ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասուլիսիս ժամանակ, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարություններին, թե ՀՀ և տարածաշրջանի համար «խաղաղությունը եկել է», ասել է, որ այս խաղաղությունը մեծապես կախված է 1 մարդու՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի տրամադրությունից, որովհետև այդ փաստաթղթերում և որևէ տեղ չկան երաշխիքներ, չկան երաշխավորներ, չկան մեխանիզմներ, թե խախտելու դեպքում ինչ է լինում։
«Ամբողջ այս հռչակված խաղաղությունը կախված է մեկ մարդու խղճից, այդ մարդը կարող է մի օր վատ երազ տեսնել, կարող է մի օր վատ բան կատարվեր, կարող է մի օր ասել, որ այ խառնաշփոթ աշխարհում այս հարցը՝ Զանգեզուրի հարցը ևս լուծել։ Մենք առաջարկում ենք խաղաղություն, որը կունենա վերահսկելի մեխանիզմներ»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ ոչ ոք դեմ չէ խաղաղությանը, բայց խաղաղություն, որը կունենա երաշխավորներ, որոնք պատասխանատվություն կկրեն այդ պայմանագրերի կատարման, ոչ թե վկա կլինեն։
«Միացյալ Նահանգների կողմից որևէ երաշխավոր չկա, դրա համար ուղղակի սա մի հնարք է հերթական անգամ մարդկանց խաբելու։ Անգլիական մի ասդածվացք կա՝ եթե մեկը խաբել է քեզ մի անգամ, ամոթ այդ մարդուն, եթե քեզ խաբեց երկրորդ անգամ՝ ամոթ քեզ։ Ես չգիտեմ քանի անգամ է կարելի խաբել հայ ժողովրդի մեծ մասին։ Սա հերթական փորձն է»,- ասել է Քոչարյանը։
Այն հարցին, թե իրենք լինեն իշխանության, կչեղարկե՞ն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, նա պատասխանել է․ «ԱՄՆ-ն այն երկիրը չէ, որի հետ կարելի է ստորագրել փաստաթուղթ եւ հետո մեկ կամ վեց ամիս հետո չեղարկել, դա բավական դժվար է։ Պետք է պրոյեկտը մեծացնել, ցույց տալ ԱՄՆ հետաքրքրություն ավելի մեծ պրոյեկտի մեջ, որտեղ ներառված են նաև մեր շահերը», հայտնում է «Առավոտը»։
Նա ասել է նաև, որ եղածի համեմատ Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը «երազանքի փաստաթուղթ կարելի է համարել»։
«Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, եթե համեմատենք այս ամենի հետ, նաև երազանքի փաստաթուղթ կարելի է համարել։ Այդ փաստաթուղթը ենթադրում է նաև Արցախի գոյությունը»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

During a press conference, Armenia’s second president Robert Kocharyan criticized Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent declarations that “peace has arrived” for Armenia and the region, stating that this peace heavily depends on one person — Azerbaijani President Ilham Aliyev, because the documents contain no guarantees, guarantors, or mechanisms for enforcement, Pastinfo reports.
“This so-called peace rests entirely on one man’s conscience. He might have a bad dream or a bad day and suddenly decide that in this chaotic world, the Zangezur issue must also be resolved. We propose a peace that includes enforceable mechanisms,” Kocharyan said.
He stressed that while no one is against peace, it should come with guarantors who bear responsibility for upholding the terms, not just serve as witnesses.
“The United States is not offering any guarantees. This is just another trick to deceive people. As the English saying goes: if someone fools you once, shame on them; if they fool you twice, shame on you. I don’t know how many times the Armenian people can be deceived. This is yet another attempt,” he stated.
When asked if his team would cancel the Washington agreements if they came to power, Kocharyan responded: “The U.S. is not the kind of country you can sign an agreement with and then cancel it a month or six months later. That would be very difficult. We need to expand the project, show the U.S. a broader framework where Armenia’s interests are also included,” he told Aravot.
Kocharyan also remarked that, compared to the current developments, the November 9 trilateral statement signed in 2020 could now be considered an “ideal” document. “If we compare everything to what’s happening now, that document could even be called a dream deal. It at least envisioned the continued existence of Artsakh,” he said.
On August 8, a trilateral summit was held at the White House between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev. A Joint Declaration was signed summarizing the meeting’s outcomes. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov pre-signed a draft agreement on peace and interstate relations in the presence of the leaders.