was also arrested and confessed to the murder. The firearm used in the crime was recovered.