«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը Փարաքար խոշորացված համայնքի ավագանու արտահերթ նիստից հետո լրագրողներին ասել է, որ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը բացահայտված չէ, թեև իրավապահները հայտարարում են՝ բացահայտված է։
«Ենթադրյալ սպանություն կատարած անձի բացահայտումը կամ խոստովանական ցուցմունքները չեն նշանակում հանցագործության բացահայտում։ Ակնհայտ է, որ եղել է կազմակերպված, պլանավորած սպանություն։ Բազմաթիվ հարցեր, մտահոգություններ կան, որոնցով պետք է զբաղվի իրավապահ համակարգը՝ ովքեր են աջակցել ապնությանը, կազմակերպել, հնարավոր է պատվիրատուներ լինել, կարող են նաև այլ անձինք տեղեկացված լինել սպանության մասին»,- ասել է Առաքելյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, «Միասնություն» խմբակցությունը հանդիսանում է ավագանու մեծամասնություն, ու հենց այդ խմբակցությունն էլ ընտրել է համայնքի նոր ղեկավարին՝ Օնիկ Ախվերդյանին։
«Մեր թիմի մոտ որևէ լարվածություն, որևէ խնդիր չկա։ Իհարկե, մտահոգությունները բավականին մեծ են, նաև համայնքի բնակիչների շրջանում կապված Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունից հետո ստեղծված իրավիճակով։ Ծանր է, իհարկե, Վալոդյա Գրիգորյանի բացակայությունից հետո աշխատել, բայց այն ծրագրեր, գաղափարները, որոնք ուներ Վալոդյա Գրիգորյանը, մեզ պարտավորեցնում է ավելի մեծ պատասխանատվությամբ մոտենալ»,- ասել է Առաքելյանը։
Հարցին՝ արդյոք երկու խմբակցությունների՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Ազգային առաջընթաց», նիստերին չմասնակցելը կարող է հանգեցնել ճգնաժամի, Առաքելյանը պատասխանել է, որ նման խնդիր չի տեսնում։ Նա ընդգծել է, որ ավագանին ունի 21 անդամ, որոնցից 12-ը ներկայացնում են իրենց թիմը, և այդ թիվը բավարար է մեծամասնություն կազմելու համար։ Այսօրվա նիստն անցկացվել է հենց 12 անդամի մասնակցությամբ, իսկ նախորդ ամիսներին կազմակերպված բոյկոտ չի դիտարկվել։
Փարաքարի համայնքապետի ընտրությունից հետո, լրագրողների հետ զրույցում Մանե Թանդիլյանն ասել է, որ միայն սպանությունը կատարողի բացահայտումը դեռևս չի նշանակում ամբողջական բացահայտում, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մենք մինչև վերջ գնալու ենք, յուրաքանչյուր ոք պատասախան է տալու այս ոճրագործության համար՝ իրենց տեղյակ լինելով, իրենց լռելով, իրենց ոչինչ չանելով ու աջակցելով, իրենց երշախիքներ տրամադրելով։ Այսօր կլինի, թե վաղը՝ ժամանակը կապ չունի, որովհետև ընդհատել այնպիսի մարդու կյանքը, ինչպիսին Վալոդյա Գրիգորյանն էր․․․ Որևէ դեքպում չեն մարսելու»,-ասել է Թանդիլյանը՝ հավելելով, որ «Վալոդյայի գործը չի ավարտվել»։
Նա ընդգծել է, որ Գրիգորյանի հեղինակությունն ու թողած ժառանգությունն այնքան ուժեղ են, որ համայնքը շարունակելու է զարգանալ նրա անունով։
«Նրա հեղինակությունն այնպիսին է, որ Փարաքար համայնքը ծաղկելու է նաև նրա անվան ներքո»,-ասել է նա։
Սեպտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան Մերձավանում, Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան հետևի հատվածում, դիմակավորված և ձեռնոցներով անհատը մոտեցել է այնտեղ կանգնած երեք անձանց, կրակահերթ արձակել և դիմել փախուստի։ Դեպքի հետևանքով զոհվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, ով հարձակման պահին ծառայողական պարտականություններ չի կատարել։ Եվս մեկ քաղաքացի՝ Արծրուն Գալստյանը, վնասվածքներ է ստացել դեպքի վայրում։
Հանցագործության կատարման կասկածանքով սեպտեմբերի 26-ին կալանավորվել է Նարեկ Օհանյանը՝ Մերձավանի նախկին համայնքապետ, ՔՊ-ական Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին, ինչպես նաև այս տարվա փետրվարին սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրը։ Սեպտեմբերի 28-ին կալանավորվել է նաև Գևորգ Հարությունյանը, ով խոստովանել է, որ հենց ինքն է իրականացրել սպանությունը, հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը։

Mesrop Arakelyan, co-founder of the Country to Live party, told reporters after an emergency meeting of the Parakar community council that the murder of Mayor Vоlodya Grigoryan remains unresolved, despite law enforcement claims to the contrary, Panorama.am reports.
“The identification or confession of the suspected killer doesn’t mean the crime is solved. It is clear this was an organized, premeditated murder. There are many questions and concerns that law enforcement must investigate: who helped, who planned it, whether there were masterminds involved, and if others had prior knowledge,” Arakelyan said.
He noted that the Unity alliance holds the majority in the council and was responsible for electing Onik Hakhverdyan as the new community head.
“Our team has no internal tensions or issues. Of course, there are serious concerns among residents about the situation following Grigoryan’s murder. It is difficult to work without him, but his ideas and plans compel us to act with even greater responsibility,” Arakelyan added.
Asked whether the absence of Civil Contract and National Progress factions from council meetings could trigger a crisis, Arakelyan responded that he sees no such risk. He noted that of the council’s 21 members, 12 belong to their bloc, which constitutes a majority. The day’s meeting was held with all 12 present, and previous boycotts had not been formally recognized.
Following the election of the new mayor, Mane Tandilyan stated in an interview with Aysor.am that identifying the killer does not mean the entire crime has been solved.
“We will go all the way. Everyone involved in this crime will be held accountable, whether by their silence, their complicity, or their logistical support. Whether it happens today or tomorrow doesn't matter. To take the life of someone like Volodya Grigoryan… They won’t get away with it,” she said, adding, “Volodya’s mission isn’t over.”
She emphasized that Grigoryan’s legacy and authority are so powerful that the community will continue to flourish in his name. “His reputation is such that the Parakar community will bloom under his name,” Tandilyan said.
On the night of September 23 in Merdzavan, a masked and gloved individual approached three people behind the newly built home of Mayor Grigoryan, opened fire, and fled. Grigoryan and Karen Abrahamyan, an officer of Armenia’s General Department of Criminal Intelligence who was off duty at the time, were killed. A third man, Artsrun Galstyan, was wounded.
On September 26, Narek Ohanyan, a relative of Civil Contract member and former Merdzavan mayor Mher Akhtoyan and the brother of murder victim Grigor Ohanyan, was arrested. On September 28, Gevorg Harutyunyan was also detained. He confessed to the shooting, and the murder weapon was recovered.