Հոկտեմբերի լույս 7–ի գիշերը Մերձավանում կոտրել են Փարաքարի սպանված համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի գործով կալանավորված Նարեկ Օհանյանի եղբոր՝ Գրիգոր Օհանյանի գերեզմանաքարը։
Ոստիկանների օպերատիվ տվյալներով՝ պարզվել է՝ վիճաբանություն է եղել մի խումբ անձանց միջև: Այդ մասինհայտնել են ՆԳՆ-ից, տեղեկացնում է 1lurer.am-ը։
Ոստիկանները կանխել են հետագա զարգացումները: Կա 5 ձերբակալված:
«ՆԳՆ ոստիկանության կողմից նախաքննական մարմին հաղորդում է ներկայացվել նաև շիրմաքարի վնասման դեպքի առնչությամբ: Ցանկացած ոչ իրավաչափ վարքագծի տրվում է հստակ իրավական արձագանք»,- նշել են ՆԳՆ-ից:
Փետրվարի 5-ին Մերձավանում տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ մի խումբ անձանց միջև ծագած վեճը վերածվել էր բռնության և կրակոցների։ Վեճը ծագել էր մեքենա վարելու արագության և չբարևելու հարցի շուրջ։ Ստեղծված ծեծկռտուքի ընթացքում Գրիգոր Օհանյանը ստացել էր հրազենային վնասվածք կրծքավանդակի շրջանում, ինչի հետևանքով մահացել էր։
Սեպտեմբերի 23-ին՝ ուշ երեկոյան, ՆԳՆ ոստիկանություն հաղորդում էր ստացվել Արմավիրի մարզի Մերձավան գյուղից՝ կրակոցների մասին։ Դեպքի հետևանքով սպանվել էին Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը և քրեական հետախուզության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը, իսկ Արծրուն Գալստյանը վիրավորվել էր։

7 Октябрь 2025 - 10:55 AMT
Ночью 7 октября в селе Мердзаван была повреждена надгробная плита Григора Оганяна — брата Нарека Оганяна, арестованного по делу об убийстве главы Паракара Володи Григоряна.
По оперативным данным полиции, между несколькими лицами произошёл конфликт, сообщает «1lurer.am».
Сотрудники полиции предотвратили дальнейшее развитие инцидента. Задержаны пятеро участников.
В МВД сообщили, что также направлено сообщение в следственный орган по факту повреждения надгробия. «Любое противоправное поведение получает чёткий правовой отклик», — подчеркнули в министерстве.
5 февраля в Мердзаване в ходе ссоры, возникшей между группой лиц из-за превышения скорости и отказа от приветствия, вспыхнула драка с применением оружия. В результате Григор Оганян получил огнестрельное ранение в грудную клетку и скончался.
23 сентября поздно вечером в полицию поступило сообщение о стрельбе в Мердзаване. В результате нападения погибли глава Паракара Володя Григорян и сотрудник уголовного розыска Карен Абрамян. Арцрун Галстян получил ранения.