ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմը մասնակցելու է 2026 թվականի խորհդարանական ընտրություններին։ Այս մասին Քոչարյանն ասել է լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Անդրադառնալով 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին` նա նշել է, որ դրանք ցույց տվեցին, որ ինքն ինչ–որ չափով ունի ազդեցություն մի զանգվածի վրա, և կա կոնսոլիդացման հնարավորություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հիմա պատկերացրեք 2021 թվականին ես չմասնակցեի ընտրություններին։ Աչքի առաջ ունենք 2018 թվականի դեկտեմբերի ընտրությունները. հիշեք, թե ինչ արդյունքներ են եղել ավելի լավ խորհրդարան ունեի՞նք, թե ավելի վատ։ Բավարա՞ր է իմ մասնակցության ձայները։ Ո՛չ, բավարար չէ։ Կուզենայի՞նք, որ այլ ուժեր լինեին, որոնց հետ մեր համագործակցությունը կբերեր իրավիճակի փոփոխության։ Այո՛, կցանկանանք, որի մասին շատ պարզ ու հասկանալի ձևով արտահայտվում ենք»,– ընդգծել է նա։
Քոչարյանի համար տարօրինակ են այն հայտարարությունները, թե ՀՀ նախկին նախագահները չպետք է մասնակցեն քաղաքական պրոցեսներին։ Ըստ նրա` եթե կոնկրետ քաղաքական ուժ մտնում է ընտրապայքարի մեջ, ապա այն գլխավորում են տվյալ ուժի առաջնորդները` ՀԱԿ–ի դեպքում` ՀՀ 1–ին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ՀՀԿ–ի դեպքում` Սերժ Սարգսյանը, և այլն։
Ինչ վերաբերում է իր թիմին, Քոչարյանն ասել է` պարտադիր չէ, որ այն ինքը գլխավորի։
«Եթե մեր թիմի մեջ հայտնվի մեկը, որը սոցիոլոգիայով ավելի շատ ձայներ կարող է հավաքել, ես միայն ուրախ կլինեմ։ Դա սկզբունքային հարց չէ, այլ քաղաքական դաշտի, հանրային կարծիքի հետազոտման հարց է»,–նշեl 1 ՀՀ 2–րդ նախագահը։
Ռոբերտ Քոչարյանը հորդորել է «համագործակցել» ու «կոնսոլիդացիա» բառերը միմյանց չխառնել։ Նրա խոսքով՝ կոնսոլիդացիա նշանակում է միավորում։
«Այն ուժը, որը հավաքում է առավելագույն ձայները, առաջադրում է վարչապետի թեկնածու։ Ոչ թե պատրաստ ենք համագործակցել, այլ միգուցե ինչ-որ մի տեղ ուրախ կլինենք, որովհետև ՀՀ-ն այս բեռի տակից հանելը լրջագույն պրոբլեմ է։ Եթե մեկը գա, ավելի շատ ձայն հավաքի, ես միայն ուրախ կլինեմ։ Իհարկե, ես նախարար չեմ դառնալու, բայց ազատ կյանքով կշարունակեմ ապրել։ Այնպիսի տպավորություն է, որ գիշերը չեմ քնում ու ասում եմ` ե՞րբ եմ վարչապետ դառնալու։ 10 տարի նախագահ եմ եղել ու հետաքրքրություն չունեի քաղաքականությամբ զբաղվելու»,- ասել է Քոչարյանը։
Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, թե ինքն է եղել առաջին նախագահը, որը իշխանություն ձևավորելիս գործակցել է ընդդիմադիրների հետ ու կառավարություն ձևավորել։

7 Октябрь 2025 - 11:20 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече с журналистами сообщил, что его команда примет участие в парламентских выборах 2026 года. По его словам, итоги выборов 2021 года показали, что он сохраняет влияние на часть общества и существует потенциал для политической консолидации, передаёт «Sputnik Армения».
«Представьте, если бы я не участвовал в выборах 2021 года. Вспомните результаты декабря 2018-го. Pолучили ли мы тогда лучший парламент? Достаточно ли было моих голосов? Нет. Хотелось бы видеть другие силы, сотрудничество с которыми могло бы изменить ситуацию? Да, и мы об этом открыто говорим», — отметил он.
Кочарян назвал странными заявления, что бывшие президенты не должны участвовать в политике. «Если политическая сила идёт на выборы, её должен возглавлять лидер как, например, Левон Тер-Петросян у АНК или Серж Саргсян у РПА», — добавил он.
Что касается его команды, Кочарян подчеркнул: «Не обязательно, чтобы я её возглавлял. Если в нашей команде найдётся человек, который, по социологии, может собрать больше голосов, я только обрадуюсь. Это не вопрос принципа, а вопрос политического поля и общественного мнения».
Он также призвал различать понятия «сотрудничество» и «консолидация». «Консолидация — это объединение. Сила, набравшая большинство голосов, выдвигает кандидата в премьер-министры. Мы не просто готовы сотрудничать. Mы, возможно, даже будем рады, если кто-то другой соберёт больше голосов. Вытащить Армению из нынешней ситуации — огромная проблема. Если кто-то сможет сделать это лучше, я только рад буду. Я не собираюсь становиться министром; хочу жить свободно. Такое впечатление, будто я не сплю ночами, мечтая снова стать премьером. Десять лет был президентом. У меня не было интереса возвращаться в политику», — сказал Кочарян.
Он напомнил, что именно при нём впервые в Армении при формировании правительства была обеспечена коалиция с оппозиционными силами.