«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը Փարաքար խոշորացված համայնքի ավագանու արտահերթ նիստից հետո լրագրողներին ասել է, որ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը բացահայտված չէ, թեև իրավապահները հայտարարում են՝ բացահայտված է։
«Ենթադրյալ սպանություն կատարած անձի բացահայտումը կամ խոստովանական ցուցմունքները չեն նշանակում հանցագործության բացահայտում։ Ակնհայտ է, որ եղել է կազմակերպված, պլանավորած սպանություն։ Բազմաթիվ հարցեր, մտահոգություններ կան, որոնցով պետք է զբաղվի իրավապահ համակարգը՝ ովքեր են աջակցել ապնությանը, կազմակերպել, հնարավոր է պատվիրատուներ լինել, կարող են նաև այլ անձինք տեղեկացված լինել սպանության մասին»,- ասել է Առաքելյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, «Միասնություն» խմբակցությունը հանդիսանում է ավագանու մեծամասնություն, ու հենց այդ խմբակցությունն էլ ընտրել է համայնքի նոր ղեկավարին՝ Օնիկ Ախվերդյանին։
«Մեր թիմի մոտ որևէ լարվածություն, որևէ խնդիր չկա։ Իհարկե, մտահոգությունները բավականին մեծ են, նաև համայնքի բնակիչների շրջանում կապված Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունից հետո ստեղծված իրավիճակով։ Ծանր է, իհարկե, Վալոդյա Գրիգորյանի բացակայությունից հետո աշխատել, բայց այն ծրագրեր, գաղափարները, որոնք ուներ Վալոդյա Գրիգորյանը, մեզ պարտավորեցնում է ավելի մեծ պատասխանատվությամբ մոտենալ»,- ասել է Առաքելյանը։
Հարցին՝ արդյոք երկու խմբակցությունների՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Ազգային առաջընթաց», նիստերին չմասնակցելը կարող է հանգեցնել ճգնաժամի, Առաքելյանը պատասխանել է, որ նման խնդիր չի տեսնում։ Նա ընդգծել է, որ ավագանին ունի 21 անդամ, որոնցից 12-ը ներկայացնում են իրենց թիմը, և այդ թիվը բավարար է մեծամասնություն կազմելու համար։ Այսօրվա նիստն անցկացվել է հենց 12 անդամի մասնակցությամբ, իսկ նախորդ ամիսներին կազմակերպված բոյկոտ չի դիտարկվել։
Փարաքարի համայնքապետի ընտրությունից հետո, լրագրողների հետ զրույցում Մանե Թանդիլյանն ասել է, որ միայն սպանությունը կատարողի բացահայտումը դեռևս չի նշանակում ամբողջական բացահայտում, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մենք մինչև վերջ գնալու ենք, յուրաքանչյուր ոք պատասախան է տալու այս ոճրագործության համար՝ իրենց տեղյակ լինելով, իրենց լռելով, իրենց ոչինչ չանելով ու աջակցելով, իրենց երշախիքներ տրամադրելով։ Այսօր կլինի, թե վաղը՝ ժամանակը կապ չունի, որովհետև ընդհատել այնպիսի մարդու կյանքը, ինչպիսին Վալոդյա Գրիգորյանն էր․․․ Որևէ դեքպում չեն մարսելու»,-ասել է Թանդիլյանը՝ հավելելով, որ «Վալոդյայի գործը չի ավարտվել»։
Նա ընդգծել է, որ Գրիգորյանի հեղինակությունն ու թողած ժառանգությունն այնքան ուժեղ են, որ համայնքը շարունակելու է զարգանալ նրա անունով։
«Նրա հեղինակությունն այնպիսին է, որ Փարաքար համայնքը ծաղկելու է նաև նրա անվան ներքո»,-ասել է նա։
Սեպտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան Մերձավանում, Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան հետևի հատվածում, դիմակավորված և ձեռնոցներով անհատը մոտեցել է այնտեղ կանգնած երեք անձանց, կրակահերթ արձակել և դիմել փախուստի։ Դեպքի հետևանքով զոհվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, ով հարձակման պահին ծառայողական պարտականություններ չի կատարել։ Եվս մեկ քաղաքացի՝ Արծրուն Գալստյանը, վնասվածքներ է ստացել դեպքի վայրում։
Հանցագործության կատարման կասկածանքով սեպտեմբերի 26-ին կալանավորվել է Նարեկ Օհանյանը՝ Մերձավանի նախկին համայնքապետ, ՔՊ-ական Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին, ինչպես նաև այս տարվա փետրվարին սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրը։ Սեպտեմբերի 28-ին կալանավորվել է նաև Գևորգ Հարությունյանը, ով խոստովանել է, որ հենց ինքն է իրականացրել սպանությունը, հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը։

Сооснователь партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян заявил после внеочередного заседания совета укрупнённой общины Паракар, что убийство мэра Вoлоди Григоряна, несмотря на утверждения правоохранительных органов, не может считаться раскрытым, сообщает «Panorama.am».
«Идентификация предполагаемого убийцы или даже признательные показания не означают раскрытие преступления. Очевидно, что это было организованное, спланированное убийство. Есть множество вопросов и тревожных моментов, которыми должна заняться правоохранительная система — кто помогал, кто организовал, были ли заказчики, знали ли другие люди о готовящемся убийстве», — отметил Аракелян.
По его словам, фракция «Единство» составляет большинство в совете и именно она избрала нового главу общины — Оника Ахвердяна.
«В нашей команде нет напряженности или проблем. Конечно, обеспокоенность среди жителей существует, особенно после убийства Вoлоди Григоряна. Работать в его отсутствие тяжело, но его проекты и идеи обязывают нас подойти к делу с ещё большей ответственностью», — добавил он.
Отвечая на вопрос, может ли отказ фракций «Гражданский договор» и «Национальный прогресс» участвовать в заседаниях вызвать кризис, Аракелян заявил, что такой угрозы он не видит. Он отметил, что в совете 21 член, из которых 12 входят в их блок — этого достаточно для большинства. Сегодняшнее заседание прошло при участии этих 12, а предыдущий бойкот официально не фиксировался.
После избрания нового главы общины Мане Тандилян в интервью «Aysor.am» заявила, что установление исполнителя не означает полное раскрытие преступления.
«Мы дойдём до конца. Каждый, кто имеет отношение к этому преступлению — за своё молчание, бездействие, помощь или транспорт — понесёт ответственность. Сегодня или завтра — неважно. Оборвать жизнь такого человека, как Вoлодя Григорян… Им это с рук не сойдёт», — сказала она, добавив: «Дело Вoлоди не завершено».
Она подчеркнула, что авторитет и наследие Григоряна настолько сильны, что община продолжит развиваться во имя его памяти. «Его авторитет таков, что Паракар расцветёт под его именем», — заявила Тандилян.
Поздно вечером 23 сентября в Мердзаване к троим людям, находившимся за новым домом мэра Григоряна, подошёл человек в маске и перчатках, открыл огонь и скрылся. В результате были убиты Вoлодя Григорян и Карен Абрамян, оперуполномоченный Главного управления уголовного розыска полиции Армении, не находившийся при исполнении служебных обязанностей. Третий мужчина, Арцрун Галстян, получил ранения.
26 сентября был арестован Нарек Оганян — родственник экс-главы Мердзавана от партии «Гражданский договор» Мгера Ахтояна и брат убитого в феврале Григора Оганяна. 28 сентября задержан также Геворг Арутюнян, который признался в убийстве. Была обнаружена и использованная при преступлении винтовка.