ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմը մասնակցելու է 2026 թվականի խորհդարանական ընտրություններին։ Այս մասին Քոչարյանն ասել է լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Անդրադառնալով 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին` նա նշել է, որ դրանք ցույց տվեցին, որ ինքն ինչ–որ չափով ունի ազդեցություն մի զանգվածի վրա, և կա կոնսոլիդացման հնարավորություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հիմա պատկերացրեք 2021 թվականին ես չմասնակցեի ընտրություններին։ Աչքի առաջ ունենք 2018 թվականի դեկտեմբերի ընտրությունները. հիշեք, թե ինչ արդյունքներ են եղել ավելի լավ խորհրդարան ունեի՞նք, թե ավելի վատ։ Բավարա՞ր է իմ մասնակցության ձայները։ Ո՛չ, բավարար չէ։ Կուզենայի՞նք, որ այլ ուժեր լինեին, որոնց հետ մեր համագործակցությունը կբերեր իրավիճակի փոփոխության։ Այո՛, կցանկանանք, որի մասին շատ պարզ ու հասկանալի ձևով արտահայտվում ենք»,– ընդգծել է նա։
Քոչարյանի համար տարօրինակ են այն հայտարարությունները, թե ՀՀ նախկին նախագահները չպետք է մասնակցեն քաղաքական պրոցեսներին։ Ըստ նրա` եթե կոնկրետ քաղաքական ուժ մտնում է ընտրապայքարի մեջ, ապա այն գլխավորում են տվյալ ուժի առաջնորդները` ՀԱԿ–ի դեպքում` ՀՀ 1–ին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ՀՀԿ–ի դեպքում` Սերժ Սարգսյանը, և այլն։
Ինչ վերաբերում է իր թիմին, Քոչարյանն ասել է` պարտադիր չէ, որ այն ինքը գլխավորի։
«Եթե մեր թիմի մեջ հայտնվի մեկը, որը սոցիոլոգիայով ավելի շատ ձայներ կարող է հավաքել, ես միայն ուրախ կլինեմ։ Դա սկզբունքային հարց չէ, այլ քաղաքական դաշտի, հանրային կարծիքի հետազոտման հարց է»,–նշեl 1 ՀՀ 2–րդ նախագահը։
Ռոբերտ Քոչարյանը հորդորել է «համագործակցել» ու «կոնսոլիդացիա» բառերը միմյանց չխառնել։ Նրա խոսքով՝ կոնսոլիդացիա նշանակում է միավորում։
«Այն ուժը, որը հավաքում է առավելագույն ձայները, առաջադրում է վարչապետի թեկնածու։ Ոչ թե պատրաստ ենք համագործակցել, այլ միգուցե ինչ-որ մի տեղ ուրախ կլինենք, որովհետև ՀՀ-ն այս բեռի տակից հանելը լրջագույն պրոբլեմ է։ Եթե մեկը գա, ավելի շատ ձայն հավաքի, ես միայն ուրախ կլինեմ։ Իհարկե, ես նախարար չեմ դառնալու, բայց ազատ կյանքով կշարունակեմ ապրել։ Այնպիսի տպավորություն է, որ գիշերը չեմ քնում ու ասում եմ` ե՞րբ եմ վարչապետ դառնալու։ 10 տարի նախագահ եմ եղել ու հետաքրքրություն չունեի քաղաքականությամբ զբաղվելու»,- ասել է Քոչարյանը։
Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, թե ինքն է եղել առաջին նախագահը, որը իշխանություն ձևավորելիս գործակցել է ընդդիմադիրների հետ ու կառավարություն ձևավորել։

Armenia’s second president Robert Kocharyan announced that his team will participate in the 2026 parliamentary elections. Speaking with reporters, he said the 2021 elections demonstrated that he still holds influence over a segment of society and that there is potential for political consolidation, Sputnik Armenia reports.
“Now imagine I hadn’t taken part in the 2021 elections. Look at the 2018 December results. Did we get a better parliament then? Were my votes enough? No, they weren’t. Would we like to see other forces whose cooperation with us could lead to change? Yes, and we’ve expressed that clearly,” he said.
Kocharyan said it is illogical to claim that former presidents should not take part in politics. “If a political force enters an election, it is led by its leader. For example, Levon Ter-Petrosyan for the ANC, or Serzh Sargsyan for the Republican Party,” he added.
As for leading his own team, Kocharyan noted, “It’s not necessary for me to head it. If someone within our ranks can, according to polls, attract more votes, I’ll only be glad. That’s not a matter of principle; it’s about political reality and public sentiment.”
He also clarified the difference between “cooperation” and “consolidation.” “Consolidation means unity. The force that wins the most votes nominates the prime minister. We’re not just ready to cooperate, we’d even be glad if someone else wins more votes, because rescuing Armenia from this burden is a serious challenge. If someone can do better, I’ll be happy. I’m not aiming to become a minister; I just want to live freely. It’s as if people think I can’t sleep at night wondering when I’ll become prime minister. I’ve already served ten years as president and had no ambition to return to politics,” Kocharyan said.
He recalled that he was the first president who, while forming a government, cooperated with opposition forces.